Zverejnil v rubrike Ako na to člen ceskie.

Najskôr prstom po mape, potom s mušákom za veľkými rybami a zážitkami. Nedávno som tu zverejnil článok „Muškári, ktorých určite poznáte„. Hneď po odkliknutí som si však uvedomil, že mi tam jeden dôležitý muškár chýba. Je to muškár Objaviteľ.

Pedantne prebagrovať celú jamu sa naučí každý, rovnako aj poprehadzovať kilometer vody za hodinu. Áno, chytať velké ryby je skvelé, ale… ak na CHaPku, ktoré navštívite stoprvýkrát, nič nechytíte, na takú rybačku si už ďaľší deň ani nespomeniete. Ak si však vytipujete novú, zaujímavú vodu – nejaký úsek zväzovovej rieky, pánubohu za chrbtom – a vôbec netušíte, čo od takej vody čakať… ale, vaše očakávania sú vysoké, inak by ste tam predsa nešli… Fotky z takýchto výprav si budete nadšene prezerať aj o pár rokov, to vám garantujem.

Keď to chce zmenu…

Kedysi boli vody plné rýb, času bolo dosť, a mlieko stálo dve koruny. Dnes je rýb – aspoň tých lososovitých – málo, času tiež, a mlieko lacnejšie. Taktiež však máme diaľničné prepojenie (takmer) cez celú republiku, ubytovanie na každom rohu, perfektné náčinie a hlavne – kam ísť na ryby sa už netreba pýtať v miestnej krčme, keďže internet nosí každý vo vrecku. Ako však nájsť neprechytaný flek, v nedotknutej prírode, a plný rýb? Dá sa to dnes vôbec?

Čo na mape hľadať?

Kým v pirátskych mapách to je jednoduché – poklad jasne označuje „X“, problém je sa k nemu dostať – v tých bežných, turistických, je to pre rybára tak trochu naopak. Napriek tomu, miesto s vašim pokladom zvyčajne viac – menej spĺňa nasledujúce body:

  • úkryt pre ryby
  • dostatok potravy
  • kľud od rušivých elementov… a rybárov

Skúsme si nasledujúce rozmeniť na drobné a pozrieť sa, čo konkrétne si pri rybačke prstom po mape – teda počas plánovania výpravy k vode – všímať.

Stavidlá

Dobré stavidlo nie je nikdy zlé. Predstavuje dostatok hlbokej, prekysličenej vody, úkryt, aj zásobník potravy. Samozrejme, to vie každý rybár, preto stavidlá na riekach patria k najexponovanejším miestam. Napriek tomu, stavidlo predstavuje prekážku pre migráciu rýb, takže každé stavidlo býva pravidelne prirodzene „zarybňované“. Plánujete výpravu na „novú“ rieku? Venujte pár minút suchej príprave s prstom po mape, a pohľadajte – najmä na satelitných snímkoch – stavidlá. Stavidlá, MVE, či prahy sú výborné miesta, kde začať vychádzku. Ak pod stavidlom nie sú vôbec žiadne ryby, veľa to o zarybnenosti toho – ktorého úseku napovie. A naopak.

"muškárenie

Prítoky

Prítoky sú pre mňa absolútna čerešnička na torte, Crème de la Crème objavovania. Produktívny prítok – malá bystrina, potok, umelo odrazený kanál či rameno – dokáže zachrániť deň, ak je hlavný tok napríklad kalný alebo ponúka alternatívu, ak je hlavná voda podupaná od iných rybárov.

Podľa § 3 ods. 8 zákona o rybárstve č. 216/2018 Z. z., sa do rybárskych revírov zahŕňajú prítoky vodných tokov, ak nie sú vyhlásené za samostatné rybárske revíry

Samozrejme, aj tu je množstvo výnimiek, preto treba byť pri objavovaní opatrný. Neraz patria prítoky Lesom SR, ktoré ich nie vždy aj majú označené tabuľou, občas dokonca ani nemajú pridelené revírne číslo. Medzi výnimky platia aj prítoky/odtoky z chovných rybníkov (v nevyhnutnej vzdialenosti – bývajú vyznačené na mieste), či príroky vodárenských nádrží.

