Zverejnil v rubrike Názory člen Samael.

Ako už nadpis článku hovorí, dnes bude téma o háčikoch bez protihrotu. Berte prosím tento text skôr ako zamyslenie nad tým, či použiť háčik s ním alebo bez neho.

Táto téma je, od uvedenia háčikov bez protihrotu na trh, veľmi diskutovaná a určite rybárov polarizuje. Jedna skupina je za a druhá proti a medzi nimi sa určite nájdu aj tí, ktorí nemajú na to úplne vyhranený názor. Ja patrím do skupiny tých, čo používajú háčiky bez protihrotu resp. zamačkávam na háčikoch protihroty.

Samozrejme nie je protihrot ako protihrot, lebo sa dajú nájsť háčiky s menším aj väčším protihrom. Keďže momentálne sa venujem chytaniu na muškársky prút so strímrami, tak používam pre svoje strímre aj veľké háčiky napr. 3/0 a mám strímre aj s háčikom 6/0, a pri takýchto veľkostiach už protihrot je naozaj dobre znateľný a nie je malý.

Strímer s háčikom 6/0 bez zamáčknutého protihrotu. Ešte nebol v akcii.

Ak si dáte námahu a vyhľadáte si články na túto tému na internete, tak nájdete značné množstvo článkov o tom, že háčiky bez protihrotu sú bezpečnejšie pre rybu ako háčiky s ním. Avšak nájdete aj články, ktoré toto vyvracajú a tvrdia, že háčik bez protihrotu ublíži rybe viac ako s ním.

Dlhodobým pozorovaním, hlavne na súkromných revíroch sa totiž zistilo, že niektoré druhy rýb majú značne poškodené ústa od chytania na háčiky bez protihrotov. Tento jav evidentný hlavne u rýb, ktoré boli opakovane chytené na háčik bez protihrotu a pustené späť do vody, čo na súkromných revíroch je v podstate normálny model rybolovu. Tento jav bol pozorovaný hlavne u kaprov.

Prečo je to tak? Je to dané morfológiu úst kapra, ktorý má relatívne mäkkú papuľu a väčšie jedince pri zdolávaní vyvíjajú relatívne silný ťah a nie sú úplne ľahký súper. Môže tak dochádzať k zarezávaniu háčika v papuli alebo až k úplnému vyrezaniu háčika z úst. Pri háčiku s protihrotom väčšinou nedochádza k takému hlbokému vpichu a háčik je viac fixovaný a má obmedzený rozsah pohybu v ústach a tak robí určitú bariéru tomu, aby v relatívne mäkkej papuli urobil veľkú škodu. Samozrejme rozsah poškodenia pri háčiku bez protihrotu veľmi ovplyvňuje štýl zdolávania ryby a použité rybárske náčinie.

Pri dravých rybách, ktoré majú výrazne tvrdšiu, väčšinou kostenú papuľu, háčik bez protihrotu má malú šancu spôsobiť takú škodu. Platí to aj pri rybách, ktoré nevytvárajú tak silný ťah pri zdolávaní a pri použití jemného náčinia a nesilového zdolávania ryby.

Keďže sa prioritne nezameriavame na lov kaprov a nechytáme na kaprárske vybavenie, tak háčiky bez protihrotu majú určite opodstatnenie. Prečo teda chytať na háčiky bez neho? V prvom rade si treba uvedomiť, či robíme rybolov ako šport a ryby púšťame späť do vody, alebo chytáme ryby preto, lebo ich chceme brať a konzumovať. Tu samozrejme môže niekto namietať, že pre neho to je šport, ale rybu si chce aj vziať a zjesť ju. To samozrejme nikomu neberiem.

Ja patrím do skupiny rybárov, ktorí ryby vracajú späť do vôd. Samozrejme pokiaľ niekedy dostanem chuť na rybu a budem si ju chcieť vziať, tak to urobím, ale to môžem určite aj pri chytaní bez protihrotu. Pokiaľ chceme rybu vrátiť do vody bez poškodenia resp. s čím najmenším poškodením, tak má použitie háčika bez protihrotu značný zmysel.

Strímer s háčikom 6/0 so zamáčknutým protihrotom.

Prečo tomu tak je? Je to dané hlavne tým, že háčik bez protihrotu ide z úst ryby vyprostiť ďaleko ľahšie ako v prípade háčika s protihrotom. Často netreba rybu ani chytiť do ruky a iba chytiť háčik a rybu „striasť“ z neho resp. vyháknuť a sama pekne odpláva, čo sa v prípade háčiku s protihrotom určite jednoznačne povedať nedá. Určite si viete predstaviť, čo sa môže stať, keď niekomu nejde dobre uvoľniť háčik bez protihrotu. Môže rybu začať viac mačkať, aby sa mohol do vyberania háčika viac oprieť atď… Toto určite neprispieva na dobrej kondícii ryby po vrátení späť do vody. Okrem toho vytrhnutie háčika s protihrotom z papule znamená väčšiu ranu ako odháknutie ryby z háčika bez protihrotu. Taktiež pokiaľ je háčik bez protihrotu hlbšie v ústach dravej ryby, čo sa bez problémov stať môže, je jeho vybratie ďaleko jednoduchšie ako v prípade háčika s protihrotom.

Okrem vyššie uvedených skutočností používanie háčikov bez protihrotu dáva väčšiu šancu rybe na férovejší boj a šancu vyslobodiť sa. Prečo riskovať stratu ryby, keď to určite rybára nepoteší? Pokiaľ ide o športový rybolov, tak je asi na mieste otázka, prečo nie? Dajme rybe šancu premôcť nás. Môžno o nejaké prídeme, ale tá, ktorú zdoláme nás bude viac hriať pri srdci a budeme si môcť povedať, že sme ju zdolali a zvládli sme všetko dobre.

Či budete alebo nebudete používať háčiky bez alebo s protihrotom, je samozrejme na Vás, no použitie háčika bez protihrotu má určite svoj význam.

Zaujímalo by ma aké máte skúsenosti s používaním háčika bez protihrotu pri chytaní na malé háčiky. Pri chytaní na mušky, na háčiky naozaj malých veľkostí.

Príjemnú chytačku praje Samael.