Zverejnil v rubrike Ako na to člen ceskie.

Pôvodne som chcel článok pretitulkovať na Muškárenie v Blave a vziať úvod tak trochu žartom – predsalen, bolo by to prvýkrát, kedy by sa Blave, čo by pstruhovému potoku pri Trnave, dostalo náležitej pozornosti, a konečne na správom mieste. Niektorým malokarpatským potokom som sa tu však už venoval viac, ako som pôvodne chcel, takže Blavu nechajme pre tentokrát tam, kde je – pekne za Trnavou…

Ako sa muškári v Bratislave? No predsa tak isto, ako kdekoľvek inde na Slovensku. Zložitejšie to už nastáva pri preformulovaní otázky – kde sa muškáriť v Bratislave? Keďže táto otázka je evergreen našej facebookovej skupiny a diskusných fór, tak ako človek, ktorý muškári a zároveň býva v Bratislave, som sa podujal vyrozprávať sa formou tohto článku. Budem dostatočne konkrétny, aby prípadný nováčik muškár Bratislavčan – ale aj nováčik Bratislavčan muškár – zistil, kam ísť nahodiť. Zároveň však neprezradím konkrétne fleky, aby v muchovačkách ostalo aj naďalej zachované to „tajomnô“. No dobre, tak asi niektoré prezradím, ale skutočne len pár…

A kde sa dá nahadzovať? A brodiť?

Toto je obvykle hneď nasledujúca otázka. Tak čo teda – chcete ísť chytať ryby, alebo sa prechádzať po vode?! Ale tak teda povedzme, že hľadáme revír v Bratislave a okolí, s tečúcou vodou, kde sa dá pohodlne nahadzovať aj nováčikovi a to bez toho, aby náhodmi strhával veveričky zo stromov či cyklistov z hrádze za chrbtom. Keď bude kde – tu možné zabrodiť po kolená do vody a poprechádzať sa po štrkovej lavici, bude to príjemný bonus.

Čierna voda

Ak je zima alebo skorá jar a vy nemáte čas mrznúť a nahánať bolene po Dunaji, rýchly úsmev na tvári si viete vyčariť na niektorom z prahov Čiernej vody (recenzia tu). Keďže konzumácia rýb z tejto nížinnej riečky sa neodporúča pre nadlimitný obsah ťažkých kovov v ich svalovine, je Čierna voda vďaka neoficiálnemu režimu CHaP celkom dobre zarybnená. Zároveň je rozmermi tak akurát na muškárenie – z brehu dokážete prechytať celú šírku a hĺbku riečky. Nenadchol som vás? Tak vedzte, že v Čiernej vode máte celkom dobrú šancu uloviť ploticu lesklú – rybu, ktorá bola v minulom živote dúhak, ale nejakým omylom sa reinkarnovala do tela bielej ryby. A ešte jej aj dali názov plotica, takže je celkom pekne nasr*ná. Ked jednu zakvačíte, pochopíte.

Tip na lov: slabo zaťažená, v stĺpci vedená nymfa, prípadne streamer
Plusy: dobrá rybačka najmä v zime a začiatkom jari, okrem tradičnej jalcovačky ponúka aj lov mreny, nosáľa a dravcov ako ostriež, zubáč
Mínusy: pomalý prietok a bahnité dno (okrem niekoľkých štrkových lavíc), v letných mesiacoch beznádejne kalná voda

Čierna voda, marec 2021 (Kráľová pri Senci, letisko)

Priesakové kanály Dunaja

Počuli ste už o riečke Fisha? Je to tzv. kriedová riečka, prameniaca pod Alpami, a tečie kúsok poniže Viedne, a do Dunaja sa vlieva kúsok nad Hainburgom. Ach, a len tak mimochodom, je to jeden z najlepších pstruhových revírov na svete. Prečo ju spomínam? Ak prižmúrite jedno oko, tak naše dunajské „priesakáče“ sa na ňu podložím, kvalitou vody a podnebím vcelku podobajú. Samozrejme, nevšimol som si to prvý, keďže práve do priesakáčov sú už roky vysádzané pstruhy dúhové. Ako spomínam v recenzií revíru, o cielenom love pstruha tu nemôže byť ani reči, ale ak sa pôjdete poprechádzať s mušákom v niektorý letný večer k priesakáču, je šanca, že počas večerného rojenia objavíte zatúlaného dúhaka. Inak sú priesakové kanály celoročne vyhľadávanou lokalitou – v lete je priesaková voda príjemné chladná, v zime, naopak, o niečo teplejšia ako vzduch. A vždy priezračne čistá. Je možné tu loviť najmä bielu rybu, ostrieža, kapra. Práve vyššie brehy a čistá voda predstavujú ideálne podmienky na vizuálne „stopovanie“ kaprov s mušákom.

