Muškárenie na Slovensku

Téma: Pre začiatočníkov

Označené ako: 

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 61 až 75 (z celkového počtu 83 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1865
    Ivčo
    Účastník (Participant)

    1. asi najjednoduchsie mas natocit kusok reflexnej plochej viazacej nite a zaliat to uv lakom
    2. kvapnes reflexny (oranz) uv lak co asi nemas…
    3. ked je tmava zelena mozes nalepit kusok bieleho papiera (napr.samolepiacu etiketu) zafarbis ho fixkou cervenou a kvapnes uv lak

    #1866
    Samael
    Účastník (Participant)

    Ďakujem Ivan, skôr by som nejaký reflexný lak alebo niečo také. Budem musieť niečo pohľadať, ale ešte počkám, či niekto príde s niečím, nie je to urgentné.

    #2113
    Scorpio
    Účastník (Participant)

    Viděl jsem tady debatu o šńůrách. Za sebe bych řekl, že rozdíly v nich jsou. Na sucho s jemným trojkovým proutkem chytám s DT, ostatní chytám s WF. Co se týká značek, tak preferuju SA, nicméně mě překvapily šňůry od Mike Barrio. U WF šňůr koukám na její konstrukci.

    #2114
    Scorpio
    Účastník (Participant)

    Andrej – Pokud chceš vázat a počítáš s tím do budoucna, pak bude dobré, když zainvestuješ hlavně do svěráčku. Vyhni se levným dovozům z Indie a kup si něco rozumnějšího, co má pevné čelisti. V Čechách to jsou Tvrdek a FF Techmont. Je to trochu víc peněz, ale určitě to později occeníš. Techmont má slušnou nabídku včetně náhradních dílů.

    • Táto odpoveď bola upravená pred 3 years, 9 months používateľom Scorpio.
    #2117
    Samson
    Účastník (Participant)

    Zdravím vás muškári, chcel by som vás poprosiť o pomoc, nakoľko som naprostý začiatočník a nemám ani nikoho v okolí kto by mi vedel poradiť. Chcel by som začať muškáriť, ale neviem do akej výbavy ísť. Prevažne by som chcel chytať na menších horských potokoch v Malých Karpatoch. Myslím že prút Aftma 3 alebo 4 by bola vyhovujúca s dĺžkou okolo 2 metrov. Celkom sa mi pozdávajú rady Sigma Supra Fly alebo Agility Rise 2 od Shakespear, ale kľudne dám na vaše rady. Kedže som začiatočník tak netuším či bude nejaký rozdiel ak pôjdem do kamenného obchodu a vyskúšam si prút omakať naživo (nevedel by som aké vlastnosti sledovať), alebo ho objednám z internetu. Navijak aj nejakú plávajúcu šnúru by som potom asi radšej v kamennom obchode skúšal priamo na prút kvôli vyváženiu, ale ak máte nejaký tip na celú zostavu pre začiatočníka bol by som rád. Cenovo by som sa chcel ale zmestiť ideálne do 200 EUR ak je to možné. Ďakujem za rady.

    #2118
    Samael
    Účastník (Participant)

    Samson> Ahoj, čo sa týka malých horských potokov a múch, tak na to je tu skôr Ceskie, ja skôr strímrujem. No myslím, že prútom aftma 3 alebo tou 4kou vo vhodnej veľkosti asi moc nepokazíš. Čo sa týka prútov Shakespeare Sigma Supra, tak som ho mal ešte minulý týždeň v 6ke doma. Nižšie aftma som ale nikdy nedržal v ruke. V 6ke je to medium-fast prút, čo ani aj píšu o týchto prútoch. Za tie prachy to pre začiatočníka nie je zlé. Bohužiaľ korok na tých prútoch je nič moc. Mne osobne sa na tej 6ke rozpadol korok, resp. rozmočil – rozdrolil, ale to preto, že som hodne strímroval a korok sa dosť máčal, pokiaľ som chytal iba na muchu, tak držal. Ťažko povedať, či by sa to stalo aj na inom kuse, ale možné to je, lebo pri cene toho prútu tam asi ťažko môžu dať veľmi kvalitný korok. Agility Rise2 je vraj dosť mäkký prút som počul, ale v ruke som ho nikdy nemal. Šnúru nemusíš ísť veľmi omakávať do obchodu, skôr ide o to, či chceš nejakú DT na jemnú prezentáciu alebo WF, no na malých horských potokoch na muchu kľudne aj DTčku, keď nepotrebuješ ďaleko hádzať. Koľko EUR si ochotný dať za šnúru? Snáď ti ešte poradí viac Ceskie alebo ma opraví, ak som niečo po….

