Zverejnil v rubrike Recenzie revírov člen ceskie.

Kde iní končia, Čierna voda začína. Platí to však aj naopak – vysvetlím neskôr. Táto malebná nížinná riečka kombinuje hneď dva tromfy. Ponúka možnosť zamuškáriť si na inak pre muškára nie príliš prívetivom juhozápade Slovenska, a zároveň, najlepšími obdobím na lov sú zimné mesiace, počas ktorých sú iné vody hluché.

Tu by vlastne mohla recenzia aj skončiť. Ak je zima a vás to ťahá k vode, kľudne zatvorte prehliadač, a bežte s mušákom na Čiernu vodu. Nikoho však od čítania odháňať nebudem :)…

Zoznámte sa

Čierna voda je nížinná rieka so šírkou zväčša okolo desať, a hĺbkou do jedného metra. Jej pramene lokalizovali medzi Pezinkom a Svätým Jurom, avšak prvé rybársky zaujímavé úseky začínajú pod Bernolákovom. Čierna voda pomaly preteká cez polia Žitného ostrova, pričom jej vody občas rozbúri prah alebo kaskáda. Dno je zväčša blatisté, výnimky tvoria úseky pod kaskádami – tam zväčša nájdete broditeľné štrkové lavice. Po 113 kilometroch od prameňov sa vlieva do Malého Dunaja pri Tomášikove.

Revírne číslo Čierna voda č. 3 | 1-0040-1-1
Čierna voda č. 2 | 2-0330-1-1
Čierna voda č. 1 | 2-0320-1-1
Charakter kaprová tečúca
Brodenie čiastočne možné
Povolenie kaprové miestne alebo zväzové
Hĺbka 30 – 100 cm

Obsádka rýb

V Čiernej vode je možné aktívne loviť prakticky všetky druhy rýb pleskáčového a mrenového pásma. Z dravcov je najčastejším úlovkom azda boleň, za ním ostriež, zubáč, šťuka, sumec. Pri love na muchu vám najčastejšie zdvihne na druhom konci jalec, karas, plotica lesklá, podustva, nosáľ či kapor. Čierna voda je dobre zarybnená – a to aj vďaka faktu, že ryby z nej sú z dôvodu kvality vody nejedlé.

Spôsoby lovu

Spôsob lovu závisí predovšetkým od momentálnej aktivity rýb, ale aj od prístupu k vode a jej stavu. Na muškárenie dobre prístupné sú najmä úseky v okolí Senca a Kráľovej, nižšie k Sládkovičovu sú brehy často zarastené kríkmi a trstinami, naviac vysoké a blatisté. Pred vychádzkou samozrejme pomôže vhodné miesta pohľadat cez mapy.

Počas teplých mesiacov býva prietok – z dôvodu zvýšenej potreby vody pre zavlažovanie – výrazne väčší. Priezračnosť vody je taktiež negatívne ovplyvnená ako zväčšeným prietokom, tak aj vegetačným obdobím s vyššou teplotou, typickou pre nížinné rieky.

Hladina v Čiernej vode je regulovaná. Zvyčajne koncom jari, počas leta a behom jesene, býva jej prietok výrazne väčší (viď. fotogaléria), čo sa spoločne s vegetačným obdobím podpisuje na silnej zakalenosti. V lete sú teda možnosti pre muškárenie z dôvodu nepriehladnosti vody veľmi obmedzené. Iná situácia je koncom jesene a počas zimy. Potreba zavlažovať polia je nízka, takže aj prietok Čiernej vody je výrazne znížený. Mnohé miesta v okolí splavov sú zrazu broditeľné, a najmä, voda je vďaka slabšiemu prietoku a vegetačnému kľudu, výrazne čistejšia.

Najuniverzálnejšou technikou lovu je dlhá nymfa, pričom zvyčajne platí, že so závažím to treba opatrne. Úspech slávi skôr jazerne, pomaly vedená nymfa s mosadznou hlavou, voľne prepadajúca stĺpcom, s občasným oživením. Úspešné vzory na Čiernu vodu radšej neporadím, keďže sám mám v pamäti vychádzky bez kontaktu s rybou.

V pamäti mám však aj úplne opačné zážitky, napríklad jeden z chladného februára 2021. Chytal som do západu slnka, bez ryby. Následne som sa prezliekol a šiel si zabehať popri vode. A bol svedkom najsilnejšieho zberu jalcov, aký si je možné predstaviť. Každých 10 – 20 metrov vody zbieral veľký jalčisko. Na vyše kilometrovom úseku. Až do úplnej tmy. Ďaľší deň som to spravil opačne – najskôr beh, až za súmraku broďáky. No predstavenie sa neopakovalo…

Na Čiernej vode platí staré známe – keď to nejde, treba skúšať. Vzhľadom na početnosť rýb, ako aj ich druhovú pestrosť, sa väčšinou nájde fajta, ktorej práve chutí…

 

Zaujímavosti

Čierna voda pramení v Malých Karpatoch pod Malým Javorníkom
– viac informácií o prameňoch Čiernej vody mino55.blog.pravda.sk

Všetky si prezrieme, niektoré splavíme, iné prenesieme
– viac o splave Čiernej vody na blogu blog.enigma.sk