Rubrika Začíname muškáriť
Začíname muškáriť
Rozhodli ste sa ponoriť sa do čarov tohto krásneho spôsobu lovu rýb a ja vám gratulujem k tomuto rozhodnutiu. O základných technikách muškárenia bolo napísaných bezpočet publikácií. Priniesť na svet niečo nové a ľahko osvojiteľné pre začiatočníka je prakticky nemožné. Zároveň, pretlak informácií môže byť na začiatku skôr zmätočný. V nasledujúcom seriály pre začínajúceho muškára sa preto obmedzíme len na tie najnutnejšie pravidlá a techniky lovu.
Výbava začínajúceho muškára
Neviem, kde a ako vznikol mýtus o drahom muškárskom náčiní. Bohato postačujúca výbava pre začínajúceho muškára sa dá zaobstarať v cenovej relácií do 200 EUR, v prípade nákupu z druhej ruky aj rádovo menej.
Muškársky prút a navijak
Výber prvého prútu je jednoduchý, výber každého ďaľšieho bude už len zložitejší – najmä sebazdôvodňovanie, prečo potrebujete práve ten :). Pokiaľ si chcete zaobstarať na začiatok len jeden prút, zvoľte univerzálnu dĺžku od 240 do 270 cm – podľa toho, či budete loviť skôr na menších potokoch, alebo väčších riekach. Podľa rovnakej rozhodovacej logiky zvoľte aj aftmu – ak sa budete pohybovať skôr na pstruhových potokoch, zvoľte aftmu 3. Ak najmä na lipňových a kaprových riekach (alebo aj na nich, alebo sami ešte neviete), aftma 5 je správna voľba.
Pokiaľ by som mal uviesť 3 muškárske prúty na slovenské rieky, boli by to:
- jemný (#3) a krátky (6″ – 7″) prútik pre lov na suchú mušku – vďaka kompaktným rozmerom a ohybnosti môžeme prezentovať muchu precízne aj na krátke vzdialenosti
- jemný (#3 až #4) a dlhší prút (9″ a viac) pre lov na nymfu na pstruhových a lipňových vodách – vďaka dĺžke dokážeme viesť nymfu aj ďalej od seba, kam už nedokážeme zabrodiť
- pevnejší (#6) univerzálny (9″) prút pre lov na streamer a všeobecne pre vychádzky na kaprové vody
Muškársky navijak je jednoduché kolečko a ako začiatočníka vás musí v prvom rade zaujímať vhodné vyváženie prútu a navijaka. Ľahší nie je vždy lepší, správne vyvážená zostava prút – navijak je vašim cieľom. Druhým kritériom pri výbere je brzda, ktorá by mala byť dostatočne citlivá, aby pri správnom nastavení zabránila zamotaniu šnúry pri rýchlom výpade ryby. Nezaškodí si tiež overiť (cenovú) dostupnosť náhradnych cievok – pokiaľ budete potrebovať viac typov šnúr.
Výber šnúry
Zorientovať sa vo svete muškárskych šnúr môže byť pre začiatočníka náročné, avšak plne si vystačíte s nasledujúcou vedomosťou:
Pláva alebo potápa sa?
- F označuje plávajúce šnúry (floating)
- S označuje potápavé šnúry (sinking)
Budem hádzať čo najďalej alebo naopak, čo najpresnejšie?
- DT označuje dvojito zúžovanú šnúru (double tapler), ktorá má jemný koniec, nasledovaný ťažiskom, ktoré sa opäť zužuje ku konci šnúry. Je vhodná na presnú prezentáciu muchy na kratšie a stredné vzdialenosti.
- WF označuje šnúru zužovanú smerom k navijaku, ťažiško šnúry („hlava“) ťahá zbytok šnúry počas náhodu von, čím sa predlžuje hod. Je vhodná pre lov na dlhšie vzdialenosti.
V 99% prípadov je pre úplného začiatočníka vhodná DTF šnúra. Ak váhate pri výbere, zvoľte DTF.
Výber múch
Na začiatok si vystačíme s niekoľkými nymfami a základnými suchými vzormi v rôznych farbách. Pri výbere nýmf je dôležité pokryť väčšie spektrum zaťaženia, aby ste dokázali prechytať tak pomalé prúdy, ako aj rýchle a hlboké jamy. Prirodzene prezentovaná nymfa je cieľ, avšak až potom, čo nymfu dostanete k rybe. Pri suchých muchách je zas dôležité obsiahnuť čo najširšie farebné a veľkostné spektrum – ak sa práve rojí pieskovožltá podenka, so šedou farbou si pravdepodobne zachytáte omnoho menej.
Ďaľšia výbava
Čo možno zabudnete (a nemali by ste):
- povinná výbava – peán, meter, podberák
- cvakátko na silon – šermovať nožom pri každej výmene muchy je nepraktické
- gél a masť na muchy – gél na CDC, masť na prírodné materiály
- magnet na uchytenie podberáku
- splietaný a/alebo kónický monofilný nadväzec – vylepší náhody a sebavedomie 🙂
Kam smerovať prvé kroky s muškárskym prútom?
K vode. Nie som zástancom suchého tréningu. Čím skôr chytíte prvú rybu, tým lepšie pre vaše sebavedomie. A ono to nie je žiadna veda, najmä na dobre zarybnených pstruhových, prípadne kaprových vodách. Najmä jalec je vďačná ryba nielen pre začínajúceho muškára. Ak môžete, vybavte si na začiatok návštevu dobre zarybneného, hoci súkromného pstruhového revíru. Nie je nič lepšie, než okamžitá spätná väzba, no a kto vám povie lepšie, čo robíte zle, než samotné ryby? Vyhnite sa ťažkým, slabo zarybneným vodám a niektorým CHaP revírom, ktoré síce ponúkajú trofejné úlovky, ale častokrát aj omnoho skúsenejší rybár odchádza od vody úplne bez záberu.
Učíme sa nahadzovať
Nahadzovanie muškárskej šnúry vyzerá komplikovanejšie, než skutočne je. Na začiatku si vystačíte s napozeraním techník napr. prostredníctvom youtube videí a následne cit pre prácu so šnúrou získate raz-dva priamo pri vode.
Základom dobrého nahadzovania je kontrola šnúry v každej fáze hodu – šnúra musí byť neustále napnutá a okamžite reagovať v smere, kam ju vedie prút
Základom nahadzovania je
- zachovať rovnaký uhol prútu medzi hodom šnúry za seba a vystrelením šnúry dopredu (uhol môže byť prakticky kdekoľvek medzi 0° až 90°, avšak nesmie sa meniť počas náhodu)
- zachovať správne tempo – pri pomalom, ale aj prirýchlom tempe náhodu vzniká previs, v dôsledku ktorého šnúra plieska ako bič a náhod je nepresný (počkajte, kým sa šnúra za vami vystrie)
- zachovať kontrolu nad šnúrou – len ak šnúra okamžite nasleduje pohyb prútu počas náhodu, docielite presnú prezentáciu muchy
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.