Muškárenie na Slovensku

ceskie

 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Čutkovo dobrá rybačka

  Záverečná hodinka dňa v Čutkovskej doline. Nechceli to tak celkom zo dna, nechceli to ani z hladiny, takže po úvodných nástreloch vyšla matematika jednoznačne – rodence. Hneď z prvej skočil v prúdiku na začiatku nádrže pekný potočák, následne niekoľko ďaľších rýb okolo 40.

  2+
 • ceskie napísal nový komentár dozadu

  Nad Trenčínom to mám dobre pochodené (od zamarovských jám až po Nemšovú), je to krásna rieka. @goldo je tam \“ako\“ doma 😉 Ak chceš loviť niečo iné ako podustvu, tak najúčinnejšia technika lovu je prechádzka – oči otvorené, mušák pripravený. Z brehu môžeš nájsť jalce, mreny, pleskáče, zaparkovanú šťuku. Niečo o tejto vode je napísané v recenzií Stredného Váhu príp. v článku o love podustvy.

  0
 • Ahoj, na bielu rybu je univerzálny vzor rôzne variácie red tagu (suchý, mokrý aj nymfa), na podustvu dobre fungujú aj red tagy s lesklým atraktorom (zelená, fialová) príp. celým telíčkom. Lesklú nymfu si pri aktívnejšom vedení popletie s poterom aj boleň a zaútočí. Všeobecne platí, že biela ryba preferuje/toleruje viac „huňaté“ vzory, ktoré by boli pre lososovité ryby podozrivé. Výborný vzor na nížine je aj pakomár a krivák, ale taktiež squirmy worm či rôzne malé streamre imitujúce poter či pijavice.
  Keď sa ryby krmia, ale sú opatrné, treba spraviť nížinný „match the hatch“ – ak je dno hnedé, aj krivák by mal byť hnedý. Ak zelené od rias, tak zelený a pod.
  Naopak, ak sú apatické (leto), treba voliť veľké sústa a agresívnejšie vzory (chrobák, squirmy worm).
  Čo sa montáži týka, potrebujem vedieť, na akej vode muškáriš (veľkosť, rýchlosť prúdu, dno atp.).

  0
  • matusmartiska24@gmail.com napísal komentár dozadu

   Ďakujem za odpoveď. : ) Muškárim prevažne na Váhu (okolie Trenčína) . Hĺbka vody na úsekoch kde chytám je od 0.5 až 2 m. Rýchlosť vody – ako kedy, závisí či sú pustené elektrárne a stavidlá. Keď nie sú spustené je stredne rýchla voda ( ešte sa dá aj ako tak brodiť a keď som hodil nymfu s tunstenovou hlavičkou 2.8mm tak pri hĺbke polmetra išla hneď ku dnu). Keď ich ale spustia podľa mňa nie celkom chytateľná voda. (Aj keď by mi niekto asi oponoval). Dvihne sa hladina a voda totálne zbesnie. Čo sa týka veľkosti, od jedného brehu k druhému to v tých úsekoch môže byť cca 30 metrov.

   0
   • ceskie napísal komentár dozadu

    Nad Trenčínom to mám dobre pochodené (od zamarovských jám až po Nemšovú), je to krásna rieka. @goldo je tam „ako“ doma 😉 Ak chceš loviť niečo iné ako podustvu, tak najúčinnejšia technika lovu je prechádzka – oči otvorené, mušák pripravený. Z brehu môžeš nájsť jalce, mreny, pleskáče, zaparkovanú šťuku. Niečo o tejto vode je napísané v recenzií Stredného Váhu príp. v článku o love podustvy.

    0
   • Luskasko napísal komentár dozadu

    Ahoj, ja som Trenčan a podľa toho, že spomínaš stavidlo, tak predpokladám, že chodíš pod stavidlá. Mne sa tam najviac osvedčilo nymfovanie (konkrétne najviac francúz, ale pochytal som aj so šnúrou) a čo sa múch týka tak používam najviac Red taga a sqirmy worma. Podla mna je ale pod stavidlami 2,8mm tungsten málo. Chytám na dve muchy a tungsteny od 3mm viac. Mením to podla prúdu a hĺbky,.Malo by sa to válať po dne v prípade podustvy a mreny.

