Zverejnil v rubrike Ako na to člen Samael.

Úvodom tohto článku pekne pozdravujem všetkých priaznivcov muškárskych prútov a ostatných veci, ktoré k tejto rybolovnej technike neodmysliteľne patria. Prosím čitateľov, aby tento článok nebrali ako nejakú technickú modlu, keďže sa stále považujem za nadšeného začiatočníka, no skôr ako pre niekoho možno zaujímavé čítanie, aj keď tu zopár technických informácii padne. Cieľom nemá byť nejaká studnica informácii, ale skôr prinesenie nového obzoru v muškárení, samozrejme ako pre koho.

Ako už z názvu článku čiastočne vyplýva, téma bude o obojručných muškárskych prútoch. Jeden článok o obojručných prútoch, ktorého autorom je zakladateľ tejto stránky Ceske, už bol na tejto stránke uverejnený a nájdete ho pod titulkom Ako na to – Obojručné prúty. Nerád by som veľmi opakoval, čo bolo už povedané v článku od Ceskieho, aj keď sa tomu úplne nevyhnem, no verím, že Vám tento článok prinesie niečo nové a zaujímavé.

Prečo som sa rozhodol vyskúšať obojručný muškársky prút?

Keďže bývam v regióne, kde na chytanie pstruhov a lipňov na muškársky prút a suchú alebo mokrú mušku, prípadne nymfy môžem takmer úplne zabudnúť, tak som hľadal možnosti, aké iné ryby chytať v tejto oblasti na muškársky prút.

Prečo práve na muškársky prút? Kvôli odpovedi na túto otázku sa musím vrátiť do mojej minulosti. Ako dieťa som žil a vyrastal s rodičmi v Žiline a môj otec bol vášnivý rybár, ktorý chytá ryby dodnes. V mladom veku som chodieval s otcom pravidelne na ryby. Chytali sme kapre, dravce na nástražné rybky a keď som bol väčší, tak sme chodili prívlačovať. Otec okrem toho sám chodil muškáriť hlavne na Rajčanku a Varínku.

Ja som časom však zistil, že sedieť hodiny a hodiny pri nahodených udiciach, kde sa často veľmi dlhú dobu nič nedeje, nie je pre mňa to pravé orechové a obľúbenou metódou lovu bola prívlač. Samozrejme, v tom období neboli také prúty a ani som nemohol mať takú výbavu ako dnes, takže som tam často zavesil iba nejakú rotačku a išlo sa chytať napr. na Váh.

A ako som sa teda dostal k muškárskemu prútu? Keď som sa občas doma nudil, tak som si čítal knižky a otec vlastnil niekoľko kníh aj o rybolove a jedna z nich bola Encyklopédia muškárenia od Milana Kurnocíka. Raz som si túto knižku vzal a celú som ju prečítal a veľmi ma zaujala a chcel začať chytať na muškársky prút. Presvedčiť otca v tej dobe, aby mi kúpil muškársky prút a všetky tie ostatné potrebné veci nebolo vôbec ľahké.

Jedného dňa však otec prišiel s udicou VAH 511, krásnym zlatým kolečkom a muškárskou šnúrou a ja som sa nevedel vynadívať na túto krásu a ten úžasný naviják, to bolo a v tej dobe to veru ani nebolo zrovna lacné. Začal som najprv iba s učením nahadzovania na lúke a keď som ako tak vedel základný hod cez hlavu, tak som sa rozhodol, že skúsim chytiť nejaké pstruhy na Váhu. Na Váhu preto, lebo sme mali blízko zámku v Budatíne záhradu s chatkou a Váh bol iba na skok a veru v tej dobe tam boli aj pstruhy. Bohužiaľ som odchytal iba jednu sezónu, ale pár pstruhov a nejaké jalce som chytil, no nasledujúci rok som odišiel študovať do Bratislavy a tým sa bohužiaľ celý rybolov pre mňa skončil a začal som sa venovať oveľa horším veciam ako užívať si chvíle pri vode :-).

Tu sa už dostávame k tomu, prečo teraz chytám na muškárske prúty. Chcel som si znova pripomenúť aké sú krásne tie muškárske navijáky atď… a možno aj dokončiť niečo, čo som v mladosti jednoducho nedotiahol ďalej, lebo boli iné priority. Veci k tomuto rybolovu som si samozrejme mohol zaobstarať sám, ale možnosť ich využitia v mojej lokalite sa výrazne zhoršili oproti môjmu rodisku a okrem toho sa mi za tie roky aj dosť zhoršil zrak, ktorý od malička nemám super dobrý a tak lov na suchú mušku moc nepripadal v úvahu.

