Zverejnil v rubrike Recenzie revírov člen ceskie.

Váh č. 19 B (3-4701-4-4) je pstruhový revír – úsek Váhu od výpustu pod vyrovnávacou nádržou Bešeňová po most v obci Ivachnová (49.096679, 19.412801). Jedná sa o revír bez privlastňovania si úlovku. Osádku tvorí najmä pstruh dúhový, pstruh potočný a lipeň, v príbrežných a pokojných partiách ostriež a tiež ostatné druhy prúdomilných rýb (čerebľa, hlaváč a ostatná biela ryba).

Charakter revíru

Váh v Bešeňovej je typická podhorská rieka. Dno je kamenisté s veľkými balvanmi, voda je síce prúdiva a hlbšia, ale stále dobre broditeľná. Na úseku CHaP revíru sú viaceré kaskády, ale aj štrkové pláne. V prípade teplého a slnečného leta by vás nemali prekvapiť rastliny takmer po celom dne toku, väčšinou však nepredstavujú problém (pokiaľ zrovna nestúpa hladina – vtedy sú v stĺpci splavované od dna odtrhnuté riasy a lov je ťažší).

Lov a stanovište ryby

CHaP Váh je krásny revír a loviť na ňom prinesie radosť aj bez úlovku. To však pochopiteľne nie je cieľom :). CHaP Váh je na šťastie rybárov málo zregulovaná rieka (až na úsek bezprostredne pod Bešeňovou) a teda je aj dobre čiateľná. Pstruh sa môže nachádzať všade tam, kde ho očakávate. Veľké kusy sú najmä v hlbokých jamách, za kameňmi, ale častokrát aj bezprostredne pod brehmi. Prevažne menšie kusy (40 cm+) sa dajú chytiť na zlomoch dna – prechode z plytkej štrkovej lavice do prúdu. Tam častokrát stoja aj ostrieže a dokonca aj lipne.

Váh č. 19 B

Ak ste zvyknutý loviť na menších vodách (v porovnaní s Váhom je to takmer každá), buďte pripravený na poriadnu rieku. Váh neprebrodíte hocikde, výnimkou nie sú aj 3 metre hlboké tône. Takže treba brodiť s rešpektom.

Poklady Váhu

Na CHaP Váhu môžete zažiť to, čo na máloktorej slovenskej rieke, tobôž rybárskom revíre. Pri brodení pozdĺž brehu môžete vyplašiť z pod nôh alebo naopak sťahovaním prilákať k nohám polmetrového potočáka. Ak budete mať oči otvorené, môžete byť svedkami výskoku niekoľkokilogramového pstruha nad hladinu. Prvá návšteva tejto – hoci ťažkej a niekedy nevyspytateľnej vody – je často zážitok na celý život.

Kde kúpiť povolenku?

Denné hosťovacie povolenia zakúpite v rybárskom obchode Thymallus v Ružomberku (thymallus.com) alebo v Rybárskej krčme v Ivachnovej (GPS súradnice 49.094663, 19.408463).

Viac informácií a aktuálne oznamy (preteky, ceny povolení) na stránkach MsO SRZ Ružomberok.

Napísali o Váhu…

Výborný úsek a krásná rybařina. Trofejní pstruzi jak potoční, tak duháci. Můj nej duhák okolo 70cm a potočák 60cm. tak krásné a bojovné ryby jsem nikdy neviděl. Mohu všem jen doporučit. Ale pozor, masaři ať raději zůstanou doma. [nikolopol(a)seznam.cz]

Na túto krásnu rieku chodievam len na prívlač, už od 16. apríla. Povolenie na rybolov je možné zakúpiť v Rybárskej krčme v obci Ivachnová (GPS  49.094540, 19.408354) a myslím, že od tejto krčmy sa začína úsek chyť a pusť smerom k priehrade Bešeňová… Od krčmy smerom k obci Lisková je to už úsek chyť a ugriluj, to len na spresnenie – lebo tam už toľko rýb nie je :). Vrelo odporúčam, krásna rieka, krásna príroda, krásne ryby, no naozaj veľa vie urobiť aj hladina vody… podľa skúsenosti je ideálny stav do 50 cm (SHMU – vodné toky – Váh Bešeňová). Petrov zdar :)![m.urbanik2(a)gmail.com]

CHaP by mal byť štandard, a nie vzácna výnimka… Revíry ako CHaP Váh sú, myslím, dostatočným zdôvodnením, prečo. Potočáka nad 50 cm chytím na „bežnej“ vode možno raz (a niekedy ani raz) za rok, na CHaP revíry, ak berú, tak to je len o rybárskom umení, nie o tom, či tam ryba vôbec je… [cveky@post.sk]