Zverejnil v rubrike Ako na to člen Samael.

Úvod

Ahojte všetci priaznivci muškárskych prútikov! Keďže vonku je už jar v plnom prúde a okrem nej bohužiaľ aj pandémia, tak človek je viac utiahnutý doma a má viac času na iné aktivity. Z tohto dôvodu som sa rozhodol, že pre Vás pripravím článok o strímrovaní na stojatých vodách.

Článok má byť určený hlavne začiatočníkom, ktorí by si chceli vyskúšať muškárenie so strímrom na MP vodách. Nechcem v článku rozoberať konkrétne taktiky lovu dravých rýb na MP vodách, lebo moje skúsenosti nie sú natoľko bohaté a tiež sa stále učím, ako vyzrieť na konkrétne druhy rýb. Verím však, že moje doterajšie skúsenosti Vám pomôžu zvoliť si vhodný prút, naviják, šnúru, atď… Nebudem sa venovať chytaniu na hlbokých nádržiach alebo priehradách, skôr menších jazerách, rybníkoch alebo ramenách s výskytom dravých rýb.

Aký prút zvoliť?

Pre účinné strímrovanie na stojatých vodách Vám bude postačovať muškársky prút o dĺžke 9 až 10 stôp aftma 6 alebo 7. Pokiaľ budete chytať z brehu, tak odporúčam prút o dĺžke 9ft6 aftma 7. Určite oceníte prút s rýchlou akciou, s ktorým pri zvládnutí techniky hádzania dokážete docieliť dlhšie hody ako s prútom medium-fast. Pri použití vhodnej šnúry resp. strelnej hlavy, dokážete s fast prútom odhodiť aj väčšie strímre. Pokiaľ sa chcete venovať chytaniu šťúk na väčšie alebo fakt veľké strímre je potrebné pritvrdiť a zvoliť prút aftma 8 až 10, podľa veľkosti bežne používaných strímrov.

Jazerný muškársky prút, dĺžka 9ft6, AFTMA 6/7, s rýchlou akciou

Aký zvoliť navijak?

Tu určite nebudem písať, že navíjak tej alebo onej značky je lepší alebo horší. Za vhodný navijak považujem ten, ktorý ma diskovú brzdu, najlepšie jemne nastaviteľnú a s kapacitou na 100 metrov vhodného podkladu pod šnúru plus odpovedajúcu muškársku šnúru resp. strelnú hlavu. Odporúčam „kolečko“ s veľkou cievkou, anglicky „large arbor“. Samozrejme je potrebné vybrať navijak vhodnej veľkosti k danému prútu a muškárskej šnúre. Ak máte iný typ navijaku, tak ho kľudne vyskúšajte a nerobte si vrásky na čele. Pokiaľ Vás to chytí, časom si môžete zadovážiť lepší navijak.

Muškársky naviják s jemne nastaviteľnou diskovou brzdou.

Akú šnúru potrebujem?

V oblasti šnúr nie je úplne jednoduché radiť, no časom som zistil, že jedna šnúra nestačí. Pokiaľ však šnúru nemáte a chcete si nejakú zadovážiť, tak odporúčam začať intermediálnou šnúrou alebo šnúrou so stupňom potápavosti číslo 3 (sink3 resp. Di3). Ak Vás bude niekto presviedčať, aby ste si kúpili plávajúcu šnúru, nedajte sa obalamutiť. Pokiaľ sa nechystáte chytať vo výrazne plytkých stojatých vodách, napr. do 1,5 metra hĺbky alebo na poppre – plávajúce strímre, tak odporúčam radšej investovať do kvalitnejšej intermediálnej muškárskej šnúry. V prípade potreby dostať strímer hlbšie, sa dá tento problém riešiť aj napr. použitím potápavých tipov, ktoré pripojíte na šnúru alebo zaťaženými typmi strímrov. Časom sami uvidíte, či budete alebo nebudete so sebou nosiť viac typov šnúr.

Atmosféra na jazere. Na niektorých miestach sa dá loviť aj z brehu. Vo vode plávajú pstruhy dúhové, bolene a šťuky.

Aký nadväzec použiť?

V prípade lovu na strímre s muškárskym prútom nie je potrebné používať postupne stenšujúci sa nadväzec. Nekladie sa tu taký dôraz na jemnosť prezentácie ako pri love na suchú mušku. Pokiaľ však chcete takýto nadväzec použiť, tak si ho môžete zakúpiť alebo doma vyrobiť. Môžete použiť buď klasický vlasec alebo fluorocarbon. Dĺžku nadväzca volíme podľa podmienok lovu, podľa druhu lovených rýb, podľa druhu použitej šnúry, atď… Pokiaľ pri intermediálnej šnúre zvolíte dĺžku nadväzca 1,2 až 2,5 metra, nič tým nepokazíte. Treba podotknúť, že čím dlhší nadväzec zvolíte, tým ťažšie sa Vám môžu strímre nahadzovať resp. správne „pokladať“ na vodu. V prípade lovu šťúk na strímre si samozrejme nezabudnite dať na koniec nadväzca oceľové lanko alebo inú formu koncovej časti, ktorá zabezpečí, že Vám šťuka neodhryzne strímer a prídete tak o úlovok a riskujete poškodenie až možný úhyn ryby.