Nymfovanie na Dunaji, Malom Dunaji alebo Morave som si nejak nevedel predstaviť, aj keď teraz už viem, že aj to sa na niektorých miestach dá robiť, ale zatiaľ takto nechytám. Po prečítaní viacerých článkov na internete ma oslovilo chytanie dravcov, hlavne šťúk, na jazerách s muškárskym prútom a strímrami. Týmto som sa vrátil do mojich chlapčenských čias a ku krásnym kolečkám akurát tie prúty, na ktoré chytám dosť zhrubli a vo viacerých prípadoch sa vody zväčšili :-). Kto si kladie otázku, či som blázon, lebo muškárenie predsa nie je na Dunaj, Malý Dunaj a Moravu, tak tomu odpoviem, že viem, trochu som :-).

Momentálne sa teda snažím chytať iba dravé ryby na strímre s jednoručnými a obojručnými prútmi. Začal som s jednoručnými a dvojručný prút som vyskúšal iba nedávno, ale podarilo sa mi naň chytiť aj ryby. Najjemnejší jednoručný prút, ktorý vlastním je aftma 6/7, čiže žiadne jemné prútiky na suchú, mokrú mušku alebo nymfovanie.

Pokiaľ ste sa dočítal až sem, tak sa konečne dozviete, prečo som sa rozhodol vyskúšať obojručný prút. Po viacerých vychádzkach k vode s jednoručným prútom, hlavne k riekam, ktoré som spomínal vyššie, som zistil, že k napredovaniu lovu muškárkou na týchto vodách mi značne bráni možnosť nahadzovania. Tieto vody sú často lemované porastom a pri klasickom hode cez hlavu niekde vôbec nenahodíte alebo často oberáte strímer zo stromov za Vami a ľahko sa Vám môže stať, že ho necháte na strome.

Brodenie na týchto vodách je tiež značne obmedzené, kvôli výške hladiny, bahnu a bezpečnosti. Aj keď nájdete miesta, kde sa dá brodiť, tak za sebou nemáte veľa miesta, aby ste mohli nechať rozbaliť celú šnúru a dosiahnúť slušný hod s väčším strímrom. Hodom Roll cast s jednoručným prútom veľmi ťažko nahodíte väčší strímer, takže často máte oči pre plač, že si nemôžete zachytať.

„Riešením“ je samozrejme vykašľať sa na muškárku a chytať na prívlač, ale toto riešenie sa mi nepáčilo. Hnacím motorom ku kúpe obojručného prútu bolo nájdenie tejto stránky, kde som oslovil užívateľa Ceskie a dostal som sa s ním na ryby na Malý Dunaj. Keď som videl, ako tento veľmi skúsený muškár nahadzuje z brehu obojručným prútom strímer cez 10cm, na mieste, kde ja som ho oberal zo stromu, bol som v nemom úžase. Ceskie bol tak skvelý, že mi prút dal do ruky, aby som si s ním vyskúšal hodiť. Samozrejme, že mi to nešlo, ale po pár hodoch som ako tak hodne kostrbato nejak nahodil a bolo vymaľované. Toto bola pre mňa výzva, ktorá mi večer nedala dobre späť a keďže ja som zvedavý človek a rád sa vzdelávam, tak som si začal hľadať informácie na internete a samozrejme som „bombardoval“ Ceskieho s otázkami. Za vyskúšanie a túto pomoc mu veľmi pekne ďakujem a za to si ho veľmi vážim ako človeka.

Kolečko Airflo Airtec aftma 10/12. Áno je to veľké koleso.

