Muškárenie na Slovensku

Téma: Pre začiatočníkov

Označené ako: 

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 83 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1634
    ceskie
    Keymaster

    Téma na rady a tipy pre začiatočníkov – kúpa náradia, použitie a montáž vybavenia, lovné techniky, vzory múch na pstruhové, lipňové a kaprové vody…

    #1641
    duran
    Účastník (Participant)

    dobrý den … chcel by som sa poradit o kupe šnury … prut mam 5/6 … lovit budem hlavne na dunaji alebo na roznych tečucich kanaloch… dakujem

    #1643
    ceskie
    Keymaster

    Ahoj, pokial to má byť prvá/jediná šnúra, tak je to jasné, WF #5 alebo #5/6 (plávajúca, s váhou hlavy skôr vpredu). Alternatíva – DTF – je vhodná skôr na jemnejšiu prezentáciu muchy, typicky pri love na sucho. Na Dunaji a kanáloch potrebuješ hodiť skôr ďalej, ako jemne a precízne, preto WFko.

    #1644
    duran
    Účastník (Participant)

    A aj je nejaka odpurucana značka farba alebo v akej cene kupovať šnuru?

    #1645
    Samael
    Účastník (Participant)

    Ako už napísal Ceskie, pokiaľ chceš chytať na väčších riekach alebo stojákoch, tak určite choď do WF šnúry. Ono aj medzi konkrétnymi WF šnúrami je rozdiel, ktorá ma ako posunutú hlavu dopredu atď…, ale tým sa teraz netráp a kúp WF šnúru. Čo sa týka značky, tak značiek je viac, samotných výrobcov už menej, ale výber šnúr je značný. Otázka skôr znie, koľko by si si predstavoval investovať do šnúry, lebo aj cenový rozptyl je zaujímavý. Keby som to mal zovšeobecniť, tak cenu za dobrú šnúru treba rátať v desiatkach eur, ak sa nebavíme o nejakej akcii na šnúru. Ja som fanúšik Airflo, ale mám aj iné šnúry, Ceskie má nejaké šnúry Rio, ale asi aj iné, neviem presne, no tieto značky nie sú zrovna z tých najlacnejších šnúr. Keby si chcel lacnú a slušnú šnúru, tak viem o jednej značke resp. shope, pre ktorú vyrába šnúry aj Airflo a majú teraz dobré akcie, no šnúru si treba objednať z UK. U nás ju nemáš šancu kúpiť a za takú cenu u nás nekúpiš nič. Farba? Radšej zvol nejakú naturálnu farbu – biela, krémová, šedá, zelená ako nejaké krikľavé. Mám napr. výrazne červenú a šťukám na strímrovačku je to jedno, ale pri chytaní na mušku by som ju asi nedal, ale neskúšal som to nikdy.

    #1648
    ceskie
    Keymaster

    Pretekári tvrdia, že farba šnúry je čisto preferencia rybára a nemá vplyv – resp. by sa mala voliť tak, aby bola dobre viditeľná pre rybára. Čo sa výrobcov týka, pre mna je svetový top Scientific Anglers, mám od nich niekoľko šnúr (napr. túto intermediálku) a majú neskutočnú povrchovú úpravu, nemotajú sa, vydržia a lietajú úžasne. Kúsok za nimi je RIO. A potom dlho nič a potom značky ako Hardy & Greys, Loop, Cortland. Na prúty ktoré chytám často mám šnúry aj cez 100e, naopak #6ku ktorú venčím 2-3x do roka mám Ego za 20e a žijem 🙂

    #1649
    Samael
    Účastník (Participant)

    Kuva na SA som nejak zabudol 🙂 Fakt dobrá šnúra veru stojí aj nemalé korunky. Je to aj o tom, kto má aký rozpočet. Ja mám teraz doma už viaceré šnúry a keby som mal mať v každej také peniaze, tak si to bohužiaľ nemôžem dovoliť, nie som tak movitý. Dá sa veľmi dobre chytať aj na lacnejšie šnúry a zo skúsenosti iných, čo chytajú roky viem, že aj lacnejšie šnúry vedia vydržať hodne dlho, keď sa človek o šnúru aj postará. P.S. Ja šnúry kupujem zásadne mimo SK a ČR, lebo ceny sú tam prijateľnejšie a často to je zaujímavý rozdiel.

