Zverejnil v rubrike Aktuality člen ceskie.

Bezprecedentné suchá na Slovensku pokračujú. Po vyschnutí niektorých menších potokov a vlásočníc vysychajú aj prvé podhorské riečky. Očakávané schladenie cez víkend bude len krátkodobé.

Azda najhoršia situácia je na západnom a južnom Slovensku. Na západe úplne vyschli viaceré malokarpatské potoky, napríklad Sološnický potok (lesácky pstruhový revír – prítok Rudavy), Krupský potok (kaprový revír – prítok Blavy), veľmi zlá situácia je na Parnej (pstruhový revír – historické minimum od začiatku merania, r. 1968) alebo Gidre (pstruhový, ale aj kaprový úsek – úhyn už 22.6.2022).

Avšak úplne vyschol aj úsek rieky Rajčianky (Rajecká lesná), Bodvy (Moldava nad Bodvou), vysychajú aj potok na povodí Hrona či v Slovenskom raji.

Aj týmto apelujeme na rybárov, aby zvážili vychádzku na pstruhový, lipňový či dokonca kaprový revír, príp. zvážili okrem stavu vody aj jej teplotu. Kritická teplota vody pre prežitie pstruha je 21°C až 23°C, pri nej už klesá množstvo rozpusteného kyslíka vo vode pod nevyhnutné minimum na prežitie. Nesťažujme rybám tažké obdobie rybolovom tam, kde to nie je vhodné. Každé sucho raz skončí.

Zdroje:

SHMU https://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=1249 https://www.shmu.sk/sk/?page=765 SME