Zverejnil v rubrike Ako na to člen Samael.

Minulý diel tohto seriálu som začínal krátkym rozprávaním o koronavíruse a jeho vplyve na moje plány. Našťastie teraz je to už podstatne veselšie a obmedzujúce opatrenia, súvisiace s týmto vírusom, sa uvoľnili. Nič nám extra nebráni chodiť na ryby a tak som nesedel doma na zadku a skúšal chodiť ich lapať.

V minulej časti Ako na to – Odpáľte to oboma rukami III. sme sa pozreli bližšie na sink tipy (potápavé konce) a načal som aj problematiku polyleadrov (nädvazcov s monofilným jadrom). Avšak článok začal nadobúdať dosť veľký rozsah, tak som sa im nakoniec bližšie nevenoval a sľúbil som Vám, že si o nich povieme niekedy nabudúce.

A sľuby sa majú čo? No predsa plniť! Asi mi teda neostáva nič iné, ako niečo o tých polyleadroch napísať :-).

Čo sú to tie záhadné polyleadre? Prosím, zoznámte sa!

Záhada bude vyriešená, keď poviem, že sú to nadväzce s monofilným jadrom, ktoré je potiahnuté plášťom – materiálom, ktorý určuje ich nepotápavosť alebo rýchlosť potápania. Z toho logicky plynie, že sa vyrábajú aj v plávajúcej verzii a v rôznych stupňoch potápavosti. Nebudem tu teraz rozpisovať, v akých rôznych stupňoch potápavosti sa dajú kúpiť. Je možné si to pomerne ľahko nájsť na internete. Okrem toho sa vyrábajú v niekoľkých variantoch, čo sa týka ich dĺžky a treba spomenúť, že sa jedná o zužované nadväzce. Sú vymeniteľné, ako je to aj v prípade sink tipov (potápavých koncov). Pripájajú sa k strelnej hlave alebo muškárskej šnúre pomocou spojenia loop to loop (slučka do slučky). Z výroby sú na konci, ktorý sa napája na strelnú hlavu alebo muškársku šnúru vybavené slučkou. Na druhom konci je nutné si slučku vyrobiť uviazaním slučky, priamo z monofilného jadra polyleadra. Na záver tejto zoznamovačky ešte dodám, že sa vyrábajú vo verzii pre lov lososov, ako aj vo verzii určenej na lov pstruhov.

Teraz príde asi otázka: „Načo mi to preboha bude?“

Dobrá otázka, na ktorú sa budeme snažiť spolu nájsť odpoveď! Spomínané polyleadre sú určené hlavne pre použitie so Scandi strelnými hlavami, ktoré sa využívajú pri love lososov s obojručnými muškárskymi prútmi (pozn. obojručné muškárske prúty je možné využiť aj na lov iných druhov rýb a nájdu uplatnenie aj u nás, hlavne na veľkých tokoch, no sú systémy, ktoré sa používajú aj na chytanie na malých zarastených riekach resp. riečkach). Keďže pri tomto love sa používajú hlavne plávajúce strelné hlavy, ktoré sa ľahšie nahadzujú, bol vymyslený systém týchto vymeniteľných nadväzcov, aby bolo možné dostať mušku resp. strímer do požadovanej lovnej hĺbky. Voľbou vhodnej dĺžky a vhodného stupňa potápavosti tohto nadväzca je možné dostať nástrahu tam, kde ju chceme mať.

Teraz si niekto, kto čítal predošlé časti tohto seriálu, možno položí otázku: „Prečo toto, veď na to sú určené sink tipy (potápavé konce), spomínané v minulej časti seriálu, či?“ Táto otázka je naozaj relevantná, no existuje na ňu odpoveď. Sink tipy totiž nie sú prioritne určené pre Scandi strelné hlavy, ale pre Skagit strelné hlavy. Dôvod je ten, že sink tipy sú výrazne ťažšie ako polyleadre a drvivá väčšina Scandi strelných hláv nedokáže správne odhadzovať ťažké sink tipy. Scandi strelná hlava totiž nevie preniesť dostatok energie z hlavy do sink tipu. Je to dané profilom Scandi strelných hláv vs. Skagit strelných hláv, kedy Scandi strelné hlavy sú dlhšie, užšie a sú určené na jemnejšiu prezentáciu mušky resp. strímra. V oblasti lovu so Scandi strelnými hlavami mútia vody hlavne polyleadre.

Nebudem teraz rozoberať, kedy použiť Scandi strelnú hlavu s polyleadrom a kedy naopak Skagiť strelnú hlavu so sink tipom. Účelom tohto článku nie je objasniť túto problematiku. Rozhodnutie, kedy použiť to alebo ono, si vyžaduje praktické skúsenosti priamo od vody aj s ohľadom na veľkosť používaných nástrah a zohľadnenie iných faktorov lovu. Všeobecne sa však dá povedať, že pre jemnejšiu prezentáciu a menšie mušky resp. strímre je možné použiť Scandi strelné hlavy. Pri Skagit strelných hlavách je to presne opačne.

A teraz si dajme ešte iný pohľad na polyleadre!

Zabŕdnem teraz mimo tému obojručných muškárskych prútov, čo nie je úplne správne, ale keď už sme pri tých našich polyleadroch :-), Využívam úspešne polyleadre pri love na strímre na rieke s jednoručnými muškárskymi prútmi. Ich použitie však nájde opodstatnenie aj pri love na strímre na stojatých vodných plochách. Ich použitím na plávajúcej muškárskej šnúre alebo plávajúcej strelnej hlave pre jednoručný prút imitujem šnúru s potápavým koncom. Keďže polyleadre sa dajú meniť, tak mi stačí mať „jednu šnúru alebo jednu strelnú hlavu“ a podľa potreby mením konce a tak dostanem strímer do požadovanej lovnej hĺbky. Štandardnú WF muškársku šnúru je pre takéto použitie väčšinou potrebné upraviť – správne ustrihnúť prednú časť a urobiť na šnúre slučku alebo využiť rýchlospojku.

Tento systém má samozrejme svoje limity, ako všetko a treba sa s ním naučiť pracovať, nahadzovať a žiť, ale jeho variabilita a rozsah použitia určite stojí za jeho vyskúšanie aj používanie. Prax Vám ukáže, do akej miery si ho obľúbite alebo neobľúbite.

Je toto koniec? Čo Vy na to?

Ja myslím, že na dnes, ako zoznámenie s polyleadrami, stačilo. Pokiaľ máte opačný pocit, tak môžeme pokračovať v komentároch k tomuto článku.

P.S. Nezabudnite na koniec polyleaderu naviazať nadväzec z monofilu alebo fluorocarbonu!

Ešte dodám, že firma Airflo nie je jediný výrobca týchto nadväzcov. Je možné si ich zaobstarať aj od iných značiek (napr. RIO, SA, Greys,…), no ich názov nemusí byť alebo nie je rovnaký.

Veľa zdaru na rybách praje Samael.