Zverejnil v rubrike Recenzie revírov člen ceskie.

Predstavovať muškárovi pstruhový Váh pod Bešeňovou je ako vysvetlovať motoristovi, že najrýchlejšie sa dostane zo západu na východ po (takmer dostavanej) diaľnici. Bešeňovský Váh je práve ako ona diaľnica medzi mnohými cestami, bryndzové halušky v pomyselnom menučku našich revírov, Chopok medzi slovenskými CHaPkami. Jednoducho, veľmi známy. Ale známy je preto, lebo je veľmi dobrý.

16/4, 2012, 19, 403, 45 – 60 – 75. Postupne si rozmeníme na drobné tieto kľúčové číslice. Na bešeňovskom Váhu začína sezóna 16.4., čo znamená, že sa jedná o pstruhovú rieku, v slovensko-českých pomeroch jednu z najväčších. Nebudem vás zaťažovať ďaľšími číslami ako je šírka a hĺbka, ale pstruhom tu medzi brehmi Váhu rozhodne nie je tesno. Kombinácia veľkej rieky, vody vypúšťanej z hlbín vyrovnávacej nádrže (v zime je o čosi teplejšia, v lete, naopak, chladnejšia) a úživnosti Liptovskej kotliny je skvelým podhubím pre ryby kapitálnych rozmerov. Podčiarkuje to ešte režím Chyť a pusť, pod ktorý tento úsek Váhu (č. 19 B) prešiel v roku 2012. Nedávno sa hranice revíru ešte mierne upravili.

Úseky revíru – kam a kedy zabrodiť?

Rozmeňme si tento veľký – krátky revír na drobné. Jedná sa síce len o 3 kilometre zo 403 kilometrov dlhej rieky, na ktorých však nájdete podmienky na preskúšanie každej muškárskej techniky. Alebo, občas technika preskúša vás. Všetky panoramatické fotky sú pri stave vody 45 až 50 cm.

1. Výpust z vyrovnávačky a regulovaný kanál

Teleso VVN Bešeňová priťahuje – ako každé iné stavidlo – ryby, aj rybárov. Väčšina sa snaží nahodiť čo najďalej a dopraviť muchu čo najhlbšie, a zaujať tak aj nie práve aktívne ryby. Prehradenie tvorí migračnú bariéru, takže sa tu najmä k jeseni zhromažďujú tiahnuce pstruhy. Úsek kanála tesne pod objektom býva označený ako neresisko hlavátky so zákazom lovu od apríla do mája.

Regulovaný kanál Váhu pod telesom hrádze je pre jeho optimálnu hĺbku populárne miesto pre lov na krátku nymfu. Taktiež vďaka konštantnému, rýchlemu prúdu vody sa tu výborne loví na streamer. V rýchlejšej vode má ryba jednoducho menej času špekulovať, čo je výhodou kanálu, ak zrovna tečie menej vody. Rýchla voda taktiež omilostí neopatrné brodenie rybára.

Výpustný objekt VVN Bešeňová

Výpustný objekt VVN Bešeňová

2. Cestný most v Bešeňovej a ostrovčeky pod ním

Ruku na srdce, aj vy si pod Váhom 19 B predstavíte ako prvý práve tento úsek? Začnime mostom, pod ktorým sa ťažný prúd stlačený medzi mostné piliere mení v hlbokú jamu, ktorá pozvoľne prechádza v plytšie plató. Váh tu nie je skrz na skrz broditeľný, čo poskytuje útočisko rybám. V tôňach napravo po prúde, čiastočne zakrytými jelšovými kriakmi, môžete zavše nájsť hliadkujúcu či zbierajúcu rybu.

Nižšie po prúde sa Váh rozlieva, v blízkosti pravého brehu je plytší, prekrytie starými smrekmi tvorí najmä v lete rybami vyhľadávaný tieň. Domáci tu zvyknú z lavičiek kŕmiť chlebom nielen kačky – aké implikácie to má, nechám na čitateľovi.

