Zverejnené 6. júla 2015 v kategórií Recenzie revírov.

Chyť a pusť Váh (Váh č. 19 B) je pstruhový revír – úsek Váhu od výpustu pod vyrovnávacou nádržou Bešeňová po most v obci Ivachnová. Jedná sa teda o revír bez privlastňovania si úlovku. Osádku tvorí najmä pstruh potočný, pstruh dúhový, v príbrežných a pokojných partiách ostriež, lipeň tymiánový a v malej miere ostatné druhy prúdomilných rýb (biela ryba, hlaváč a iné).

Lov na CHaP Váhu dokáže skomplikovať manipulácia s hladinou v Bešeňovej – aj za ustáleného počasia môže zrazu začať voda prudko stúpať. Za tohto javu ryby neberú a nemá veľký význam ísť loviť (radšej skúste iný revír). Taktiež v prípade daždivého obdobia a vyššieho stavu vody je situácia ťažká pre silný prúd, najmä v horných častiach revíru – avšak ak je zvýšená hladina dlhodobo ustálená, je nádej na úspešný lov (príp. treba vyskúšať prívlač – dobre fungujú najmä ťažké rotačné blyskáče či menšie plandavky). Ak plánujete muškáriť, vo výbave nesmú chýbať záťažové nymfy, ak ryby nie sú aktívne na hladine. Naopak, ak pstruhy aktívne zbierajú, je hriech chytať inak ako na suchú mušku.

Lov a stanovište ryby

CHaP Váh je krásny revír a loviť na ňom prinesie radosť aj bez úlovku. To však pochopiteľne nie je našim cieľom :). CHaP Váh je dobre čitateľná, málo zregulovaná rieka (až na úsek bezprostredne pod Bešeňovou) a teda je aj dobre čiateľná. Pstruh sa môže nachádzať všade tam, kde ho očakávate. Veľké kusy sú najmä v hlbokých jamách, príp. za kameňmi. Prevažne menšie kusy (40 cm+) sa dajú chytiť na zlomoch dna – prechode z plytkej štrkovej lavice do prúdu. Tam častokrát stoja aj ostrieže a či dokonca aj lipne.

Ak ste zvyknutý loviť na menších vodách (v porovnaní s Váhom je to takmer každá), buďte pripravený na poriadnu rieku. Váh neprebrodíte, výnimkou nie sú aj 3 metre hlboké tône. Priemerná hĺbka za letného stavu je okolo 1.5 metra. Takže treba brodiť s rešpektom. Taktiež treba pri výbere miesta lovu používať rozum. Pri rieke tohto kalibru sú aj stometrové úseky, kde môžete byť bez záberu a potom krátky úsek, kde sa oplatí stráviť aj hodinu.

Poklady Váhu

Na CHaP Váhu môžete zažiť to, čo na máloktorej slovenskej rieke, tobôž rybárskom revíre. Pri brodení pozdĺž brehu môžete vyplašiť z pod nôh alebo naopak sťahovaním prilákať k nohám polmetrového potočáka. Ak budete mať oči otvorené, môžete byť svedkami výskoku niekoľkokilogramového pstruha nad hladinu. Takže táto, hoci ťažká a niekedy nevyspytateľná voda, rozhodne stojí za návštevu.