Muškárenie na Slovensku

Na rybách

Vychádzky z revíru Hron (upraviť filter) + Pridať vychádzku
Vymazať filter
mieroslav bol/a na rybách 28. septembra 2020
Revír Hron - lipňová voda, dobrá rybačka

Ahojte, dal som si predĺžený rybársky víkend keďže nám končí sezóna.

V piatok sme vybehli na Revúcu, počasie sa už kazilo, voda bola už trochu zakalená no našťastie to pridalo rybám na chuti. Nymfa klasika veľa PP a LT . Čo ma najviac potešilo, na jednej pláni som trafil zber z hladiny, po vyskúšaní asi 10 vzorov som konečne trafil šedú podenku, nič väčšie ako #20 nechceli. Ale tie zábery ako s filmu, keď vidíš potočáka ako sa blíži k muche sa ti fakt zastaví čas 😀 Poobede začalo pršať už úplne, takže koniec srandy.

Druhý deň som vybehol na Hron, voda vysoká ale len trochu prikalená. Vytiahol som teda veľký strímer Swim coach, taký z dvoch háčikov (articulated) čo som ešte neskúšal ale bola to dobrá voľba. Strímer krásne pracoval, tak som ho vodil krížom cez prúd ani som nesťahoval a po chvíli záber potočáka cca 35 cm na mieste kde som PP nikdy nechytil . Potom som sa presunul na obľúbenú jamu, tam som to tiež len tak vodil cez prúd a zrazu rana že mi skoro udicu ruky vytrhlo, pani kráľovná Hlavátka sa ukázala. Na #5 udici to bolo trochu hardcore, ohnutá po korok, podberák mi bol na nič lebo sa tam nevošla tak musel skúsiť ten lososový hmat za chvost a podarilo sa 😀

ceskie bol/a na rybách 29. augusta 2020
Revír Hron č. 7 - kaprová voda, bez úlovku

Stručné zhrnutie posledných vychádzok. Minulý víkend Hron. Nemecká kalná, Zvolen (K) čistý. Väčšinu dňa som prestreamroval, našiel som ale len jednu hlavátočku, ktorá síce 3x vyletela za streamrom, ale nevedela ho zobrať. Na muchu len jalce. V Žiari ma prekvapil ďaľší miestny úsek. Plánovali z toho spraviť CHRO, tak ďaľšie miestne CHaP je vcelku rozporuplný výsledok…
A dnes Dunaj. Teplo, vela lodiek, vela vláčkarov. Tiež to bolo len o malých jalcoch, ale skôr mojou chybou… bol som lenivý dohľadať člnmi rozplašené podustvy.

ceskie bol/a na rybách 1. augusta 2020
Revír Hron č. 8 - lipňová voda, dobrá rybačka

Na Hrone to je tak – ruka v ruke s dobrou vodou idú aj húfy vodákov… Ryba je už ale viac menej zvyknutá. K vode som sa dostal až po 11tej, ale to nebol problém, keďže som z prvej trafil správnu muchu 🙂 Odniekiaľ privandrovali veľké lipne, dnes jediný mal pod 30 cm, ostatné ~35 a viac. O pestrosť sa postarali jalce a potočáčik. V rýchlom Hrone ma lipňovanie baví, odlepiť 40ku od dna a následne navigovať úspešne až do podberáka nie je úplná hračka. A ešte jedna myšlienka sa mi dnes, ako som brodil Hronom, neustále vracala, a to slová Antona Pavelku – „Rieka duní, hučí, ale Hron spieva“… je to tak 🙂

goldo bol/a na rybách 19. júna 2020
Revír Hron - pstruhová voda, dobrá rybačka

Hľadanie čistejšej vody v Hrone sa oplatilo. Stačilo ísť pár kilometrov proti prúdu. Keď som zbadal lipne zbierať, tak som pripravenú palicu na nymfy odložil bokom. A na potočníka som mal za chvíľu zo 20 lipňov. Potom som skúsil v prúdoch nymfy, ale bez väčšieho úspechu. Zato ryby sa dvíhali za žltým indikátorom. Tak som našiel v krabičke žltú podenku. V tej zdanlivo prázdnej vode sa začali lipne dvihať. Priveľká suchá muška selektovala menšie lipne od väčších. Rybačka parádna, kým sa neozvala búrka a o 15tej prišiel lejak. Síce má už druhý krát od vody vyhnal lejak, ale spokojný som sa vracal domov.

mieroslav bol/a na rybách 3. júna 2020
Revír Hron - lipňová voda, dobrá rybačka

Včera opäť Hron, ryby išli ako besné 30+ a „konečne“ sa mi stala tá vec čo som počul iba z príbehov a historiek 😀 na nymfovú zostavu sa mi zakvačila mohutná hlavatka. Najpr ani nevedela že som ju pichol, chvíľu postála v prúde, ukázala mi chrbát a zvrtla si to rovno dolu prúdom. Zadymilo sa mi z navijaku a už aj bola preč, no zostavu neodtrhla len sa odkvačila, hodnú chvíľu sa mi triasli kolená. 😀

Dnes som vybehol vyššie na horehronie , dajme tomu niekde medzi BB a Telgart 😀 Rybky išli parádne a na moje prekvapenie som ťahaľ viac potočákov ako lipňov. Po hodinke som došiel ku krásnej jame. Najpr. som začal nymfou, hneď sa prihlásil krásny potočák cca 30- 35cm. Potom som si všimol, že pár krát niečo zazbieralo pod konármi tak som konečne previazal na suchú. 0,12 silon a #20 podenka, jemnotka parádička, vysušil som zopár lipňov. Potom keď som si to tam už poplašil, previazal som späť nymfu. prehadzoval som najhlbšiu časť tesne pod brehom, zrazu záber. Udicu ohlo tak že špička bola skoro vo vode kedže nad hlavou som mal hneď konáre. Ale ryba nič, ani pohnúť od dna, súboj ako z knižky, čakal som dákeho poriadnho potočáka no nakoniec 42cm krásny vypasený lipeň. Po 3 dňoch zahajovania mám už svalovku na predlaktí a ryby nechcem vidieť minimálne týždeň. 😀

mieroslav bol/a na rybách 1. júna 2020
Revír Hron - lipňová voda, dobrá rybačka

Dnes som zahajil sezonu na mojej domacej lipnovke, rybacka neskutocna. Na jar ked isla velka voda tak som si len hovoril ze aspon mi zhora splavy dake pstruhy a presne sa mi to potvrdilo 🙂 3x duhak nad 40cm a jeden mensi, 8 solidnych lipnov a dake jalce to ani nepocitam. Otestoval som konecne aj zanovny Sage #6 prut, zahodil som par krat az na druhy breh 😀 je tam citit rozdiel oproti lacnejsim prutom co som mal doteraz.

samael bol/a na rybách 19. mája 2020
Revír Hron č. 6 - kaprová voda, dobrá rybačka

Včera som sa dosť neskoro vrátil z chytačky na Hrone. Chytal som až skoro do tmy, snažil som sa, no na mokro som pstruha neulovil. ZERO zachránili iba dva jalčekovia, ale malý. Jeden zobral Black Zulu a druhý Red Spinnera. Nedostatok skúsenosti sa prejavil, ale asi ani rybám sa moc nechcelo, lebo ryby som fakt nevidel žiadne a stretol som ešte dvoch muškárov a tí vraveli, že odišli naprázdno. Vytúženého pstruha som sa nedočkal, ale treba to brať pozitívne, lebo som si prebrodil fakt dosť dlhý úsek – spoznal som jamy a nabudúce už budem vedieť lepšie, kde čo je. Kúpil som si aj hosťovačku na CHaP, ale nepoužil som, dobré je, že ju predávajú tak, že sa dá kúpiť a vyplniť, až keď človek ide chytať, takže si ju môže kúpiť popredu a vydať sa trebárs skoro ráno na ryby. Pstruh teda nabudúce.

mieroslav bol/a na rybách 24. februára 2020
Revír Hron č. 7 - kaprová voda, dobrá rybačka

V sobotu som sa konečne dostal k vode (Hron ZV). Chcel som si aspoň zahádzať a vyskúšať nové strímre tak som si vybral veľmi široký úsek kde nie sú žiadne stromy a po predchádzajúcich skúsenostiach som nečakal ani ryby. Najpr. som skúšal strímre typu zonker, no na moju 9ft #5 to bolo príliš tak som naviazal úplne ľahučký strímer z srnca (bucktail) vo farbe biela/ krikľavá žltá. Zrazu asi po 15 minútach došiel silný záber a udička sa ohla do oblúka. Čakal som dákeho zabudnutého dúhaka no na moje prekvapenie to bola malá hlavátka cca 50 – 60cm. Jedna BEZdotyková fotka a hybaj domov. Minulý rok bol posledný úlovok Hlavátka a tento rok zas prvý, dúfam že trend bude pokračovať 😀

samael bol/a na rybách 4. novembra 2019
Revír Hron - kaprová voda, bez úlovku

Ešte pridám jedno foto z posledného dňa pri vode a napíšem pár postrehov. Možno sa to niekomu zíde 🙂 Keď som kupoval obojručný prút, tak to mal byť 14ft 9line, no keď prišiel domov, tak som zistil, že to 14ft 9/10line. Som si vravel, že to je riadna bakula a že by mi stačil prút 8/9 alebo 9line. Nakoniec však po reálnej chytačke som rád, že ten prút je desina. Skúšal som totiž hádzať strímer na foto, ktorý má 16cm, ale je dosť masívny a čiastočne drží vodu a je z takého menej poddajného materiálu ako strímrové vlasy ghost hair. Som presvedčený, že pri nižšej aftma by som mal dosť veľký problém tento strímer vôbec nahodiť cez spey cast. Strímer má veľký odpor vo vzduchu aj pri odlepovaní shooting head od vody voči strímru 18cm zo strímrových vlasov ghost hair. Chytal som so shooting head Airflo Skagit Compact G2 low floating, krátka strelná hlava nejakých 7,5m, 600grain=39g a na tom zavesený 2m sink tip medium sink s3, mal som so sebou aj iný sink tip požičaný od Ceskieho, ale ten išiel na niektorých miestach až moc na dno. Nahadzovanie takého strímra naozaj nebolo ľahké. Určite má vplyv aj nie úplne dokonalá technika hádzania, ale pokiaľ som ten strímer chcel dostať dosť ďaleko, tak som na niektorých miestach, kde to dovolil priestor za mnou, volil hádzanie obojručným prútom cez hlavu.

samael bol/a na rybách 2. novembra 2019
Revír Hron - kaprová voda, bez úlovku

Dnes ráno to bolo výrazne náročnejšie ako včera večer. Podmienky na inej jame resp. úseku s niekoľkými jamami náročné, hlboké úseky, brodenie nič moc, lebo kopec veľkých klzkých šutrov. Trochen som sa aj vykúpal, našťastie som mal v aute náhradnú bundu aj mikinu, tak som to nemusel predčasne zabaliť v tej rannej kose. Dva otrhnuté strímre a ryba ráno žiadna. Poobede som bol na tom istom úseku znova, ale ryba neprišla. Chytiť druhú hlavátku, to by som asi chcel veľa 🙂