    #2120
    Boris
    Účastník (Participant)

    Zdravím. Tak v tomto ti môžem pomôcť. Prešiel som si s tým od začiatku tejto sezóny kedy som sa rozhodol, že zanechám po 30 rokoch plech a skúsim to inak. Tiež chytám na malých, zarastených potokoch a zo začiatku som používal prút aftma 6, 2,7m dlhý – celé zle. Potom som si kúpil presne to čo navrhuješ Sigma supra fly 2,1 m aftma 3 a spokojnosť. Naučil som sa s tým hádzať v podstate všade. Nestojí veľa keď to zlomíš nič sa nedeje. Šnúra DT aftma 3, kupil som taku lacnejšiu uvidím budem mať k tomuto otázku na skúsenejších kolegov. Naviják Hanák Stream2 – úplne stačí a brzda super. Muchy objednavam tu: https://www.fish-fishingflies.co.uk/ ceny sú o polovicu lacnejšie ako na slovenských a českých strankach a za týždeň je to u teba. A este jedna vec. V košíku vždy nosím takú malú skladaciu pílku – veľmi niekedy užitočná.

    Mňa to úplne pohltilo, chodím 2-3 krát do týždňa a buducu sezónu chcem skúsiť iné revíry lebo to čo sa robí teraz v pstruhových potokoch v niektorých organizáciách je tragédia. 2 dni pred sezónou nasadia pstruha dúhového 30-40 cm to sa vychytá za týždeň a potom chodíš a nič..ale to je iná téma a na dlhú diskusiu, hlavne lamentujú všetci, že pstruh potočný sa straca z našich revírov:)

    Mam aj ja jednu otázku. Čo ma stále privádza niekedy k šialenstvu je ako sa mi šnúra omotá okolo špičky pruta. Stačí aby sa na sekundu povolila a je to tam. Je to šnúrou? Poradte prosím.. dík

    #2121
    Samael
    Účastník (Participant)

    Boris: akú máš šnúru?

    #2122
    Boris
    Účastník (Participant)

    Taku obyčajnú od Hanáka DT3F krémovej farby. Buduci rok skusim niečo inšie. Nechcel som do toho moc investovať lebo zo začiatku to bolo o nervy. Viac som rozmotával než chytal, nehovoriac že na stromoch okolo potoka mam celkom slušné peniaze:)

    Ale chytilo ma to a buducu sezonu to bude snaď lepšie, hlavne dufam, že chytím aj väčšiu rybu.

    #2123
    Samael
    Účastník (Participant)

    Môžu to spôsobovať aj iné veci, no môže to robiť aj to, ak šnúra má tvarovú pamäť. Lacné šnúry sa môžu vyznačovať tvarovou pamäťou, ale samozrejme nemusí byť aj lacnejšia šnúra zlá, no treba sa vyhnúť takej, ktorá má znateľnú tvarovú pamäť.

    #2124
    Boris
    Účastník (Participant)

    ďakujem, to by mohlo byť ono. Vedel by si mi odporučiť značku kde určite nechybím?

    #2127
    Samael
    Účastník (Participant)

    značiek, je samozrejme viac, akú máš predstavu o cene šnúry?

    #2130
    Samson
    Účastník (Participant)

    Ďakujem vám za odpovede a rady. Do tej šnúry by som do tých 50 eur bol ochotný investovať, snáď sa v takej cenovej relácii už dá niečo poriešiť. Ale netuším či WF alebo DT, všade čítam že pre začiatočníka istotne skôr WF, ale DTčkova mi príde rozumnejšia na daný druh vody.

    #2131
    Samael
    Účastník (Participant)

    Boris: či WF alebo DT si musíš rozhodnúť sám. Ja nie som odborník na malé potoky, ale čo viem, tak pokiaľ nepotrebuješ dlhé hody a chceš jemnejšiu prezentáciu muchy, tak si DT, ak potrebuješ dlhšie hody, tak je lepšia WF. S WFkou sa dá tiež jemne prezentovať muchu. Čo sa týka značiek, tak môžeš skúsiť napr. Barrio Fly lines https://www.flylineshop.com/barrio-fly-lines.html šnúry, ktoré sú hodne chválené a aj s poštovným do sveta vychádzajú celkom dobre. Osobne Barrio nemám, ale chvália ich aj v ČR a chválil ich aj človek, ktorí ma v muškárine odchytané toho veľa a chytá po celom svete. Potom prípadne Cortland, Scientific Anglers, RIO alebo Airflo, ale tam neviem, ako to bude u nás s cenami. Ja šnúry u nás vôbec nekupujem.

    #2132
    Boris
    Účastník (Participant)

    Dakujem za odpoved a na prvej stranke tejto diskusie je celkom zaujimava debata o snurach.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 61 až 75 (z celkového počtu 83 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.