Zverejnil v rubrike Názory člen ceskie.

Hoci do prírody chodíme  všetci do jedného v prvom rade za oddychom a zážitkami, rovnako všetci spolu, ako príslušníci „Petrovho cechu“, reprezentujeme a tvoríme obraz rybárstva v očiach spoločnosti. Hoci by sa dali písať dlhé state o správaní sa pri vode, manipulácií s rybou alebo poriadku na lovnom mieste, predpokladám, že muškár, ako „absolvent“ vysokej školy rybolovu, spomenuté elementárne veci pozná a praktizuje na výbornú.

Častokrát však pri vode stretávam vojakov, športovcov alebo lyžiarov, ktorých príslušnosť k Petrovmu cechu naznačuje len prút v rukách. Preto si dovolím v tomto krátkom článku zhrnúť, čo áno a čo nie na seba počas vychádzok k vode. Koniec koncov, pravdepodobne ste už počuli príslovie „šaty robia človeka“. Čo si z nižšie uvedeného odnesiete, je na vás.

Čo neobliecť

Zoznam „no-go“ oblečenia je v zásade totožný, ako u poľovníkov:

1. Maskáče
Maskáče sú do prírody určite praktické a nenápadné… najmä, ak vás za najbližším kríkom prekvapí ozbrojený nepriateľ a vy máte v ruke miesto #3 mušáku 5.56 mm automat.

2. Tepláková súprava
Vybehnúť si na ryby je super, ale nie nahodený v bežeckom úbore. Vynosená tepláková súprava by mala ísť na handru, nie reprezentovať tak peknú činnosť, ako je muškárina.

3. Neprírodné farby
Červené nike tričko zaujme na diskotéke, aj vo vode. Avšak v rieke v ňom budete vyzerať, akoby ste len držali prút kamarátovi, ktorý si odbehol pre niečo do auta.

Čo obliecť

1. Prírodné farby
Zelená, hnedá, možno šedá. A odtiene medzi nimi. Určite nie červená, oranžová, biela…

2. Klobúk, nie šiltovka
Aj keď je to dnes diskutabilné (rybárske šiltovky sú dnes móda a dajú sa aj vkusné kúpiť skoro všade), podľa rybárskeho/poľovníckeho klobúka vás každý a okamžite zaradí. Dokáže toto šiltovka?

Dúfam, že som sa nikoho predchádzajúcimi riadkami nedotkol. To nebolo mojim zámerom. Rovnako nebolo mojim zámerom prezentovať ako „správne“ výlučne značkové a výlučne pre rybárov určené oblečenie. Zámerom článku je priblížiť kultúru obliekania sa do prírody rybárov (ktorá je u muškárov dobrá) ešte o niečo viac k poľovníkom, kde je vhodné oblečenie vec absolútne samozrejmá. Petrov zdar!