Tip na lov: v stĺpci splavovaná, nezaťažená nymfa (pakomár, krivák)
Plusy: občasný úlovok pstruha, vizuálny kontakt s rybou vďaka čistej vode, príjemná rybačka aj v horúcom lete
Mínusy: opatrné ryby kvôli pomalej a čistej vode, miestami kvôli trstinám obmedzený prístup a problematické zdolávanie

Pravostranný priesakový kanál, júl 2020 (Čunovo, nad stavidlom)

Morava

Morava je väčšinu roka na muškárenie nevhodná – a to hovorím ako človek, ktorému dokáže náladu na chytačku spraviť aj žblnkotajúca dažďová voda v odkvape. Tečie kalná, pomalá a vysoká. Avšak, raz do roka – zväčša na vrchole leta, v auguste až septembri – nastáva situácia, keď jej prietok klesá na zlomok bežného stavu. Obnažia sa štrkové lavice, a na miestach, kde je väčšinu roka viac ako meter vody, je možné bezproblémov brodiť. Tento stav trvá zriedkakedy viac ako jeden – dva týždne a je to ideálna príležitosť, ako na Morave chytať jalce, bolene, či mreny.

Tip na lov: rýchlo vedený streamer na bolene, príp. hladinový popper alebo veľké chrobáky na jalce
Plusy: na vrchole leta prekvapivo broditeľná a produktívna rieka
Mínusy: väčšinu roka prakticky nechytateľná na muchu, slabšie zarybnená

Morava, september 2019 (Most Chucka Norissa)

Šúrsky kanál

Nie je ani tak kanál a nie je ani tak šúrsky – pramení v Karpatoch, pod Pezinskou babou, a volá sa vlastne Blatina a je to potok… Počkať, potok?! Hneď na začiatku skrotím všetky vášne – pstruhy v dolnom úseku pod Pezinkom (zväzový/kaprový revír) nenájdete, a ten vyšší úsek potoka, pretekajúci cez lesy Malých Karpát, pre zmenu nie je revír SRZ.

Tu si dovolím hodiť rukavicu – podobne, ako sa podarilo Spojenej škole v Ivanke pri Dunaji vyčleniť časť Šúrskeho kanála nad sútokom s Malým Dunajom, a spraviť z neho atraktívny kaprový revír – nestálo by za myšlienku skúsiť podobný úspech zopakovať v pstruhových úsekoch potoka nad Pezinkom?

Čo však čakať od Šúrskeho kanála, alebo, ak chcete, Blatiny? V prvom rade prístupné brehy, monotónny kanál a kvantá jalcov. Najmä malých.

Tip na lov: suchá muška
Plusy: takmer garantovaná jalcovačka na sucho, ideálne pre začiatočníka
Mínusy: väčšiu rybu by ste na zväzovom úseku posledné roky (2022) hľadali takmer márne

Dunaj – Malý, Starý, Mošonský

Zahoďte predsudky a nahoďte do Dunaja. Muškáreniu na Dunaji a revíroch Dunaja som sa už venoval v samostatnom článku Muškárenie na Dunaji. V skratke, nezľaknite sa vody šírej, hľadajte ryby, buďte vytrvalý a Dunaj vás odmení.

Malý Dunaj

Je zrejme najvyhľadávanejším revírom Bratislavy. Nižšie pod mestom síce môžete nájsť aj neregulované úseky (dokonca aj broditeľné štrkové lavice), v Bratislave a okolí je však Malý Dunaj regulovaný, relatívne hlboký a rýchly. Akou – takou výhodou sú regulované a upravené brehy (najmä v okolí Vlčieho Hrdla) a najmä, dostatok rýb, keďže „MD“ je kvôli znečisteniu taktiež jedným z neoficiálnych bratislavských CHaP revírov – najmä v okolí ústia Fenolového potôčika.

Tip na lov: dlhá nymfa s prívesom, spúšťaná popri brehu; streamer (boleň, jalec, ostriež, zubáč)
Plusy: možnosť uloviť veľkú rybu na mušák
Mínusy: zväčša kalná a hlboká voda, nemožnosť brodenia a problematické nahadzovanie z brehu

Malý Dunaj, marec 2020 (Vlčie Hrdlo)

Dunaj v Bratislave a Starý Dunaj

Dunaj č. 4 v Bratislave je poznačený reguláciou. Rýchla voda, valiaca sa regulovaným korytom – ktoré naviac slúži ako plavebná dráha pre lode – núti ryby hľadať akékoľvek prekážky, a tie sú častokrát výlučne v bezprostrednej blízkosti brehov. Brodenie je (s výnimkou Ovsištskej riviéry – pod Prístavným mostom na Petržalskej strane, a kúska pláže nad mostom Lanfranconi), v podstate nemožné. Preto hľadanie rýb prebieha skôr na slepo s mapou v ruke, a pri následnom love už striedate skôr muchy, ako lovné miesta. Mierne odlišná situácia panuje na divokejšom starom koryte, v ktorom Dunaj, možno paradoxne, tečie pomalšie.

