Zverejnil v rubrike Ako na to člen ceskie.

Nevyslovím žiadne tajomstvo – ak očakávame od náčinia, aby nám slúžilo dlhé roky, treba mu venovať aspoň minimálnu pozornosť na konci sezóny. Ak vaša sezóna končí 31.12. a začína 1.1., treba si vyhradiť ideálne iný deň, ako Nový rok :).

Muškársky prút

Na pohľad bezúdržbová zaležitosť. Nič však nepokazíte, ak raz za čas prečistíte vlhkou handrou vedúce očká od nečistôt – zabránite tak treniu pri nahadzovaní, čím predĺžite vzdialenosť náhodov a zároveň zamedzíte nadmernému opotrebovaniu šnúry.

Rovnako nič nepokazíte, ak venujete raz za čas chvíľku spojom jednotlivých dielov udice. Po ich vyčistení namažte styčné plochy včelím voskom – zamedzíte tak nadmernému treniu, vniknutiu nečistôt a zároveň si uľahčíte následne rozoberanie hoci aj napevno zloženého prútu.

Ak sa vám zdá byť korková rukoväť prútu špinavá, môžete pokojne zobrať jarovú vodu, jemnou kefou korkovú rukovať vydrhnúť a opláchnuť. Určite korok neobrusujte ani nelakujte – množstvo prútov má len tenšiu vrstvu korku na povrchu. Zalakovaním zas stratí korok všetky vlastnosti, na ktoré bol určený (nehovoriac o tom, že ako prírodný materiál „potrebuje dýchať“).

Ak vám zdá byť korok vysušený, natrite ho jemnou vrstvou prípravku na drevo na prírodnej báze, nechajte pôsobiť a prebytočný prípravok zotrite. Správne vyčistený a ošetrený korok bude opäť príjemne mäkký na dotyk. Trvalejšej ochrane korku sa venuje kolega Martin Dančo vo videu Muškársky korok – ako predĺžiť životnosť.

údržba rukoväte muškárskeho prútu

Muškárska šnúra

Žiadna muškárska šnúra nebude slúžiť na veky, ale ak ju po love v špinavej vode utriete čistou vlhkou handrou, je to úkon nanajvýš na niekoľko minút. Naopak, navrstvené staršie nečistoty odstránite zo šnúry podstatne ťažšie a takáto šnúra spôsobuje aj podstatne vyššie trenie pri prechode očkami, čím skracuje vzdialenosť hodov.

Raz za čas tiež neuškodí šnúrú vytiahnuť z navijaku, aplikovať ľubovoľný oživovač gumy v spreji a šnúrú utrieť. Opäť tak (dočasne) obnovíte jej vláčnosť a ohybnosť, plus odstránite aj staršie nečistoty na plášti.

Ak niektorú šnúru nebudete dlhšie používať, nie je na škodu šnúrú vytiahnuť a vystretú voľne zavesiť napr. do garáže – zamedzíte tak vzniknutiu pamäťových stôp.

Muškársky navijak

Je jednoduché kolečko, ktoré ani nevnímate, ak funguje spoľahlivo, ale o to viac nadávate, ak sa niečo pokazí. Nie je na škodu občas navijak rozobrať, dôkladne vypláchnuť pod tečúcou teplou vodou, vysušiť a namazať časti, ktoré výrobca obvykle uvádza v návode. Nečistoty zbytočne zvyšujú trenie a teda predčasné opotrebenie pohyblivých častí.