Po ľavom brehu Váh pomaly preteká pomedzi – ako rybármi, tak aj rybami – veľmi obľúbené ostrovčeky, ktoré sú dobre chytateľné aj za zvýšeného stavu vody (~80 cm). Pstruhy a lipne zvyknú často zbierať z hladiny tesne pod náprotivným brehom. Poniže ostrovčekov sa Váh doširoka rozlieva, ryby bývajú pozastrkované najmä v rastlinstve na pláni pod ostrovčekmi. Tu býva z jari vyznačené neresisko lipňa a hlavátky – najmä neres vyše metrových dunajských lososov si nielen všimnete, ale aj začujete. Plytčina neresiska je zakončená prúdom, ktorý sa prepadá do hlbšej jamy – ďaľšie produktívne miesto.

Váh pod cestným mostom v Bešeňovej

Ostrovčeky pod cestným mostom v Bešeňovej

3. Dva prúdy a okolie riečneho ostrova

Poniže obľúbených ostrovčekov Váh opäť naberá na rýchlosti a delí sa na mohutný ľavý a menší pravý prúd, s kľudnejšou vodou v strede. Toto široké, dobre broditeľné miesto ponúka množstvo prúdikov a hrán, atraktívnych pre lov na krátku nymfu. Po pravej strane sa opäť nachádza miniostrovček. Poniže už Váh obteká riečny ostrov – rýchlejšia a plytšia voda tečie zľava, rameno zprava je pomalšie a tvorí hlbokú jamu. Pod ostrovom sa nachádza rastlinami zarastená plytčina, za ktorej sa obe ramená spájajú. Váh ďalej pokračuje tiahlou, prevažne plytkou a rýchlou zákrutou, až do Liptovskej teplej.

Váh nad riečnym ostrovom, medzi Liptovskou Teplou a Bešeňovou

Stret dvoch prúdov nad riečnym ostrovom

4. Lavór a hlboká jama v Liptovskej teplej

Váh sa na vstupe do prvej zákruty v Liptovskej Teplej rozbieha, mohutný prúd vytvára po pár stovkách metrov plytčín konečne hlbšie, neprebroditeľné miesto pod pravým brehom, zatiaľ čo v strede zákruty vzniká akoby jazierko s takmer stojatou vodou, v lete plné rastlín.

Druhá zákruta vytvára mimoriadne dlhú a hlbokú tôňu, ktorá je dobre dostupná z prúdu na jej začiatku. Dobré podmienky na ďaleké hody sú aj z ľavého brehu. Ryby sú však zväčša v najhlbších miestach pod pravým brehom, do ktorého sa opiera Váh – kto obetuje kus komfortu a prederie sa porastom v strmom brehu, dokáže muchy viesť na krátko a presne pod špičkou.

Váh v Liptovskej Teplej

Váh medzi dvoma zákrutami v Liptovskej Teplej – v pozadí vidieť hlbokú jamu pod brehom

5. Ivachnovský hučák a olej

Pod hlbokou zákrutou v Liptovskej teplej prechádza Váh opäť do plytčiny, rozbieha sa, a v úzkom hrdle vteká do Ivachnovej. Práve začiatok hučáku je dobre chytateľný – povedľa silného prúdu je lavica s kludnejšou vodou, kde sa zdržiavajú ryby. Ďaľším skvelým miestom je ústie prúdov z ostrovčekov do hlavnej vody o pár desiatok metrov nižšie. Ryby sú, samozrejme, aj kdekoľvek v hlbočinách hlavného prúdu.

Pri moste a najmä pod ním tvorí Váh známy ivachnovský „olej“ – pokojnejšiu vodu, kde sa na hladine tvoria veľké, akoby olejové oká. Ideálne miesto na sušenie. Ak zbadáte zazbierať niekoľkokrát za sebou, neváhajte a prezbrojte hneď na sucho – zber môže trvať hodinu, ale aj iba 10 – 15 minút. Dolnú hranicu revíru tvorí ústie jarku pri Rybárskej krčme.

