Zverejnil v rubrike Názory člen ceskie.

Ako pstruh znáša ulovenie? Aká veľká je trauma z ulovenia, kedy začne prijímať potravu? Poučí sa z ulovenia? Má zmysel pustiť rybu – neuloví ju hneď na druhý deň ďaľší rybár?

Jednoznačne odpovedať na tieto otázky si netrúfam. Môžem vám však ponúknuť niekoľko konkrétnych príkladov rýb, ktoré som ulovil hneď niekoľkokrát – ich miery, popisy správania, na čo boli ulovené a okoľko sa zmenila ich hmotnosť. Vďaka mojej vlastnosti fotiť všetko čo chytím, mám množstvo z týchto prípadov aj podložené fotkami :).

Prípad 1 – potočák z lúky

Tento pstruh sa nachádzal na veľmi zarastenom úseku potoka, navyše v mieste, kde prechádzal cez súkromný pozemok – areál fabriky. Predpokladám, že som ho ulovil ako prvý a nízka návštevnosť tohto úseku zapríčinila, že v ňom prežil celú sezónu (bol odlovený iným rybárom začiatkom ďaľšej sezóny). Prvýkrát som ho ulovil začiatkom mája na rotačku Mepps XD, meral 27cm a vďaka prítomnosti žubrienok v potoku bol krásne vypasený. Bojoval statočne a vzhľadom na veľkosť tône mohol ešte slušne podrásť, tak som ho pustil nazad. Nasledujúci deň som danú tôňu prelovil opäť – bez záberu.

Druhýkrát som ho ulovil presne o 30 dní, začiatkom júna, opäť na rotačku Mepps XD. Narástol o 1cm, hmotnosť nezmenená.

Tretíkrát som tohto pstruha ulovil koncom júla za slabého letného prietoku vody. Málo vody sa podpísalo aj pod jeho kondíciu – ako vidieť na fotke, nenarástol a výrazne schudol. Inak bol ale zdravotne absolútne v poriadku, žiadne zranenia z ulovenia a chuť do jedla mu evidentne nechýbala. Na tejto tôni som už ďalej nechytal, keďže som takto vychudnutú rybu nechcel trápiť.

Prípad 2 – potočák z hlbokého splavu

Tento splav už možno poznáte z iných fotiek. Jedná sa o pekne spravený splav na malom potoku, ktorý dosahuje šírku asi 4 – 5 m a hĺbku zhruba do 70 centimetrov. Tento splav je ako každý pekný splav silno prelovovaný. Napriek tomu, na správnu muchu sa tu dá chytiť pstruh.

Potočáka na fotke som chytil na goldenhead nymfu potočníka 23. apríla. Meral cca 25cm, bol dobre stavaný, vyšší. Keďže tôňa mala potenciál aby ešte rástol, pustil som ho späť.

Druhýkrát som ho chytil o mesiac – 19. mája. Podrástol o niekoľko centimetrov a mimoriadne zmocnel – zdolávanie trvalo hádam aj viac ako 3 – 4 minúty, kým som ho zdvihol odo dna! Nejavil žiadne známky traumy, naopak, bol v skvelej kondícií. Bohužiaľ už som ho viac neulovil – pravdepodobne skončil na pekáči.

Prípad 3 – krásny kus zo stavidla

Tento potočák pochádza z malého potoka. O to viac ma prekvapil svojou veľkosťou. Prvýkrát som ho mal na prúte začiatkom sezóny – avšak som si nevšimol rozbitý uzol na nadväzci a po krátkom boji sa mi odtrhol – aj s muchou v papuli.

Keďže mal okolo 40 cm (čo je na malý potok veľmi slušná miera), uskutočnil som na neho ešte 5 ďaľších vychádzok. Uloviť sa mi ho podarilo až na tú piatu – po vystriedaní niekoľkých vzorov nýmf aj mokrých múch a asi polhodinke prechytávania malého stavidla. Súboj to bol krásny, zabral muchu spolu s výskokom nad hladinu. Po súboji som mu daroval slobodu.

Prípad 4 – žravý pstruh

Tento prípad sa odohral koncom augusta. Našiel som peknú 35ku potočáka, predložil mu mokrú muchu a na prvý náhod zabral – avšak hneď po zábere vliezol do koreňov pod brehom, omotal sa okolo konára a po krátkom zdolávaní sa odtrhol aj s muchou.

Na miesto činu som sa vrátil ani nie o 24 hodín. Opäť záber na prvý náhod od tej istej ryby – a opäť sa mi pstruh odtrhol, tentokrát pre moju nedbanlivosť – mal som poškodený uzol. Od zlosti som vliezol do vody a odstránil popadané konáre z vody, aby mi najbližšie nič nestálo v ceste.

Aké bolo moje prekvapenie, keď ešte v ten istý deň večer som potočáka konečne zasekol a zdolal, vám nemusím rozprávať. Pstruh sa obidvoch odtrhnutých múch zbavil bez problémov a z oboch krátkych zdolávaní si ťažkú hlavu nerobil. Takto som mal toho istého pstruha na udici prakticky 3x za zhruba 36 hodín. Potočáka som pustil a opätovne chytil ešte jedenkrát koncom sezóny – opäť zabral na rovnakú muchu a na prvý náhod (fotky tohto pstruha bohužiaľ nemám).

Záver?

Opakované ulovenie pstruha nie je ničím výnimočným – ak má pstruh šancu vo vode prežiť. Niektoré jedince sú chytrejšie (opatrnejšie) iné naopak. Každopádne, púšťať ryby evidentne má zmysel a najmä na menších potokoch máte vysokú šancu, že pstruha opätovne ulovíte. Je so silný a veľmi dobrý pocit mu darovať po nejakom čase opäť slobodu a popriať všetko dobré :).