Zverejnil v rubrike Názory člen ceskie.

Muškárina, to je drina! K úspechu treba vždy aj kus šťastia, no tomu je nutné samozrejme dopomôcť príchodom k vode. A práve už prvý pohľad na vodu po príchode veľa napovie o ďaľšom ne/úspechu. Ako už asi tušíte, tentokrát sa nechcem podeliť o mimoriadny muškársky úspech. Dovolil som si zaškatuľkovať situácie, ktoré určite poznáte a ktoré musí muškár z času na čas strpieť. Poďme si zanadávať ich predstaviť spolu.

Dúhový pochod

Taká májová vychádzka na pstruhovku, to je paráda, však? Kamarátom ste sa vyhovorili, že na pivo nejdete, lebo ste unavený, doma ste sa vyhovorili, že na pivo idete, lebo ste unavený, a tak máte svätý pokoj a môžete ísť na miestnu pstruhovku. Hneď po príchode k obľúbenému stavidlu si však všimnete podozrivo veľa zaparkovaných áut. Žeby hubári? Keď niečo v jeľšových kríkoch zašuchoce a vypochoduje z nich rybár s plnou igelitkou, začnete niečo tušiť. Kým si oblečiete broďáky a od vody prídu ďaľší traja s igelitkami, všetky pochybnosti vaše sa rozplynú. Nasadili pstruhy rúrové, dnes sa koná dúhový pochod.

násada pstruha dúhového

Ahoj!

Chytačka na lipňovom Hrone… v lete, v strede týždňa, keď je Hron neprechytaný – nepodupaný. Po ochladení sa vyčasilo, je krásny letný deň. Zabrodíte a začnete chytať. Akurát prechytávate tôňu pod brehom, keď spoza chrbta začujete ľudskú vravu a vzápätí „Ahoj, ahooj, AHOOJ!“. Nie ste asociálne hovado, tak odzdravíte a prehodíte pár slov. Ešte však nestihnete ani vytiahnuť šnúru z kolečka a zo zákrutý počujete už ďaľšie „Ahoj ahooj! Berúúú?!“ Nuž, a čo, mali by snáď dávať? Po polhodine ste už statočne uzdravený, tak sa len otočíte chrbtom k rieke, v snahe vyhnúť sa akémukoľvek očnému kontaktu, keď zacítite kontakt iný – jeden z raftov vás zrazí ako bowlingová guľa kolky. Stačilo, už žiadne ahoj, ale dovidenia.

splav Váhu Piešťany

Prerábka jadra

V sobotné ráno rozmýšľate kudy kam, keď si spomenie na úsek neďalekého potoka pod dedinou, kde ste už dlho – dlho nelapali. Čím ďalej od prameňov, tým menej bodkáčov, zato ale väčšie. V hlave sa vám už vynárajú spomienky na úseky, kde potok spomaľuje, meandruje a tvorí hlboké jamy prekryté jelšovými kríkmi… Niet o čom rozmýšľať, balíte sa a vyrážate. Po príchode k vode vás však skoro vystrie – meandrujúci potok je… vystretý. V nanovo vyregulovanom koryte. Tok je vydláždený zľava, zprava, aj zdola a voda sa v ňom valí ako autá 130kou na diaľnici. A keďže diaľnica slúži na prepravu, nie na bývanie, vydáte sa hľadať ryby do nejakej pokojnejšej štvrte…

Medvede

Stretnúť vodákov v rafte splavovať vodu v strede leta, to je celkom normálne. Ale stretnúť vodákov, bez raftu, vo vode, a v zime? Tak to neviete, či sa máte smiať, hnevať, ľutovať ich alebo obdivovať. A možno je otužovanie vzájomné a po pravidelnom kúpaní budú bodkáči v stavidle menej plachí…

ľadové medvede v Revúcej