Ivachnovský hučák a olej

Ivachnovský hučák a olej

Spôsoby lovu a vzory múch

Než napíšem pár slov o osvedčených technikách, patrí sa zadefinovať zopár axióm. Keď zabrodíte a nedokážete dlhšie chytiť rybu, nie je to tým, že by tam tá ryba nebola, príčinu hľadajte inde. Ak chcete byť úspešný, dobrý nápad je skúšať loviť inak, ako ostatní – trojica nýmf s lesklými thungstenmi zaujme ryby podobne, ako strieborná Octavia pred panelákom. Používajte pevnejšie nadväzce a háčiky, než na bežnej pstruhovke, obujte si bežecké brodiace topánky na kolečko si naviňte dostatok podkladovej šnúry a prineste väčší podberák.

Predĺžená krátka nymfa

Krátka nymfa je na mnohých úsekoch jednoducho prikrátka – buď nedokážete zabrodiť dostatočne blízko k jamke, alebo je tá príliš hlboká. Pri krátkej nymfe na bešeňovskom Váhu preto predlžujem nadväzec za obvyklé maximum – s 270 cm prútom chytám aj na 350 cm nadväzec. Na moju #4 prút používam #3 šnúru – kvôli nižšiemu odporu vo vode a taktiež úspore váhy – čo ušetrím na aftme, môžem priložiť na záťažovke.

Krátku nymfu chytám so silno preťaženou záťažovkou – 5+ mm thungsten s oloveným drátikom na háčiku, prípadne rovno jigstreamer hlaváča alebo preťažený 3 cm grizzly streamer rybiehu poteru. Používam len jednu prívesnú muchu, uviazanú až okolo ~70 cm nad záťažovkou.

Nahadzujem hore prúdom, zaťažený nadväzec nechám vyklesať až na dno (aj za cenu, že záťažovka stiahne kus šnúry pod hladinu) a následne už len korigujem muchu tak, aby som mal prerušovaný kontakt s dnom a nedovolil spodnej muche zapadnúť medzi kamene.

Dlhá (čvachtavá) nymfa

O love na „čvachtavú nymfu“ som sa rozpísal v rovnomennom článku tu. Jedná sa o lov na málo zaťaženú jedinú nymfu, ktorá je prezentovaná veľmi jemne a prakticky úplne po dne. Táto technika síce sťažuje detekciu záberov, ale častokrát – najmä zo začiatku sezóny – to nevadí. Dokonale prezentovaného odo dna odtrhnutého schránkového potočníka väčšinou ryby berú veľmi presvedčivo.

Streamer

A teraz si držte prúty, lebo inak o ne pri zábere prídete. Síce je prívlač na pstruhovom Váhu – na rozdiel od nižšieho, lipňového – povolená, streamer stále ponúka jedinečné možnosti, ako osloviť ryby na dne hlbokých jamách. Voblerov a gúm ťahaných krížom cez prúd vidí každý pstruh zo desať denne, skúste preto pri prezentácií využiť prirodzené prúdenie vody – položte streamer na dno prúdu a nechajte vodu pracovať. Sem – tam ho tiahlo pritiahnite. Ak streamer vyletí spoza chrbát na dne zaparkovanej ryby, často nasleduje intuitívny útok. Základ dobrého streamra je oko (nie lesklý thungsten na hlavičke – to je pre ostrieľané ryby „red flag“). Naopak, samotné telo streamra môže byť lesklé, a – v kontraste s poučkami – zvyčajne funguje dobre aj počas jasných, slnečných dní. Ideálne je streamer dopraviť na dno pomocou potápavého konca šnúry a nezaťažovať (veľmi) samotnú muchu.

Sušenie

No samozrejme, veď to máme celý čas pred očami, kvôli tomu sem meriame cestu. Večer na Váhu, rojenie, zber, „match the hatch“. Predložíte do dráhy ryby potočníka rovnakej veľkosti a farby, ako sa práve rojí, a úspech je istý. Kľúčové je byť dobre vyzbrojený a mať viaceré veľkosti a farby podeniek (najmä piesková, šedá, až biela) a potočníkov (najmä šedá, šedohnedá, zelená).