    0
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  Zápletka, kríza, rozuzlenie. Dnes som sa vybral navštíviť Ľupčianku. Nikdy som na nej tak skoro k začiatku sezóny nechytal. Privítal ma sneh na kopcoch. Lopúchy a tráva v doline boli opäť zaľahnuté po snehovej nádielke, a po jazde sklo na aute úplne čisté – bez zrazených mušiek. Tri hodiny mi trvalo, kým som obehol známe jamy na hornom toku. Výsledok – dva spadnuté potočáky (~15 a 25). Žeby tu ryba opäť zazimovala? Zišiel som postupne až dolu k vyrovnávačke. Aj sútok s Bešeňovou ostal bez záberu, iba čo som sa šmykol na blate a opäť zlomil obľúbenú #4-ku…
  Ale nedalo mi to a cestou som skúsil ešte jeden potok o 300 výskových metrov nižšie. Čo jama, to potočák. Na sklonku dňa som sa teda zastavil ešte na Revúcej, hneď aj trafil muchu – pri liahnutí sa podeniek to nebolo zložité – a za záverečnú hodinku sa podarili dve štyridsiatky a nejaká omladina. Deň zachránený.

  1+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  17-ty apríl, šesť hodín, jeden stupeň nad nulou a úsmev od ucha k uchu. Váh stále valí, v Bešeňovej nikoho. Nad ostrovčekmi jeden nepremenený záber. Idem mrknúť Ľupčianku. Tá vyzerá dobre, ale mám z nej akýsi „slovinský“ pocit ľadovej kráľovnej, tak idem opäť na Revúcu. S ňou som si tieto dni jednoducho sadol. Ani nejak veľmi nechytám, len „bodovo“ navštevujem obľúbené jamky, kde po svalovej pamäti hádžem tak, ako mi to niekedy priniesol rybu a vychádza to na výbornú. Z jednej vyššie položenej jamy dokonca chytám rovno dva dúhaky ~45, mliečniaka a ikernačku. A konečne sa podarili aj potočáky zo samovýteru.

  5+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  16-ty apríl podvečer, jamka v prielome doliny. Bez záberu. Pred odchodom k ďalšej jamke to ešte poistím streamrom hlaváča. Hádžem jig proti prúdu. Nevediem ho ideálne, v podstate ho hneď strháva hučák, ale aj tak sa o niečo zavadí. Asi konár vzpriečený vo vývare tesne pod hladinou. Ale to niečo sa pohne. A tak som sa najskôr uistil ja, že na druhom konci zdvihla ryba. A zakrátko aj pstruh zistil, že to nebol hlaváč. Ďaľšia päťdesiatka sa s tým nes*rie a uteká hneď dole prúdom. Rýchlo som si spočítal dve a dve, scéna ako muškár uteká za rybou s udicou v jednej a podberákom v druhej ruke sa málokedy končí dobre. Zaťahujem brzdu skoro na fest, prút sa ohýba do tvaru podkovy, dvojkilový dúhak sa na konci tône krúti o kamene, skáče, panáčkuje. Mušák ale drží, rovnako aj 0.22-ka monofil, a zásek sedí. Po polminútovej tancovačke mu dochádzajú sily, priťahujem ho späť do jamky a zakrátko ukladám do sieťky. Krásna ryba, plutvu ma vykrojenú do „V“ ako steelhead.

  5+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  Po obede som vybehol vyššie na Skalnô a tam som zažil 16-ty apríl taký, aký píše spomienky. Zakrátko po zabrodení medzi skaly mi skočila päťdesiatka potočák, bohužiaľ sa vykrútil. Scéna sa opakovala s päťdesiatnikom dúhakom, ktorý netrafil dobre worma. Ryby chceli aktívne vedenú muchu, prezbrojil som teda na streamer s pevným hákom naviazaným na 0.22-ke monofile. Ďaľší záber z prúdnice bol od 40-ky dúhaka – krásneho mliečniaka. Ten po dvoch stratených rybách konečne skončil v mojej lapačke. A ďaľšia jamka mi vydala ďaľšieho ~40 dúhaka a zopár potočákov okolo 30. Takto to má byť. Vrchol dňa mal však ešte len prísť.

