Zverejnil v rubrike Recenzie revírov člen ceskie.

Učupená medzi kopcami, po kraj naplnená do smaragdova sfarbenou vodou. Z jednej strany strmý svah a vysoké smreky, poskytujúce diskrétny priestor pod brehom hliadkujúcim potočákom. Z tej druhej malá vyvýšená hrádzka – ideálna pre ďaleké hody cez hlavu. Spredu priehradný múr a potôčik ústiaci do nádrže priamo pod ním, večne strážený starými lipňami. Aha, na otvorenej vode práve čosi zazbieralo. Vitajte na Čutkove.

Čutkovo je malá vodná nádrž (0.5 ha), ktorú napája rovnomenný potok, tečúci rovnomennou dolinou popod rovnomenný kopec. Toto nie je logopedické cvičenie, len nechcem vzácnu pozornosť čitateľa zbytočne preťažovať geografickým reáliami. Radšej si ju pošetrím na neskôr – keď príde na rad opis vody a jej rýb.

Revírne číslo 3-0630-4-1
Charakter pstruhový lovný CHAP
Brodenie možné popri brehu
Povolenie pstruhové miestne
(hosťovačky – koliba U Dobrého Pastiera)
Hĺbka do 250 cm
VN Čutkovo

VN Čutkovo (jar 2016)

Chodievajte na Čutkovo dobre naladený, s pokorou a s láskou k rybám, a na oplátku sa k vám Čutkovo zachová rovnako – príjemné chvíle kľúdu pri vode vám spestrí pekným potočákom či lipňom. Ak však prídete v strede sezóny, pretekársky „nabrúsený“ a lačný po veľkých potočákoch, pravdepodobne budete s dlhým nosom ešte dlho po odchode od vody spomínať na všetky veľké ryby, ktoré vám dali košom.

Opakovane predkladáte na fluorokarbóne naviazanú č. 18 mikronymfu pred korzujúceho 45 cm plachetníka? Ani brvou nehne, skúšajte ešte stokrát.

Môžete si byť istý, a najmä odkedy je revír v režime CHAP, čutkovské ryby videli množstvo takýchto borcov. Kľúčom k úspechu preto býva trpezlivosť, všímavosť a nápaditosť. Opakovane predkladáte na fluorokarbóne naviazanú č. 18 mikronymfu pred korzujúceho 45 cm plachetníka? Ani brvou nehne, skúšajte ešte stokrát. Hodíte popod prevísajúce konáre smrekov vzor chrobáka, ktorý za sprievodného hlasného čľupnutia dopadne neďaleko vytypovaného potočáka? Otočka, chňap. Pobrázdite vzlietajúcou podenkou inak pokojnú večernú hladinu? Lipne si pôjdu plutvy dolámať.

VN Čutkovo je horská vodná nádrž napájaná potokom. Jej teplota celoročne, aj v horúcich letách, vyhovuje lososovitým rybám. Obsádku tvorí takmer výlučne pstruh potočný, lipeň a hlaváč, dúhaka budete v nádrži hľadať márne. Samotná nádrž bola v roku 2014/2015 vypustená, dno prebagrované od nánosov bahna a výpustný objekt opravený. V nádrži sa zabývala štedrá násada – najskôr potočáky (všetkých veľkostí), neskôr aj lipne. Následne bol revír (vrátane potoka po celej dĺžke) vyhlásený za Chyť a pusť.

Muškárenie na Čutkove

Voľbu techniky výrazne ovplyvní miesto lovu, ktoré si vyberiete (alebo v prípade väčšej návštevnosti zo začiatku sezóny – ktoré vám ostane). Najviac rýb, a rovnako najviac aktívne kŕmiacich sa rýb, býva na začiatku nádrže, v okolí prítoku. Čutkovský potok nielen okysličuje vodu, ale aj prináša potravu – najmä po daždi, keď jeho hladina stúpne. Vlastne, lov po daždi, keď potok sfarbí nádrž do kakaova, je absolútny tajný tip – rozkŕmené ryby sa v prifarbenej vode ľahko pomýlia. Vo všedný deň je však začiatok nádrže miesto, kde sú ryby voči nástrahám najimúnnejšie.