Prvý obojručný prút a spey šnúry

Ako prvé ma obarili ceny obojručných značkových prútov, no padal som do kolien :-)… Keďže nie som nejak extra majetný človek, tak som nebol vôbec nastavený dať 400 alebo 500 eur za obojručný prút. Avšak som dosť skúsený v nakupovaní na ebayi a kupujem tam aj dosť vecí na muškárinu, tak som sa rozhodol, že posondujem tam. Zhodou okolnosti som narazil na aukciu na prút 14ft aftma 9/10, kde svietila vyvolávacia cena 75 libier. Prút nebol úplne nový, bol párkrát na rybách, ale vyzeral ešte ako úplne nový. Chcel som jemnejší prút, ale nič rozumné som vtedy na ebayi nenašiel a nemal som žiadny prehľad, tak som si povedal, že sa idem „pobiť“ o tento, že na vyskúšanie bude dobrý. Ako zmyslov zbavený som mal iba jediný cieľ, ktorým bol prút Greys GR50 o vyššie spomenutej špecifikácii. Už si presne nepamätám, či som sa radil s Ceskiem, ale asi ani nie je, proste som išiel ako za drogou, ako keď fajčiar nemá cigaretu a vie, že konečne na ňu môže dosiahnuť a vykúriť ju :-). Proste ako zavislák :-).

Čakal som do posledného momentu aukcie, neprihadzoval som ani som si nedal túto aukciu do sledovaných, aby som nedal najavo, že mám zálusk na tento prút. Poučený z iných aukcii na ebayi už viem, ako to tam chodí, a ako sa prihadzuje na poslednú chvíľu atď… Na poslednú chvíľu aukcie som v adrenalíne prihodil sumu, ktorú som považoval za moje možné maximum a hovorím si, že teraz nech sa deje, čo sa deje. Na moje veľké prekvapenie som vtedy bol jediný, kto prihodil na tento prút a tak som ho mal za 75 libier plus poštovné dopravcom v kapse. Proste mal som šťastie a za tú cenu to bol jednoznačne môj kauf roka 2019 :-).

Teoretické, no zatiaľ nie praktické vlastnenie obojručného muškárskeho prútu, neskutočne podnietilo túžbu po poznaní a tak som začal surfovať po nete, čo všetko k tomu potrebujem. A vtedy to ešte len všetko začalo :-). Informácie o vybavení v rodnom jazyku alebo češtine boli úplne minimálne a tak som musel googliť na internete po zahraničných stránkach. Keďže mi angličtina problém nerobí, tak som sa do toho pustil, no informácii bolo zrazu mnoho, ale poznáte to, čo keď sa v tej kope na začiatku nevyznáte. Na jednej stránke taká šnúra, tam onaká, na jednom mieste skagit na inom scandi a spey, plávajúca, potápavá a tie grains a nie gramy atď… Mal som z toho hlavu ako melón a tie ceny :-).

Zas som rozbehol ebay kolo, či tam sa nájde niečo prístupnejšie na vyskúšanie. Prvú šnúru som si kúpil Greys platinum spey WF9 med sink3. Nakoniec ja „debil“ som zistil, že strímra s tým nenahodím a na môj prút je ešte aj ľahká. Učiť sa na začiatok hádzať s tradičnou spey med sink3 šnúrou, no čisté bláznovstvo, ale mal som ju doma a bola jednoducho úžasná. Našťastie nebola drahá, dnes mám z nej running do rezervy :-).

Čo sa mi však podarilo, že som kúpil za dobrú cenu slušnú running line od Scierry, lebo tie od Rio boli za ceny, ktoré ma dostávali do nemého úžasu. Teraz viem, že sa dá siahnúť aj inde a lacnejšie ako Rio. Nakoniec mi pomohol dosť Ceskie a postupne štúdiom sa mi to dávalo dohromady a začal som tušiť, čo presne potrebujem. Prvú šnúru, ktorá mi bola k niečomu dobrá som kúpil od Ceskieho a bola to plávajúca Airflo Skagit streľná hlava 510 grains. Ceskie mi požičal Airflo sink tip a ja som sa sám vybral na Dunaj, na miesto, kde sa dá brodiť s tou „obrovskou bakulou“, že idem skúsiť nahadzovať, na to, že chytím nebodaj rybu, som nemal ani pomyslenie.

Predtým, než som tam išiel som strávil hodiny a hodiny pozeraním videí na internete o spey nahadzovaní. Rybu som samozrejme nechytil a časom som zistil, že 510 grains je málo, ale umožnilo mi to prvý reálny kontakt s prútom vo vode a prvé náhody, ktoré neboli nič moc, ale bol som nadšený, lebo nejak to išlo. Následne som kúpil Airflo skagit hlavu, ktorá už na môj prút bola vhodná, aj keď skôr na spodnej hranici zaťaženia, ale mohol som rozbehnúť zmysluplné učenie spey nahadzovania. Ako prvý hod som skúsil single spey cast, čo je úplný základ a neskôr Snake roll cast, ktorý som prvýkrát videl, keď Ceskie s ním nahadzoval na Malom Dunaji. Teraz používam Snake roll a Snap-T, ale stále nie som dobrý caster, treba mi ešte veľa trénovať. S obojručným prútom sa samozrejme dá nahodiť aj cez hlavu, ale tieto prúty nie sú v podstate na to určené.