    #1653
    Ivčo
    Účastník (Participant)

    … pár slov k šnúram… kto chce/potrebuje veľa šnúr a/alebo si nemôže dovoliť kupovať značkové za 40-60€ doporučujem z vlastnej skúsenosti šnúry z aliexpress (najlepšie má maxcatch) ale kľudne aj iné odtiaľ, mám lacné zhruba od 8€ až po drahšie do 20€, ubezpečujem všetkých “pochybovačov” že fungujú absolútne 100% a vydržia dlho, aj menej priateľské zaobchádzanie, mám obyčajné WF1 a WF2 a WF3 za asi 8€ na sušenie (používa ich aj kamoš čo roky pretekárčil a iba si pochvaľuje) potom mám WF3 s inou hlavou, ďalej obyč. WF4, WF6 pomalú intermediálku, potom s kratšou ťažsou hlavou na strímrovanie WF6/8/9/10 a ešte asi zo 6 rôznych strelných hláv… väčšinou je tam aj nákres profilu hlavy takže dá sa zorientovať (kto je už pokročilejší) ktorá z nich je vhodnejšia na sušenie alebo jazero alebo strímer… ALE pre akéhokoľvek začiatočníka úplne postačí tá lacnejšia, ideálne je mať 3, jednu aftma p.prútu (čiže na #4 prút #4 šnúru), druhú o 1 aftma vyššiu (do veterných podmienok) a tretiu na sušenie o aftma nižšiu…

    #1654
    Ivčo
    Účastník (Participant)

    DT šnúry osobne vôbec nepoužívam, keď potrebujem zjemniť idem o 1-2 aftma nižšie

    #1655
    Samael
    Účastník (Participant)

    Ivčo> úplný začiatočník samozrejme nemusí siahnúť hneď po drahej šnúre, no tiež nie je dobré kúpiť nejakú nekvalitnú šnúru, lebo môže mať neduhy, ktoré môžu robiť problémy a môže to aj znechutiť učenie. Tá poznámka o maximumcatch je dobrá, sú ľudia, čo chvália tieto šnúry a chytať sa s nimi vraj dá celkom dobre. Nemám veľkú skúsenosť, ale jednu skagit hlavu som od nich na vyskúšanie kúpil. Šnúry to môžu byť dobré, ale porovnávať Maxcatch s Airflo alebo RIO, či SA je naozaj scestné, lebo rozdiel v kvalite šnúr tam veru je. Maxcatch, čo som pozeral, tak používa povrch z PVC. Vyššie menované značky používajú kvalitnejšie povrchy ako polyuretán a asi aj iné, nie som odborník. Mám skagit hlavu od Maxcatch aj od Airflo aj od RIO a viem to porovnať a ver tomu, že Maxcatch je pozadu. Tým som, ale vôbec nechcel povedať, že nestojí za to vyskúšať Maxcatch. Každý si musí prejsť svojimi vlastnými skúsenosťami.

    #1656
    Ivčo
    Účastník (Participant)

    Samael, nie je to taký rozdiel aby to niekoho mohlo akokoľvek odradiť, 100% nie, a žiadne scestné porovnanie, ANI LEN NÁHODOU … kto chce nech si kúpi za 60€, nie je problém tie šnúry vyhodiť von celé keď vieš hádzať, ja som ju osobne celú nevyhodil ani som sa o to nepokúšal a ani nepotreboval… kamoš na jazere áno…lebo chcel a potreboval, tie šnúry sú jednoducho dostatočne dobré na to že nesklamú ani veĺmi skúseného muškára, skôr prekvapia… a začiatočníkovi ušetria kopec peňazí

    #1657
    Ivčo
    Účastník (Participant)

    ani tá najdrahšia a technologicky najlepšia šnúra nikomu lietať nebude kým nepochopí ako na to, tiež som voľakedy začínal

    #1658
    Samael
    Účastník (Participant)

    Ja som nevravel, že zrovna maxcatch niekoho odradí, to som netvrdil. Vravel som, že ich chvália, iba som povedal, že keď porovnám skagit hlavu od maxcatcha a od Airflo, tak je tam rozdiel, nechce sa mi to teraz popisovať. Nemám, ale skúsenosť so šnúrami od maxcatcha pre jednoručné prúty, takže kľudne do nich 🙂

    #1659
    Samael
    Účastník (Participant)

    Inak mám jednu šnúru od Shakespeare Odyssey, WF9I a stála ma 13 libier aj s poštovným a používam ju na strímer na šťuky a tá šnúra lieta ako blázon 🙂

    #1660
    Ivčo
    Účastník (Participant)

    Samael, ked si spomenul tie skagit hlavy, tiez mam 1 od airflo a dalsie vsetky maxcatch, ano rozdiel je v povrchovej uprave mozno ciastocne aj v jadre, ale jedno maju spolocne a to ze lietaju uplne vsetky vyborne, je to o spravne zladenom vercajku a o rukach, iste na sutaz v hadzani do dialky asi s maxcatch nik neziska zlatu medailu ale o tom ten prispevok nebol, tolko na zaver.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 83 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.