Muškárenie na Slovensku

ceskie

Reakcie

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
  • Autor
    Príspevky
  • #12357
    ceskie
    Keymaster

    Ahoj, na bielu rybu je univerzálny vzor rôzne variácie red tagu (suchý, mokrý aj nymfa), na podustvu dobre fungujú aj red tagy s lesklým atraktorom (zelená, fialová) príp. celým telíčkom. Lesklú nymfu si pri aktívnejšom vedení popletie s poterom aj boleň a zaútočí. Všeobecne platí, že biela ryba preferuje/toleruje viac „huňaté“ vzory, ktoré by boli pre lososovité ryby podozrivé. Výborný vzor na nížine je aj pakomár a krivák, ale taktiež squirmy worm či rôzne malé streamre imitujúce poter či pijavice.
    Keď sa ryby krmia, ale sú opatrné, treba spraviť nížinný „match the hatch“ – ak je dno hnedé, aj krivák by mal byť hnedý. Ak zelené od rias, tak zelený a pod.
    Naopak, ak sú apatické (leto), treba voliť veľké sústa a agresívnejšie vzory (chrobák, squirmy worm).
    Čo sa montáži týka, potrebujem vedieť, na akej vode muškáriš (veľkosť, rýchlosť prúdu, dno atp.).

    #1835
    ceskie
    Keymaster

    Seriozny predajca ti preda nahradny diel (okrem rucky) za cenu = (povodna cena / pocet dielov). Inak zo Slavie som uz objednaval nahrandy diel na GR70 a bezproblemov, za nejake 2-3 tyzdne som ho mal doma, co je super. Problem je to s premiovymi znackami, Hardy, Sage atd., tie na vychodoeuropsky trh proste j.bu, od nich som este nahradny diel nikdy nevyriesil.

    #1782
    ceskie
    Keymaster

    Ja ešte pre úplnosť dodám z opačného konca – rovnako sa nesmie používať plaváčik (na pstruhových vodách). Túto funkciu môže plniť napr. suchá mucha z molitanu (…)

    #1703
    ceskie
    Keymaster

    Čo to bol za blank? Tiež som už polámal zopár prútov ale toto sa mi stávalo keď prút dostal pár desiatok šúp s 5 mm thungstenom, nie po jednom ťuknutí. Na 99% bol buchnutý pri preprave alebo výrobná vada. Ale treba nato dávať pozor ak sa dá… Btw. väčšina výrobcov vie poslať ktorýkoľvek diel – okrem prvého – za cenu (obstarávacia cena / počet dielov). Okrem nadutých Angličanov z Hardy, tí ma zatiaľ vždy odignorovali (ale čo z toho, keď nieto lepšieho blanku na svete ako Sintrix od Hardy 😀 niekedy majú vypredané aj pol roka dopredu).

    …a keď už ich chválim tak aj napíšem v čom je ten blank taký účasný. Nie je to uhlík ale vrstvená zmes sklolaminát x živica. Je citeľne rýchlejší ako uhlík (výhoda pre presnú kontrolu šnúry pri nahadzovaní – prút je permantnene vystretý, neosciluje) a navyše takáto zmes nie je až tak krehká a je mimoriadne pevná. Kto má ale z akéhokoľvek dôvodu radšej pomalšie blanky určite nadšený nebude.

    • Táto odpoveď bola upravená pred 4 years, 7 months používateľom ceskie.
    #1690
    ceskie
    Keymaster

    Čo taká sranda stojí? To už aj Číňania robia hlavy s integrovaným runningom? Na pstruhovanie si to neviem vynachváliť, na menšej vode musím občas chytať s hlavou vo vnútri tj. cítim sa fyzicky lepšie keď mi nebehá slučka cez očká 😀 túto som kupoval minulý rok práve pre kombináciu integrovaný running + handling section runningu + ideálna váha (465) pre moju #7 https://mistpool.com/en/product/2690/rio-intouch-switch-chucker.html

    #1679
    ceskie
    Keymaster

    K tým DTFkám, neviem si osobne predstaviť sušiť napr. na Rudave /potoku s pomalu a nízkou vodou/ s WFkom… a zároveň, to je aj jediná situácia, keď mne osobne treba double taper 😀 Na krátku vzdialenosť je ten pomaly padajúci chvostík šnúry fajn… a jasné, dá sa aj WFko citlivo pribrzdiť pred dopadom na hladinu a výsledok je presne ten istý.
    K double šnúram, momentálne síce hlavné lajny mám RIO ale ďaľšie hlavy už kúpim hocičo, podľa potreby grains a tvaru hlavy. Hlavne pri skagit/scandi to je skoro jedno, cez očká nelezú a nejaká prieťažnosť jadra atď. je tam šum a fuk, keďze sú len o čosi dlhšie ako šnúrky do topánok 😀 Jedine running by som už iný ako RIO nekúpil. Neviem, ako to v RIO robia, ale jednoducho ich runningy sa ne-mo-ta-jú… a mal som už aj Čínu, aj Airflo.

    #1648
    ceskie
    Keymaster

    Pretekári tvrdia, že farba šnúry je čisto preferencia rybára a nemá vplyv – resp. by sa mala voliť tak, aby bola dobre viditeľná pre rybára. Čo sa výrobcov týka, pre mna je svetový top Scientific Anglers, mám od nich niekoľko šnúr (napr. túto intermediálku) a majú neskutočnú povrchovú úpravu, nemotajú sa, vydržia a lietajú úžasne. Kúsok za nimi je RIO. A potom dlho nič a potom značky ako Hardy & Greys, Loop, Cortland. Na prúty ktoré chytám často mám šnúry aj cez 100e, naopak #6ku ktorú venčím 2-3x do roka mám Ego za 20e a žijem 🙂

    #1643
    ceskie
    Keymaster

    Ahoj, pokial to má byť prvá/jediná šnúra, tak je to jasné, WF #5 alebo #5/6 (plávajúca, s váhou hlavy skôr vpredu). Alternatíva – DTF – je vhodná skôr na jemnejšiu prezentáciu muchy, typicky pri love na sucho. Na Dunaji a kanáloch potrebuješ hodiť skôr ďalej, ako jemne a precízne, preto WFko.

    #1638
    ceskie
    Keymaster

    Vitajte 🙂 kým sa to tu ustáli, zatial len poprosím – všetky otázky, oznamy, novinky, právne záležitosti (…) patria od dnes sem.

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )