Muškárenie na Slovensku

Rubrika práve na rybách

 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Slatina dobrá rybačka

  Cestou hore som sa zastavil nakuknúť na Hron a Slatinku, kde som na chvíľu aj zabrodil. Ryba neaktívna, po jalcoch ani slychu, pričom v lete bola nimi Slatina preplnená. V krásnej jarnej prírode sa podarilo pár kusoviek bielej ryby od dna.

  3+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda dobrá rybačka

  Slnko svieti, voda láka, poďme chytiť potočáka. V sobotu som strávil niečo vyše dvoch hodín na obľúbenej kaprovej riečke, lúčilo sa mi ťažko. Na hladine boli aktívne len plosky, ale už z prvej jamky som po vystriedaní viacerých vzorov konečne dostal potrasenie od dna… žeby potočák? Nie, väčší jalček trojročko, ale po vychádzkach na priesakové kanály ma zdolávačka rybky v rýchlej vode pomedzi okrúhliaky veľmi potešila.
  O pár jám vyššie som ale opäť dostal „pstruhovú nervozitu“. Strmý zráz, balvany, hučák končiaci v jame pod koreňmi… šnúra sa po náhode zastavuje, trojka mušák dostáva po záseku riadne kopance. Toto musí byť potočák, je to potočák? Je to potočák, tak predsa sú aj tu! Ryba mi dovolila jedinú fotku a následne sa zošupla späť do vody. Teším sa ale ako malý chlapec.
  A o jamku vyššie sa scéna opakovala. A o pár ďaľších jamiek zas. V každej krajšej jamke bol buď väčší jalček, alebo potočák. Nymfovačka ako z učebnice.

  5+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Malý Dunaj dobrá rybačka
  dozadu

  Dnes som tak nejak vytušil, že na prechádzku k MD si mám vziať aj malý ruksačik, v ktorom je malý podberáčik, malá udička a malá povinná výbava. Oplatilo sa, náhodou sme natrafili na takéto malé stavidlo a zachytal som v ňom veľké červenky a jalce.

  5+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Priesakový kanál Dunaja dobrá rybačka
  dozadu

  Prvýkrát na ostro pri vode s tenkarou. Len necelá hodinka cestou do obchodu v nedeľu, bolaže to ale paráda! Našiel som si krásne miestečko na priesakáči, sadol na balvan a spoza trstín čarovným prútikom vábil všetky fajty jalcov. Keď som trafil správny suchý vzor, bolo to už ako na strelnici. V momente, keď sa tieň jalca priblížil na dostrel, prútik zasvišťal vo vzduchu, muška dopadla, objavil sa krúžok… a bolo. Zdolávačka 40+ jalca na jemný prútik bez navijaku mi presne navodila pocity chlapca pytliačiaceho s lieskovým prútom pstruhy za humnom. Misia splnená.

  7+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Žitnoostrovné kanály dobrá rybačka
  dozadu

  Po daždi zas slnko svieti. A začne zber. Dnes to platilo doslovne, a konečne som objavil recept na jalce tmavé v tamojšej pomalej vode. Stačilo trocha pokory, opäť doslovne – nehádzať vzpriamený, ale pred opatrnými rybami poklaknúť v trstinách. Naviazať suchý red tag, poriadne veľký, aby to spravilo to „jalcové čľup“. A šlo to. Dobrá chytačka.

  4+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Žitnoostrovné kanály dobrá rybačka
  dozadu

  Dve kratšie vychádzky na Žitnoostrové kanály s polovičkou, ktorá mi robila spotterku rýb. Včera to bola drina, ale nakoniec som našiel recept na jalce tmavé v hlbšom, prúdnom úseku. Dnes to bolo ešte horšie. Z mosta sme našli krásnu šťuku (~70), ktorá parkovala v úplne plytkej zavlažovacej vlásočnici. Nevzala žiadny z prezentovaných streamrov. Podobne aj objavené jalce hlavaté boli úplne apatické, resp. po vyplašení jednoducho odišli.

  7+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Čierna voda dobrá rybačka
  dozadu

  Dlho som váhal, či ísť na Žitnoostrovné kanály alebo ČV. Nakoniec som volil vačšiu istotu. Nebol som s rovnakou úvahou sám. Pri vode to vyzeralo ako na pretekoch. Ryba napriek tomu išla, prekvapivo najmä zubáče, podaril sa aj jalček. A v revíry sa evidentne udomácnila vydra, priamo v dedine bola na brehu zabitá ikernačka ~90 cm.

  4+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Čierna voda dobrá rybačka
  dozadu

  Mrazivý deň na Čiernej vode, ale už to pomaly začína „byť ono“. Malá ryba berie pekne z hladiny, ale väčšie kusovky som musel presviedčať jemne prezentovanou dlhou nymfou. Nosále, podustvy a plotice boli vzorne nastúpené na konci každej väčšej tône pred „hučákom“ – presne v mieste, kde sa bahnité dno dvíha na štrkovú lavicu.

  10+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Malý Dunaj dobrá rybačka
  dozadu

  Dnes som si naplánoval spríjemniť si predvianočné frmoly na rybách. Ako čas utekal, plány sa redukovali až do bodu lokálneho minima – fenolový potôčik. Za 15 minút som rýchlo prebehol horný úsek a prechytal sa k sútoku s MD, kde ma čakala tabuľa na foto. Nepytlačil som, zimovisko nadobudne platnosť až 1.1.2024 spolu s novým poriadkom. Lov som však ukončil. Kto chcete, môžete ísť ešte poslednú zimu zachytať teplý kanál pod Slovnaftom – teraz je to na každého vedomí a svedomí, o pár dní už takúto dilemu mať nebudeme.

  6+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  lipňová voda - Rajčianka dobrá rybačka
  dozadu

  Prvýkrát necelé 2 hoďky Rajčianke. Netušil som, či skôr k Váhu, alebo k MVE, tak som zabrodil kompromisne v strede. Krásnu riečku plnú ideálnych prúdikov na sušenie spestrujú početné prahy. Najskôr som to skúšal nasilu nymfou, ale po chvíli som prezbrojil na sucho a zachytal si naozaj dobre, väčšina rybiek atakovala lovnú mieru. Chytačku spestrili aj jalčiská ~45.

  11+
  • FeroV napísal komentár dozadu

   coze? tam nieco je? tak ja asi neviem chytat… ale viaceri mi potvrdii, ze je to tam slabe. Myslel som, ze rajcanku uz odpisem, ale asi jej este dam sancu tento rok…

   0
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  Zopár vychádzok s mojou krajšou polovičkou na Revúcu a Čutkovo. Rekordy nepadali, ale chytačky dobré. Zvýšenie miery PP na 33 cm je doslova viditeľné – ak sa v tôni nachádzajú dve veľkostné triedy rýb (pod 30 a pod 33), je takmer isté, že tá väčšia je práve PP.

  8+
 • robdrab@o2.pl sa registroval na muškárenie.sk dozadu
  2+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  Dnes repete. Revúca podupaná-prechytaná, k tomu ešte naviac tréning prívlačovej repre… z niekoľkých prvých jám som vytiahol nanajvýš po jednej či dvoch rybkách. Až kým som dosť vysoko stretol rybára, ktorý v jednej z top jám chytil zero. To mi už hlava nebrala, tak som to skúsil ja s rovnakým výsledkom. A skúšal som dobrú polhodinu, kým si čopotáčiky z muškovnice konečne vybrali, a potom to už šlo ako po masle. Kľúčom k úspechu bol nezaťažený streamrik ťahaný pod hladinou. Zábery potočákov rozbehnutých od dna k hladine stáli zato. Zvláštne bolo, že napriek silnému rojeniu, zbierali len lipne.

  8+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Revúca dobrá rybačka
  dozadu

  Druhý deň už rovno na Revúcej a hneď z rána som trafil aj muchu (schránkový potočník). Jedna z rybačiek, na ktorú ešte budem spomínať. Počas prvých 2 hodín cca 40 rýb, z toho väčšina PP. Vraj sa to ale poobede poriadne rozbehlo aj na Váhu a chytali sa ryby rádovo v desiatkach ks. Posledná foto sú stopy od vydry…

  7+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  pstruhová voda - Váh č. 19B dobrá rybačka
  dozadu

  16/4 ako vždy, o 6tej v ivachnovskom hučáku nad mostom. Len tento rok to akosi nešlo. Do 8.30 len dva malé dúhaky, ostatní natom neboli o moc lepšie. Tak som si prestal klamať a šibol si to tam, kam ma to aj tak od rána ťahalo – na Revúcu hore. Ale ani tam to akosi nešlo, ryba pribitá na dne. Ale aj tie menšie divoké bodkáče po polročnej pauze robili obrovskú radosť.

  5+
 • ceskie pridal/a nový príspevok:
  kaprová voda - Malý Dunaj dobrá rybačka
  dozadu

  Veľký piatok, malé ryby. Po neúspechoch v studených vodách som si vybehol zdvihnúť sebavedomie na fenolový potôčik. Ryby príliš nereagovali, najskôr som si myslel, že im len kvôli fenolu slzia oči a dobre nevidia. Stačilo však naviazať jednu suchú a zrazu to išlo – jalce, dokonca aj pleskáče brali z hladiny.

  6+
 • Kubiak changed their profile picture dozadu
  2+
 • Kubiak's profile was updated dozadu
  2+
 • Čaute, chcel by som sa spýtať či by ste nevedeli spraviť taký Foto návod ako si pripraviť SETUP na lov Nymfou ? Od navijaku až po koncovú Montáž, bolo by to super lebo som videl Milión videí a každý vo svete to robí inač.

  2+
  • ceskie napísal komentár dozadu

   Ahoj, akú nymfovú zostavu by si potreboval? Klasickú krátku/českú nymfy alebo francúza alebo …? Každopádne, mám pred očami návod/nákres z jednej knižky, kde boli presne tak všetky uzly atď., len nemám ju doma. V sobotu Ti ju sem odfotím.

   1+
  • ceskie napísal komentár dozadu

   Aha, tak som to dokonca našiel na internete, škoda že fotka nie je celá. Kniha je „Jak se loví muškou“ (Fox, 1999) a fotka je tu

   1+
  • ceskie napísal komentár dozadu

   Tu je sľúbená dvojstránka s uzlami https://muskarenie.sk/wp-content/uploads/2023/04/uzly.jpg pre nymfovú zostavu je možné jednotlivé nadväzce viazať buď pomocou mikrokrúžkou, alebo jednoducho „bojovo“ chirurgickým uzlom spojíš dva vlasce a necháš dlhší koniec – na jeden ide príves, druhý hlavný pokračuje dlhšie dolu k záťažovke.

   1+
 • Kubiak sa registroval na muškárenie.sk dozadu
  2+
 • Load More