Čo vedieť pred rybačkou

Skokové zvýšenie hladiny

Skokové zvýšenie hladiny

Hladina Váhu je regulovaná pomocou vyrovnávacej nádrže Bešeňová a môže sa prakticky kedykoľvek zmeniť (výšku hladiny môžete kontrolovať na webe SHMU). Znamená to však aj, že ak pár dní prší a ostatné pstruhovky v okolí sú kalné, Váh tečie prakticky úplne bezfarebný a chytateľný. Keď už nastane zmena hladiny, a je to jedno, či smerom nadol, alebo nahor, znamená to zvyčajne útlm v aktivite rýb na 2 až 3 hodiny. V lete po nárazovom zvýšení hladiny môžu vo vode plávať odtrhnuté kusy rastlín, ktoré sťažujú lov. Hladina stúpa vždy veľmi rýchlo – napr. z 50 na 70 centimetrov kľudne aj behom desiatich minút. Ak ste zastrčený v strede rieky s broďákmi na doraz a začnete mať podozrenie, že vody akosi pribúda – rýchlo von.

Ak už nastane zmena hladiny, a je to jedno, či smerom nadol, alebo nahor, znamená to zvyčajne útlm v aktivite rýb na 2 až 3 hodiny.

Aký je ideálny stav hladiny? Neviem, každému vyhovuje niečo iné. Zlatý štandard je niekde medzi 50 a 60 cm. Pri minimách ako 45 cm či dokonca iba 35 cm je ryba podľa mňa plachá a nemá sa kam skryť v prípade vyššej návštevnosi revíru, avšak takéto nízke hladiny sú preferované pretekármi. Väčšina rybárov nerada chytá pri hladine 70 cm a viac, avšak aj zvýšený Váh má svoje pozitíva – väčší prietok vytláča ryby k brehom a do tíšin. Pri vode cez 90 cm je však lov už väčšinou „o hubu“.

Ďaľšou veličinou, ktorú treba zahrnúť do príprav rybačky, sú… sviatky. Nielen slovenské, ale hoci aj české či poľské, počas ktorých je návštevnosť revíru (ale aj turistických cieľov) ešte vyššia. Pokiaľ teda máte možnosť, neplánujte si rybačky na sviatkami predĺžené víkendy a podobne.

Neuškodí, ak skontrolujete aj web miestnej organizácie srzruzomberok.sk a vyhnete sa tak prekvapeniam po príchode k vode. Na Váhu sa usporadúvajú rôzne preteky, tradične na konci augusta napríklad BigRiverRace, počas ktorého je voda zatvorená na niekoľko dní.

Váh č. 19 B

Bešeňovské ostrovčeky – stav vody 45 cm

Povolenky, ubytovanie, turistika

Podrobné a aktuálne informácie o kúpe povoleniek nájdete na stránkach srzruzomberok.sk/pre-hosti. Povolenky je možné kúpiť tradične v Rybárskej krčme v Ivachnovej (denne od 15:00) a v rybársom obchode Thymallus v Ružomberku (v sobotu 8.30 – 12.00).

Pokiaľ vás počas lovu zastihne hlad, a nechcete utratiť zbytočne veľa peňazí v niektorej z miestnych „pascí na turistov“, dávam do pozornosti  penzión Kúria v Ivachnovej, ktorý je hneď pri Váhu. Podávajú tu skvelé obedové menučká a mimo iného výbornú pizzu (odkaz na FB – nezabudnite pozdraviť od muškárenie.sk ;). Vyššie, približne v strede revíru, nájdete nový penzión Vila 27, ktorý má stále ešte akceptovateľné ceny. Oba penzióny majú aj terasu, takže obvykle tam môžete prísť rovno v broďákoch (primerane očistených), a poskytujú aj ubytovanie.

Turistické ciele v okolí

Ak neprídete len na ryby, Bešeňová a jej okolie ponúka možnosť skĺbiť rybačku s rodinným výletom. V prípade kúpania su možnosti široké – aquapark Bešeňová, kúpele Lúčky, prírodné kúpanie v Kalamenoch, Tatralandia či Wellness Gothal (na skok máte rieku Revúca). Hlavné turistické ciele sú neďaleký Vlkolínec, Čutkovská dolina (dávam do pozornosti revír VN Čutkovo), Prosiecka a Kvačianska dolina pri Liptovskej Mare, túra na Choč, Liptovský hrad…

Článok bol aktualizovaný 2.3.2024