Tip na lov: streamrom popri brehu na boleňa, šťuku či zubáča; nymfou po dne na bielu rybu
Plusy: vo veľkom Dunaji žijú veľké ryby
Mínusy: od jari až ku koncu leta býva Dunaj kalný

Starý Dunaj (VD Čunovo)

…a kde sa dajú zachytať pstruhy?

Kto sa na muškárenie v okolí Bratislavy pozrie cez optiku militantného pstruhára, hneď si všimne, že to nie je bohviečo – ale, mohlo by to byť aj horšie (pozerám sa na teba, nížinatý juh Slovenska). Ak pre vás ryba pod 30 čísiel nie je ryba, neostáva iné riešenie, než vycestovať aspoň na sever krajiny. Ak však viete nájsť potešenie vo vyberaní potočákov z jamiek menších potokov, v takom prípade si v lesoch Malých Karpát prídete na svoje.

Vydrica je malebný potok, ktorý ale posledné roky azda najviac dopláca na nedostatok vody – možno kvôli svojej polohe, úplne na kraji Malých Karpát… Vydrici som sa venoval v samostatnej recenzií ako aj v článku Príbehy z Vydrice. Momentálne sa muškári na úseku od začiatku lesoparku po pramene. Hoci celý tok Vydrice je revír, spodný úsek od lesoparku po ústie do Dunaja (kedysi najhlbší a najviac produktívny,) je od novej prekládky pod Patrónkou a výstavby Kauflandu zatiaľ bohužiaľ bez rýb.

O niečo väčší Stupavský potok je rozdelený na dva samostatné pstruhové revíry, a to približne od Stupavu nahor k prameňom, a nadol, popod diaľnicu až k sútoku s Malinou. Dolný úsek je výrazne zarastený s poslabšou, zato kusovo väčšou osádkou rýb, zväčša odrastenej násady dúhaka. Horný úsek zasa naopak, zachytáte si prevažne potočákov, avšak zväčša do 27 cm.

Najmenší z tejto trojice je Lozorňanský potok, teda logicky, aj najviac postihnutý letnými suchami posledných rokov. Napriek tomu, (bohužiaľ) dávnejší úhyn aj tu ukázal, že aj väčší potočák (40+) toho niekedy ku šťastiu potrebuje naozaj málo. Za zmienku určite stojí aj VN Lozorno I, miestny pstruhový revír a zároveň jediný pstruhový „stoják“ široko – ďaleko. Pstruhové povolenie na Stupavský a Lozorňanský potok je možné zakúpiť na SRZ Záhorie, Vydrica je miestny revír MO SRZ Bratislava 1.

Tip na lov: lov proti prúdu, nymfa nahadzovaná pod splavy a podomleté brehy
Plusy: „skutočná“ muškárina pri Bratislave, skorý začiatok sezóny (v apríli býva teplota vody už vyše 10°C)
Mínusy: veľkosť malosť lovených rýb, stiesnené podmienky

Zľava doprava – Vydrica pod Sanatóriom, Stupavský potok (pramene po dažďoch), Lozorňanský potok nad VN

Dodatkové číslo – Váh pri Trnave

Ak ste sa prečítali až sem a stále ste si akosi nevybrali – a to preto, lebo hľadáte broditeľnú, veľkú rieku – je tu ešte jedna možnosť – a síce, už trochu ďalej. Váh. Práve v najbližšom okolí Trnavy, pri Šúrovciach a Siladiciach, koryto Váhu zaujímavo meandruje. Napriek svojej veľkosti tu Váh ponúka príjemné miesta na muškárenie, keďže tvorí viacero menších ramien či zátok.

Tip na lov: po dne šúlaná nymfa (podustva, mrena), suchá muška pod podomletými brehmi (jalec)
Plusy: krásny, dlhý, široký, bystrozraký Váh
Mínusy: už len tie potočáky a lipne chýbajú; výrazné kolísanie hladiny z dôvodu manipulácie (VD Sĺňava)

Váh (Siladice)

Fotogaléria