Občas však bývajú lovné prítoky vymenované priamo v popise revíru. A, najčastejšie, nebývajú uvedené vôbec, ale lov na nich je povolený v zmysle vyššie uvedenej citácie. V každom prípade, za návštevu stojí minimálne ústie prítoku do hlavného toku/nádrže. Na turistických mapách nájdete zaznačené aj najmenšie prítoky, jazierka alebo ramená.

Nedostupné miesta

Otvorte si mapu rieky, skúste si virtuálne obuť topánky rybára „na šoulačce“, a vydajte sa prstom po prúde. Chytáte, a zrazu narazíte na 500 metrov neproduktívneho či zarasteného úseku, pretekajúceho cez pole. Alebo plot. Alebo neprebroditeľný úsek. Alebo nadjazd diaľnice. Tam, kde väčšina rybárov končí, by mohlo byť zaujímavé miesto začať. Neraz síce prvá vychádzka na ťažko prístupné, zarastené miesto skončí neúspechom – pri prieskume sa ryby poplašia, to však znamená, že nabudúce už budete presne vedieť, ako nato.

Urban fishing

A ešte čerešnička na torte v podobe urban fishingu, alebo teda, rybačky v človekom poznačených miestach. Všeobecne platí – čím viac prekážok musíte na ceste k vode prekonať, tým vyššia je šanca, že si zachytáte na neprechytanej-nepodupanej vode. Klasickým takýmto miestom bývajú regulované rieky v mestách a dedinách, pričom často platí, že za vyššieho stavu vody – najmä na jar – k určitým úsekom jednoducho neprebrodíte, keďže voda v regulácií je rýchla a hlboká. Treba sa vedieť vynájsť, mám kamaráta, ktorý si na takéto situácie vyrobil lanový rebrík. Stačí ho upevniť o zábradie, spustiť, a má celý úsek ľubovoľnej rieky v meste len pre seba…

Podobný prípad sú rôzne priemyselné areáli. Ak nimi preteká rybársky revír, máte právo k prístupu k vode. A častokrát vás naozaj po obyčajnom opýtaní vrátnik pustí dnu. Obdobná situácia platí aj v prípade rôznych náhonov do MVE čí výpustov z nich – prevádzka väčšinou naozaj platí za prenájom vody, avšak rybárske právo patrí štátu… určite nikoho nenabádam  vlámať sa potajme na súkromný pozemok kvoli rybám, len hovorím – za opýtanie nikdy nič nedáte.

Čo teda hľadať na mapách? Samozrejme mestské úseky s problematickým prístupom, rôzne priemyselné či rekreačné objekty, chatové osady… Aby som nerozprával len v rovinách teórie, ak sa občas vyskytnete v okolí Bratislavy, odporúčam navštíviť Fenolový potôčik.

Poďme nato

Pri plánovaní vychádzky na novú vodu používam hlavne:

  • turistické mapy mapa.zoznam.sk
    Sú na nich dobre vyznačené aj najmenšie vodné toky, všetky cestičky, krčmy, ako aj nadmorské výšky či hranice chránených oblastí
  • samozrejme google.sk/maps
    Najmä vďaka aktuálnym satelitným snímkom, ktoré odhalia zaujímavosti ako sú pereje či spomínané prahy a stavidlá, ako aj kvôli možnosti nakuknúť na vodu cez Street view (tam, kde rieku križuje napr. most) či zdieľaným fotografiám v mapách

Určite ste si počas čítania spomenuli na rieku či nádrž, na ktorej ste zatiaľ nechytali a nepoznáte to tam. Čo tak zobrať mapu a iniciatívu do vlastných rúk práve teraz :)?