  5+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Váh č. 19B dobrá rybačka
  dozadu

  Na Revúcej dole to bolo výborné, ale nevyčerpám si všetky superlatívy hneď v prvom príspevku o prvej tohtoročnej vychádzke ;). Každopádne zázrak, že po celonočnom lejaku tiekla takmer úplne priezračná voda.
  Pôvodná ryba bola ešte na dne, okrem šúlanej larvy fungoval worm. Na príves mi skočil krásny, hoci menší potočák. Jeho tancovačku nedokázal rozdýchať ~40 cm dúhak a vyštartoval po ňom. Nevedel ho chňapnúť ako hlavátka, v tom si ale všimol záťažovku a rozhodol sa vybiť si zlosť na nej… po menšej zdolávacej komplikácií som úspešne podobral dubletu PP + PD na fotke.

  4+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Váh č. 19B dobrá rybačka
  dozadu

  Nie je ťažké uhádnuť, kde ma nájdete 16/4. Každoročne. Takže napriek 135 cm vode, chladu a dažďu zahájené 16.4. 6.00 v Ivachnovej. Prvé rybky sa podarili už po 6.30 ráno, ale akosi to nebolo ono, tak som sa po ôsmej presunul na Revku. Ale „povinnosť“ splnená, srdce na správnom mieste.

  3+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Slatina dobrá rybačka
  dozadu

  Cestou hore som sa zastavil nakuknúť na Hron a Slatinku, kde som na chvíľu aj zabrodil. Ryba neaktívna, po jalcoch ani slychu, pričom v lete bola nimi Slatina preplnená. V krásnej jarnej prírode sa podarilo pár kusoviek bielej ryby od dna.

  4+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda dobrá rybačka
  dozadu

  Slnko svieti, voda láka, poďme chytiť potočáka. V sobotu som strávil niečo vyše dvoch hodín na obľúbenej kaprovej riečke, lúčilo sa mi ťažko. Na hladine boli aktívne len plosky, ale už z prvej jamky som po vystriedaní viacerých vzorov konečne dostal potrasenie od dna… žeby potočák? Nie, väčší jalček trojročko, ale po vychádzkach na priesakové kanály ma zdolávačka rybky v rýchlej vode pomedzi okrúhliaky veľmi potešila.
  O pár jám vyššie som ale opäť dostal „pstruhovú nervozitu“. Strmý zráz, balvany, hučák končiaci v jame pod koreňmi… šnúra sa po náhode zastavuje, trojka mušák dostáva po záseku riadne kopance. Toto musí byť potočák, je to potočák? Je to potočák, tak predsa sú aj tu! Ryba mi dovolila jedinú fotku a následne sa zošupla späť do vody. Teším sa ale ako malý chlapec.
  A o jamku vyššie sa scéna opakovala. A o pár ďaľších jamiek zas. V každej krajšej jamke bol buď väčší jalček, alebo potočák. Nymfovačka ako z učebnice.

  7+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Malý Dunaj dobrá rybačka
  dozadu

  Dnes som tak nejak vytušil, že na prechádzku k MD si mám vziať aj malý ruksačik, v ktorom je malý podberáčik, malá udička a malá povinná výbava. Oplatilo sa, náhodou sme natrafili na takéto malé stavidlo a zachytal som v ňom veľké červenky a jalce.

  6+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Priesakový kanál Dunaja dobrá rybačka
  dozadu

  Prvýkrát na ostro pri vode s tenkarou. Len necelá hodinka cestou do obchodu v nedeľu, bolaže to ale paráda! Našiel som si krásne miestečko na priesakáči, sadol na balvan a spoza trstín čarovným prútikom vábil všetky fajty jalcov. Keď som trafil správny suchý vzor, bolo to už ako na strelnici. V momente, keď sa tieň jalca priblížil na dostrel, prútik zasvišťal vo vzduchu, muška dopadla, objavil sa krúžok… a bolo. Zdolávačka 40+ jalca na jemný prútik bez navijaku mi presne navodila pocity chlapca pytliačiaceho s lieskovým prútom pstruhy za humnom. Misia splnená.

  8+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Žitnoostrovné kanály dobrá rybačka
  dozadu

  Po daždi zas slnko svieti. A začne zber. Dnes to platilo doslovne, a konečne som objavil recept na jalce tmavé v tamojšej pomalej vode. Stačilo trocha pokory, opäť doslovne – nehádzať vzpriamený, ale pred opatrnými rybami poklaknúť v trstinách. Naviazať suchý red tag, poriadne veľký, aby to spravilo to „jalcové čľup“. A šlo to. Dobrá chytačka.

  4+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Žitnoostrovné kanály dobrá rybačka
  dozadu

  Dve kratšie vychádzky na Žitnoostrové kanály s polovičkou, ktorá mi robila spotterku rýb. Včera to bola drina, ale nakoniec som našiel recept na jalce tmavé v hlbšom, prúdnom úseku. Dnes to bolo ešte horšie. Z mosta sme našli krásnu šťuku (~70), ktorá parkovala v úplne plytkej zavlažovacej vlásočnici. Nevzala žiadny z prezentovaných streamrov. Podobne aj objavené jalce hlavaté boli úplne apatické, resp. po vyplašení jednoducho odišli.

  7+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Čierna voda dobrá rybačka
  dozadu

  Dlho som váhal, či ísť na Žitnoostrovné kanály alebo ČV. Nakoniec som volil vačšiu istotu. Nebol som s rovnakou úvahou sám. Pri vode to vyzeralo ako na pretekoch. Ryba napriek tomu išla, prekvapivo najmä zubáče, podaril sa aj jalček. A v revíry sa evidentne udomácnila vydra, priamo v dedine bola na brehu zabitá ikernačka ~90 cm.

  4+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Čierna voda dobrá rybačka
  dozadu

  Mrazivý deň na Čiernej vode, ale už to pomaly začína „byť ono“. Malá ryba berie pekne z hladiny, ale väčšie kusovky som musel presviedčať jemne prezentovanou dlhou nymfou. Nosále, podustvy a plotice boli vzorne nastúpené na konci každej väčšej tône pred „hučákom“ – presne v mieste, kde sa bahnité dno dvíha na štrkovú lavicu.

  10+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Malý Dunaj dobrá rybačka
  dozadu

  Dnes som si naplánoval spríjemniť si predvianočné frmoly na rybách. Ako čas utekal, plány sa redukovali až do bodu lokálneho minima – fenolový potôčik. Za 15 minút som rýchlo prebehol horný úsek a prechytal sa k sútoku s MD, kde ma čakala tabuľa na foto. Nepytlačil som, zimovisko nadobudne platnosť až 1.1.2024 spolu s novým poriadkom. Lov som však ukončil. Kto chcete, môžete ísť ešte poslednú zimu zachytať teplý kanál pod Slovnaftom – teraz je to na každého vedomí a svedomí, o pár dní už takúto dilemu mať nebudeme.

  6+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  lipňová voda - Rajčianka dobrá rybačka
  dozadu

  Prvýkrát necelé 2 hoďky Rajčianke. Netušil som, či skôr k Váhu, alebo k MVE, tak som zabrodil kompromisne v strede. Krásnu riečku plnú ideálnych prúdikov na sušenie spestrujú početné prahy. Najskôr som to skúšal nasilu nymfou, ale po chvíli som prezbrojil na sucho a zachytal si naozaj dobre, väčšina rybiek atakovala lovnú mieru. Chytačku spestrili aj jalčiská ~45.

  11+
  • FeroV napísal komentár dozadu

   coze? tam nieco je? tak ja asi neviem chytat… ale viaceri mi potvrdii, ze je to tam slabe. Myslel som, ze rajcanku uz odpisem, ale asi jej este dam sancu tento rok…

   0
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  Zopár vychádzok s mojou krajšou polovičkou na Revúcu a Čutkovo. Rekordy nepadali, ale chytačky dobré. Zvýšenie miery PP na 33 cm je doslova viditeľné – ak sa v tôni nachádzajú dve veľkostné triedy rýb (pod 30 a pod 33), je takmer isté, že tá väčšia je práve PP.

  8+
 • Load More