Zverejnené 6. júla 2015 v kategórií Recenzie revírov.

Váh č. 19 B (3-4701-4-4) je pstruhový revír – úsek Váhu od výpustu pod vyrovnávacou nádržou Bešeňová po most v obci Ivachnová (49.096679, 19.412801). Jedná sa o revír bez privlastňovania si úlovku. Osádku tvorí najmä pstruh dúhový, pstruh potočný a lipeň, v príbrežných a pokojných partiách ostriež a tiež ostatné druhy prúdomilných rýb (čerebľa, hlaváč a ostatná biela ryba).

Charakter revíru

Váh v Bešeňovej je typická podhorská rieka. Dno je kamenisté s veľkými balvanmi, voda je síce prúdiva a hlbšia, ale stále dobre broditeľná. Na úseku CHaP revíru sú viaceré kaskády, ale aj štrkové pláne. V prípade teplého a slnečného leta by vás nemali prekvapiť rastliny takmer po celom dne toku, väčšinou však nepredstavujú problém (pokiaľ zrovna nestúpa hladina – vtedy sú v stĺpci splavované od dna odtrhnuté riasy a lov je ťažší).

Lov a stanovište ryby

CHaP Váh je krásny revír a loviť na ňom prinesie radosť aj bez úlovku. To však pochopiteľne nie je cieľom :). CHaP Váh je na šťastie rybárov málo zregulovaná rieka (až na úsek bezprostredne pod Bešeňovou) a teda je aj dobre čiateľná. Pstruh sa môže nachádzať všade tam, kde ho očakávate. Veľké kusy sú najmä v hlbokých jamách, za kameňmi, ale častokrát aj bezprostredne pod brehmi. Prevažne menšie kusy (40 cm+) sa dajú chytiť na zlomoch dna – prechode z plytkej štrkovej lavice do prúdu. Tam častokrát stoja aj ostrieže a dokonca aj lipne.

Váh č. 19 B

Ak ste zvyknutý loviť na menších vodách (v porovnaní s Váhom je to takmer každá), buďte pripravený na poriadnu rieku. Váh neprebrodíte hocikde, výnimkou nie sú aj 3 metre hlboké tône. Takže treba brodiť s rešpektom.

Poklady Váhu

Na CHaP Váhu môžete zažiť to, čo na máloktorej slovenskej rieke, tobôž rybárskom revíre. Pri brodení pozdĺž brehu môžete vyplašiť z pod nôh alebo naopak sťahovaním prilákať k nohám polmetrového potočáka. Ak budete mať oči otvorené, môžete byť svedkami výskoku niekoľkokilogramového pstruha nad hladinu. Prvá návšteva tejto – hoci ťažkej a niekedy nevyspytateľnej vody – je často zážitok na celý život.