Ústie Čutkovského potoka do nádrže býva každoročne od apríla do konca mája označené ako neresisko lipňa so zákazom lovu.

Ak sa nedarí loviť ryby „podľa oka“ na prítoku do nádrže, ďaľšou voľbou môže byť hodiť nymfu na intermediálnej šnúre len tak, na verímboha, do stredu nádrže, a pomaly po slučkách ju sťahovať. Pstruhy bývajú často nastúpené na hranách dna a aj keď neoriete muchou dno, sú občas ochotné vyštartovať takmer až k hladine, ak ich sústo zaujme. Hranou dna myslím zlom, kde breh od stredu (dna) nádrže začína stúpať smerom k brehu.

Potočák z Čutkova, ulovený na sucho, vo vode prikalenej po celodennom daždi

Efektívnejšie než prelovovať vodný stĺpec je však trpezlivo položiť muchu na dno, zavše s ňou tiahlo pohnúť a nechať opäť padnúť. Všetky zaujímavé sústa sa zdržiavajú v blízkosti dna a teda thungstenová nymfa režúca si to stredom jazera jednoducho nepôsobi dôveryhodne na niekoľkými sezónami ostrielané ryby.

Častokrát efektívnejšie a zábavnejšie než „na slepo“ prelovovať hlbiny nádrže je behať s udičkou okolo nej, a obťažovať rozplávané ryby čímkoľvek, čo vás napadne vytiahnuť z krabičky. Objaviť potočáka v bezprostrednej blízkosti brehu, a prikrčený mu jemne – vždy po jednom náhode – ponúkať rôzne vzory… to je muškárenie.

Tajný tip na záver je… chlebomucha. Ak to už ozaj nejde a ste bez nápadov, vedzte, že turisti ryby denne prikrmujú chlebom a na hlasné člapnutie chlebomuchy reagujú s nadšením. Tu je na mieste pripomenúť, že zakrmovanie je na pstruhových vodách zakázané. Samozrejme, aj lov na iné než umelé nástrahy.

Pár slov o potoku

Čutkovský potok je klasický liptovský potok – svojou veľkosťou je blízko „lovného minima“, prieskumný odlov nad priehradou však ukázal aj potočáka tesne pod 40 centimetrov. Ťažko povedať, či sa tam zdržiaval celoročne, alebo bol len na výlete z nádrže. Prvé stovky metrov nad nádržou sú sympatické, potok nevalí príliš rýchlo a prívetivo meandruje lúkami, čo znamená skvelé podhubie pre lov na suchú mušku. S výškovými metrami sa charakter mení na dravú horskú bystrinu.

Prvé stovky metrov nad nádržou sú sympatické, potok nevalí príliš rýchlo a prívetivo meandruje lúkami, čo znamená skvelé podhubie pre lov na suchú mušku.

Od nádrže nižšie po prúde samozrejme potok pozvoľna naberá na sile, stále však patrí skôr k menším vlásočniciam. Priamo v „turistickej“ časti doliny preteká lúkami a je dobre chytateľný, nižšie je prístupnosť k vode komplikovaná – sám som tam ešte nelovil (ak sa tam vyberiem ja alebo niekto z vás, článok rád aktualizujem). Už pod dolinou, v Čremošnej, potok opäť preteká pomedzi domy, nájdu sa však úseky, ktoré sú prístupné.

Motivácia na záver

Čutkovská dolina je skvelé miesto pre muškára aj jeho rodinu. Deti sa v areáli pod nádržou dokážu zabaviť hodiny (preliezky, ihrisko, jazierko s dúhakmi, zvieratká, lúka s potokom). Samotný lov, počas ktorého často vidíte všetko – od otočenia ryby, cez záber, zásek až po zdolávanie – je tiež mimoriadne atraktívny. Hore dolinu vedie príjemná trasa vhodná na prechádzku až turisitku – ak sa rozhodnete zájsť až na jej koniec, k vodopádom.