Prvá obojručná „bakula“.

Čo si myslím o strímrovaní s obojručným prútom?

Na začiatok treba povedať, že obojručné prúty a spey technika neboli vyvinuté vo svojej podstate na nahadzovanie strímrov, určite nie veľkých strímrov a ani v tejto dobe nie je ich použitie primárne v tejto oblasti.

Tieto prúty boli vymyslené na chytanie lososov na väčšie a veľké rieky, kde sa chytá na mušky, ktoré sú výrazne väčšie ako tie, na ktoré sa u nás chytajú lososovité ryby. Až postupným vývojom šnúr resp. strelných hláv sa možnosti postupne rozširovali a umožňovali nahadzovanie aj na miestach, kde má lovec za sebou málo miesta na to, aby dokázal dobre „nabiť“ prút

Firmy ako Rio, Airflo, Scientific Anglers a iné priniesli na trh nové kratšie a agresívnejšie až naozaj agresívne strelné hlavy, ktoré prinášajú možnosti nahadzovať aj dosť veľké muchy. Nahodiť napr. 16-17cm strímer spey alebo skagit obojručným prútom, ide to vôbec? Áno, ide to, ale… Pri takto veľkej muche, je potrebné mať naozaj dostatočne silný prút a dostatočne ťažkú strelnú hlavu, ktorej hrúbka vyzerá skôr ako staré káble k telefónu :-).

Na nahodenie takéhoto veľkého strímra so spey prútom aftma 7, pokiaľ využijete hody z kategórie spey, skôr zabudnite, aj keď pri dobrom vyladení zostavy to ako tak možné je a skúsený caster to môže zvládnuť, no na dobrý hod je vyladenie a presné prevedenie hodu veľmi dôležité. Aj pri vyšších aftmách a spey nahadzovaní nie je spey hádzanie s takýmito muchami a potápavým koncom („náväzcom“, angl. sinktipom) pred muchou nič úplne jednoduché, hlavne pre niekoho, kto predtým hádzal iba s jednoručným prútom.

Podľa zladenia hlavy k prútu je často potrebné zvoliť vhodný spey hod a upraviť techniku tak, aby bolo možné urobiť dobrý hod. Kto očakáva, hlavne na začiatku, nejaké krásne hody, ako vidíte pri chytaní u nás so suchými muškami, nech na to veľmi rýchlo zabudne. Krásna prezentácia s hlavami, ktoré dokážu nahodiť takúto muchu, je skôr v rovine snov ako v rovine reality, ale veľmi záleží samozrejme aj od skúsenosti castera a vyladení zostavy pre konkrétne podmienky lovu. Extra peknú prezentáciu, hlavne pri chytaní na rieke, však nie je potrebné vyžadovať, pretože pri použití obojručných prútov sa po nahodení strímer swinguje.

Swingovanie je nahodenie strímra zo stanoviska kolmo na prúd resp. mierne šikmo po prúde a splavenie strímra prúdom pod stanovisko rybára až do úplného napnutia šnúry a následne stiahnutie running line a opätovné nahodenie strelnej hlavy.

To znamená, že strímer sa nahadzuje nad očakávané stanoviská rýb a necháva sa v podstate preplávať rybe „popred nos“. Rybár sa postupne pohybuje smerom po prúde a prehadzuje rieku, čím ponúka strímer rybám, ktoré naň môžu zaútočiť. Klasické sťahovanie šnúry známe z jednoručných prútov sa tu moc nepoužíva, ale je možné realizovať aj toto pri použití vhodnej strelnej hlavy alebo integrovanej strelnej hlavy.

Čo sa týka vyladenia zostavy na základe nejakých tabuliek od výrobcu strelnej hlavy a výrobcu prútu, tak tam treba povedať, že je to dobrý východiskový bod a návod ako napr. nezlomiť prút, ale nie vždy to musí priniesť optimálne výsledky.

Naozaj je to dobre možné iba pri vode s konkrétnymi nástrahami a konkrétnymi podmienkami, ktoré sa môžu aj značne líšiť a môžu vyžadovať mať nie iba jednu strelnú hlavu, ale niekoľko pre jeden prút.

Strímer na chytanie dravcov v neutrálnych farbách.

Jeden „menší“ strímer, 19cm. Aj toto sa dá „hodiť“, ale sranda to nie je a moja skagit hlava už mala fakt dosť :-).

Čo mi prinieslo použitie obojručného prútu?

Jednoducho musím napísať, že rozšírenie obzorov a techniku, s ktorou sa dá zachytať aj na miestach, kde to s jednoručným prútom nejde vôbec alebo len veľmi ťažko. Overil som si to aj pri rybačke, keď som na väčšej rieke stretol muškára, ktorý chytal dravce na jednoručný prút a mal veľké problémy s ním nahadzovať na miesta, kde sa dali čakať ryby, lebo za sebou sme mali veľmi slušnú vegetáciu. Dali sme sa potom spolu do reči a vravel, že doma má tiež obojručný prút, no nevzal si ho, lebo bol zvyknutý, že u nich sa dá veľmi dobre brodiť a tak si takmer všade poradí s jednoručákom.

Na danej vode bol prvýkrát a nepoznal to tam dobre, ale vravel, že keby ho mal so sebou, tak ho hneď vytiahne. Samozrejme je k tomu potrebné mať vhodné vybavenie s ohľadom na cieľovú rybu a nie na všetko je obojručný prút určený. Kto čaká, že sa dá s obojručným prútom príjemne nahadzovať všade a z brehu, tak sa bude mýliť, ale pri vhodnom vyladení sa na viacerých miestach dá nahodiť aj bez toho, aby ste museli vliezť do vody, no častokrát to ide na úkor „krásy“ hodu, ale s jednoručkou by ste boli často iba v roli diváka alebo by Vás veľmi rýchlo prešli pokusy o nahodenie.

Treba povedať, že obojručné prúty a switch prúty sa tešia čoraz väčšej obľube, ako aj spey nahadzovanie, ktoré sa pri love určitých druhov rýb a vhodnej výbave dá realizovať aj s jednoručným prútom. Samozrejme nie sme krajina, kde obojručné prúty budú mať masový rozmach, ale pri vhodnej výbave sa spey technika dokáže uplatniť aj na našich pstruhových a lipňových vodách, keďže sa vyrábajú alebo dajú vyrobiť aj mikrospey obojručné prúty a ich využitie vidím ešte na väčších riekach, kde sú druhy rýb, ktoré sa dajú loviť technikou muškárenia.

Niektoré videá na youtube dokonca ukazujú ich úspešné použitie pri rybolove na stojatých vodách, aj keď tieto prúty sú prioritne určené pre rybolov na vodných tokoch. Okrem toho stav pstruhových a lipňových vôd u nás niektorých muškárov vyháňa loviť aj na iné miesta, pokiaľ chcú chytať na muškársky prút. Ja momentálne nemierim do vôd mikrospey a na pstruhové alebo lipňové vody, ale človek nikdy nevie.

Môj druhý obojručák. Kúpený nedávno, rybu ešte nevidel :-).

A čo na záver?

Na záver ešte pár obrázkov základných šnúr resp. strelných hláv používaných na obojručných prútoch, tieto sa ešte môžu líšiť profilom a jednotlivými dĺžkami častí šnúry. (obrázky nižšie, zdroj: internet).

 

Agresívna skagit strelná hlava.

 

Iný druh skagit strelnej hlavy s rýchlym nabitím prútu.

 

Neagresívna scandi strelná hlava.

Verím, že pokiaľ ste sa dočítali až sem, môj článok Vás nenudil a snáď Vám priniesol to, čo bolo jeho cieľom. Zámerne som nechcel rozoberať v tomto článku, ako vybrať správny prút, optimálne kolečko, vhodnú šnúru resp. strelnú hlavu, lebo to by bolo aj na viac samostatných článkov a ja sa mám tiež ešte veľa čo učiť a vyskúšať v tomto ohľade, aj keď teraz som už schopný loviť na obojručné prúty ryby.

Pekné chvíle pri vode a veľa pekných úlovkov, praje Samael.

Odkazy

YouTube – Spey Casting
Swinging Streamers on the Mighty Tongariro River
Skagit Spey Rods 7’9″ Micro Spey
Micro Skagit – Snap C Cast – Silja Longhurst