Zverejnil v rubrike Recenzie revírov člen ceskie.

Podtatranská rieka Belá sa delí na dva pstruhové revíry:

Belá č. 1b
Belá „chyť a žer“ s revírnym číslom 3-0041-4-1 je definovaná ako čiastkové povodie rieky Belá od diaľničného mosta nad Dovalovom po cestný most v Podbanskom. Súčasťou revíru sú potoky Pribylina, Rakytinský, Krivuľa a Račková od ústia do Belej po kamennú hať na začiatku Račkovej doliny. Lovná miera: lipeň 30 cm.

Belá č. 1a
Belá chyť a pusť s revírnym číslom 3-0040-4-4 je definovaná ako čiastkové povodie rieky Belá od ústia do Váhu v Liptovskom Hrádku po diaľničný most nad Dovalovom.

Prístup k vode

Prístupnosť revíru autom je veľmi dobrá prakticky po celej jeho dĺžke. Vhodným miestom na začiatok lovu je most v Liptovskom Hrádku, blízko ústia do Váhu (ak chceme chytať proti prúdu). Priamo pod mostom je krásna veľká tôňa zakončená zaujímavými kaskádami, naopak kúsok nad mostom sa Belá delí na viacero prúdov, v ktorých nie je ťažké nájsť lipne. Alternatívou je ďaľší most proti prúdu (k vode sa dá dostať popri Chateau GrandCastle). Rybačka od druhého mosta k ústiu zaberie podľa tempa a stavu vody cca 4 hodiny.

Charakter vody

Závisí od ročného obdobia. Po zime bohatej na sneh je z jary Belá divoká rieka, pre svoju vodnatosť a rýchlosť (ne)vhodná na rafting, naopak v horúcom lete je to podhorská riečka s kryštálovo čistou vodou v krásnom, okrúhliakmi vystlanom koryte. Belá je typická „vetvením sa“ na rôzne ramená, prúdy či jamy, čo ju činí atraktívnou pre lov.

Obsádka rýb

Pravdepodobne najčastejšie chytanou rybou bude lipeň, avšak populácia pstruha sa od zavedenia režimu chyť a pusť zväčšuje. Ak sa uloví pstruh, väčšinou svojou veľkosťou a bojovnosťou stojí zato. Lipne sa dajú nájsť prakticky všade a skoro vždy sú aspoň niektoré pri chuti. Častokrát sa dajú chytať aj v prekvapivo malej vode, kdežto pstruha chytíme prakticky výlučne v hlbokých tôňach či splavoch.

Technika lovu

Úspešné je štandardne francúzovanie, avšak pokiaľ je aspoň nejaká hladinová aktivita rýb, odporúčam loviť na suchú mušku. Charakter vody (dlhé stabilné prúdy) poskytuje ideálne možnosti na vedenie suchej mušky a bohatá osádka lipňa zabezpečí, že tie neostanú nepovšimnuté :). Častokrát lietajú pieskovo šedé až do biela sfarbené podenky rôznych veľkostí, ktoré by nemali chýbať v krabičke.

Kde kúpite povolenku

Hosťovacie povolenie na lov je možné zakúpiť napríklad počas otváracích hodín v predajni ESOX, ktorú prevádzkuje muškár s veľkým „M“ p. Bartko (Kamenné pole, pri Tesco v Liptovskom Mikuláši). Počas víkendov padne vhod možnosť zakúpiť povolenie v hoteli Borová Sihoť (smer z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku).