Zverejnil v rubrike Ako na to člen Samael.

Možno ste nevedeli, ale aj muškárskym prútom sa dá „strieľať“. Samozrejme netreba to brať doslovne, ale v podstate ide o vystrelenie ťažkej a väčšinou kratšej muškárskej šnúry na tenkom strelnom vlákne.

Dnes sa skúsime trocha pozrieť na to, čo sú strelné hlavy pre jednoručný muškársky prút a načo a prečo ich použiť alebo nepoužiť.

Čo to je tá strelná hlava pre jednoručný muškársky prút?

Ďalej budem používať označenie SH, čo je skratka z anglického názvu shooting head. Jednoducho sa dá povedať, že SH sú krátke muškárske šnúry s dĺžkou väčšinou nepresahujúcou 10 metrov (kľudne to môže byť trebárs iba 7 metrov). Pokiaľ sa venujete muškáreniu a vlastníte klasickú muškársku šnúru WF, tak viete, že jej dĺžka je väčšinou okolo 30 metrov. Zjednodušene sa klasická šnúra skladá z hlavy a vodiacej šnúry (running, running line), ktoré sú pevne, plynule spojené do jedného kusu s hladkým prechodom týchto dvoch častí.

SH je v podstate hlava muškárskej šnúry bez vodiacej šnúry a pre jej využitie je potrebné zadovážiť si samotnú SH a vhodné strelné vlákno (running line alebo shooting line), na ktorý sa SH napojí. Teraz sa niekto z Vás môže opýtať, prečo by si mal kúpiť SH a samostatne running, keď si môže kúpiť celú hotovú šnúru? Áno, neznie to moc logicky, ale verte, že za určitých okolností to svoj význam má.

Prečo a načo SH?

Dôvodom, prečo zauvažovať nad použitím SH na jednoručnom prúte je to, že za určitých okolností a pre určitý druh lovu majú SH výhody oproti klasickej muškárskej šnúre. Treba však povedať, že ako všetko majú aj svoje nevýhody a ich paušálne použitie nemožno odporúčať.

Princíp „strieľania“ muškárskym prútom spočíva v tom, že ťažšia, kratšia a masívnejšia hlava ľahšie vytiahne tenké strelné vlákno (shooting line resp. running line). Preferuje sa teda napojenie SH na tenké strelné vlákno, kedy pri náhode táto ťažká hlava ľahko vytiahne resp. vystrelí strelné vlákno von cez očká prútu do vzduchu. Za strelnú hlavu možno považovať krátku šnúru, ktorej hmotnosť podľa AFTMA štandardu je o dve čísla AFTMA vyššia ako hmotnosť hlavy klasickej šnúry pre daný prút podľa AFTMA štandardu.

Keď si pozriete tabuľku AFTMA štandardu pre prút AFTMA 8, tak zistíte, že odporúčaná hmotnosť hlavy klasickej WF šnúry pre tento prút je na úrovni 210 grains, čo je 13,60 gramov. Táto hmotnosť je vážená na prvých 9 metroch klasickej muškárskej šnúry. Pri pohľade na odporúčanú váhu pre prút AFTMA 10 zistíte, že je to už 285 grains, čo je 18,15 gramov.

Ak teda zaťažíme prút AFTMA 8 hlavou o váhe cca 18 gramov, ktorá je napojená na tenké strelné vlákno, tak používame SH na jednoručnom prúte. SH je samozrejme možné použiť aj na prútoch nižšej AFTMA. Bežne používam SH na prúte AFTMA 6.

Výhody a nevýhody strelných hláv

Výhody

  1. Možnosť výmeny strelných hláv a ich skladnosť. Táto výhoda spočíva v tom, že pre každú strelnú hlavu nie je potrebné mať zvlásť cievku muškárskeho navijáku. V podstate stačí mať jednu cievku s vhodným strelným vláknom a podľa potreby meniť iba druh strelnej hlavy, bez výmeny cievky. Časom si možno vo všetkých situáciách iba s jednou cievkou nevystačíme, ale výrazne sa znižuje ich potreba. Keď si predstavíte, že širšie zameraný muškár môže mať aj viac ako 10 šnúr, tak to je určite výhoda. Taktiež skladovať 10 krátkych strelných hlav je jednoduchšie ako 10 cievok s rôznymi klasickými šnúrami.
  2. Ľahšie nahadzovanie – je potrebné menšie množstvo medzihodov, aby sme sa dostali do požadovaného miesta umiestnenia nástrahy. Klasická WF šnúra väčšinou vyžaduje až dvojnásobný počet medzihodov oproti SH.
  3. Dlhšie náhody – pri správnom vyladení SH pre konkrétny prút a natrénovaní techniky hádzania s SH, vieme docieliť dlhšie hody, ktoré môžu za určitých okolností znamenať mať alebo nemať možnosť uloviť rybu. V žiadnom prípade však nemožno očakávať, že budeme hádzať dvojnásobne dlhé hody.
  4. Jednoduchšie nahadzovanie počas veterných podmienok – SH sú v drvivej väčšine prípadov ťažšie, kratšie a masívnejšie a tým majú lepšiu prieraznosť vetra (do určitej miery závisí aj od profilu SH). Toto samozrejme dovoľuje loviť aj vtedy, keď s klasickou šnúrou už lov nie je vôbec možný alebo je výrazne komplikovaný. Samozrejme aj SH majú svoje limity.
  5. Odhodenie ťažších a objemnejších mušiek resp. strímrov – SH nám dovolia s menšou námahou odhodiť mušky alebo strímre, ktoré by sme na klasickej šnúre už odhodiť nevedeli. SH je však potrebné vyladiť na konkrétny prút. Samozrejme tu treba podotknúť, že nie každý prút má rovnaké možnosti zaťaženia, ktoré závisí od akcie prútu, použitého materiálu, atď…
  6. Vyladenie pre určitý prút – pokiaľ sa rozhodneme vyrobiť si SH sami, čo je možné, tak si vieme vyladiť SH presne pre náš prút a tak z neho „vymačkať“ jeho plný potenciál.
  7. Nutnosť menšieho priestoru za muškárom – pri použití kompaktných alebo ultra-kompaktných SH je možné výrazne znížiť priestor potrebný za muškárom na nahadzovanie nástrahy. Samozrejme dĺžku SH nie je možné skrátiť enormne, lebo by nebola funkčná. Táto výhoda však za určitých podmienok môže byť významná a niekedy môže aj rozhodovať o tom, či si muškár s pôžitkom zaloví

Nevýhody

  1. Jemnosť prezentácie – dopad SH na vodu nie je najjemnejší, čo súvisí s tým, že sú kratšie, ťažšie a masívnejšie. Treba však povedať, že SH sa nepoužívajú na rybolovné techniky, kde sa výrazne dbá na jemnosť prezentácie. Používajú sa hlavne na lov so strímrami. Jemnosť prezentácie je možné určitými spôsobmi korigovať.
  2. Možná nižšia citlivosť – pri „moc“ tenkom resp. prieťažnom strelnom vlákne môže byť znížená citlivosť detekcie záberov. Manažovanie tenkého strelného vlákna môže byť za určitých podmienok náročnejšie. Záleží aj od druhu použitého strelného vlákna. Dnes sa už vyrábajú strelné vlákna, ktoré excelujú v minimálnom stupni prieťažnosti.
  3. Zhoršený prechod očkami – tým, že prechod SH na strelné vlákno nie je jednoliaty, ale spája sa systémom slučka do slučky, tak dochádza k zhoršenému prechodu cez očka prútu pri vyhadzovaní SH von z prútu. Toto sa dá do určitej miery eliminovať tvarom a veľkosťou slučiek resp. vyžaduje si zvládnutie vytvorenia slučiek, ktoré tento jav čo najviac minimalizujú. Samozrejme aj prispôsobenie techniky hádzania s ohľadom na tento jav je dôležitý. Sú aj jedinci, ktorí prechod spojenia SH so strelným vláknom cez očká prútu priam neznášajú :-).
  4. Obmedzená ponuka – ponuka nie je tak veľká, ako v prípade klasických muškárskych šnúr. Tento problém je však možné riešiť vlastnou výrobou SH. Áno, SH je možné vyrobiť si doma z vhodnej klasickej muškárskej šnúry.

Odporúčaná hmotnosť SH pre prút danej AFTMA

AFTMA 5……….11 – 13 gramov
AFTMA 6……….13 – 15 gramov
AFTMA 7……….15 – 17 gramov
AFTMA 8……….17 – 19 gramov
AFTMA 9……….19 – 21 gramov
AFTMA 10……..21 – 23 gramov

V súvislosti s uvedenými číslami treba podotknúť, že je to odporúčaná hmotnosť SH. Každý prút je iný a je dobre váhu SH naladiť priamo na možnosti prútu, čo sa samozrejme dá iba vyskúšaním pri vode. Okrem vyššie uvedeného je potrebné zmieniť sa, že bohužiaľ nie všetci dnešní výrobcovia muškárskych prútov dodržujú striktne AFTMA štandard. Môže sa teda stať, že prídeme na to, že prút označený ako napr. AFTMA 6 nie je presne AFTMA 6.

Na čo SH pripojiť?

Ako už vyplýva z vyššie uvedeného textu, samotná SH nestačí, aby sme mohli loviť ryby. SH treba pripojiť na vhodné strelné vlákno. Čo použiť ako strelné vlákno? Možností je viac, no každá má svoje pre aj proti. Ako strelné vlákno môže slúžiť:

  1. Pletená šnúra – klasická pletienka, ktorá sa používa na rybolov pri iných rybolovných technikách
  2. Klasický vlasec (silón)
  3. Vlasec potiahnutý plášťom – ako majú muškárske šnúry, ktoré nemajú pletené jadro
  4. Pletená šnúra potiahnutá plášťom – ako majú muškárske šnúry s pleteným jadrom

Osobne by som odporúčal možnosť číslo 4, ale môžete vyskúšať aj ostatné možnosti. Posledná možnosť mi príde ako najlepšia, no je cenovo najnáročnejšia. Táto možnosť je vlastne strelné vlákno (shooting line resp. running line), ktorý obsahuje aj klasická muškárska šnúra, no s tým rozdielom, že tento nie je pevne spojený s SH a snažíme sa voliť čo najtenší priemer, samozrejme s ohľadom na jeho nosnosť v súvislosti s rybami, ktoré sa chystáme loviť.

Ako to napojiť?

SH napájame na strelné vlákno spojením slučka do slučky, v angličtine loop to loop.

Pokiaľ ste sa dočítali až sem, tak verím, že ste získali základné informácie o SH pre jednoručné muškárske prúty a pokiaľ Vás táto téma zaujala, môžeme si nabudúce povedať, ako si vyrobiť vlastnú SH.

Príjemný lov praje Samael.

Odkazy

AFTMA standard pre muškárske šnúry