Jedna zubatička z jazera, chytená na zaťažený šťukový strímer. Upevnený cez karabínku na oceľovom lanku.

Ako uchytiť strímer na nadväzec?

S odstupom času, ktorý som zatiaľ venoval strímrovaniu s muškárskym prútom, preferujem uchytenie strímra na nadväzec pomocou tzv. Rapala uzlu, ktorý dovoľuje strímru voľný pohyb vo vode, bez obmedzenia hore, dole aj do strán. Samozrejme nevýhodou tohto riešenia je, že v prípade potreby výmeny strímra je potrebné previazanie a tým pádom dôjde k skráteniu celkovej dĺžky nadväzca. Toto je možné riešiť skonštruovaním nadväzca takým spôsobom, že je zložený z dvoch častí, kde časť, na ktorú sa viaže strímer – tip, je pri veľkom skrátení možné vymeniť za nový a tak predísť veľmi výraznému zníženiu celkovej dĺžky nadväzca. V prípade lovu šťúk na strímre bežne strímre upínam do karabínky, keďže používam oceľové lanko na konci nadväzca.

Rapala uzol, zabezpečuje minimálne ovplyvnenie pohybu strímra. Foto, zdroj: internet.

Ako je to s nahadzovaním strímrov?

Tu treba povedať, že vo všeobecnosti platí, že čím väčší a ťažší strímer, tým komplikovanejšie je nahodiť ho. Samozrejme toto tvrdenie je zjednodušené, lebo to závisí aj od konkrétneho strímra, z akého materiálu je vyrobený, aký ma objem, či materiál strímra saje vodu alebo nie, atď… Treba si však uvedomiť, že strímer je objemnejší ako suchá alebo mokrá muška a pri jeho lete vzduchom pôsobí naň výrazne väčší odpor vzduchu. Pokiaľ ste zvyknutí na dlhé hody s klasickými muškami, tak môžete byť zrazu prekvapení, že so strímrami tak ďaleko nenahodíte. Platí to hlavne u veľkých a objemných strímrov. Na odhodenie strímrov je potrebná výrazne vyššia energia, ktorú musí byť schopná preniesť muškárska šnúra resp. strelná hlava. Z tohto dôvodu sa vo všeobecnosti na strímrovanie používajú prúty o vyššej AFTMA (bežne AFTMA 6 a viac). Voľba konkrétnej AFTMA prútu závisí od veľkosti strímrov, či sa jedna o zaťažené strímre alebo strímre bez záťaže, od druhu ryby, ktorú chceme loviť a od konkrétnych podmienok lovu.

Zaťažený strímer, ktorý funguje ako JIG, klasickí muškári by zaplakali. Strímer môže byť zaťažený v tele. Záťaž môže byť v hlavovej časti tzv. skullhead. Pri strímroch s viditeľnou záťažou je potreba dávať pri nahadzovaní pozor, aby ste si strímer nehodili do prútu, lebo by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu.

Aký zvoliť strímer?

Hlavne taký, ktorý chytá ryby :-). To som Vám teraz riadne poradil, čo? :-). Voľbu strímra, je potrebné prispôsobiť lovenému druhy ryby a miestnym potravným preferenciám lovených rýb. Sú druhy rýb, u ktorých uspejete aj s fantastickými, rôzno farebnými vzormi a sú druhy, na ktoré platia skôr neutrálne resp. verné vzory ich potravy. Samozrejme sú podmienky, kedy vedia prekvapiť aj strímre, ktoré bežne nezaberajú. V poslednej dobe preferujem skôr neutrálne vzory, no mám v krabičke aj fantastické vzory a skúšam ich vtedy, keď neutrálne vzory nezaberajú alebo napr. pri zakalenej vode. Tým však nechcem nikoho odradiť od používania fantastických vzorov. Napr. pri love šťúk sú fantastické vzory častokrát veľmi účinné, no samozrejme závisí to aj od miestnych podmienok, rybárskeho tlaku na miestnu rybiu osádku, atď… Treba to brať tak, že väčšinou chodíte na miesta, kde chodia aj iní rybári, vláčkari s woblermi a gumami od neutrálných vzorov až po rôzne krikľavé farebné prevedenia. V dnešnej dobe internetu si môžete nájsť na webe rôzne overené druhy strímrov na konkrétne druhy dravých rýb a začať skúšaním týchto vzorov.

Zopár šťukových strímrov. Medzi nimi aj naturálny vzor a známy Red head.

Záver

Čo povedať záverom? Snáď len toľko, že verím, že tento článok Vám na začiatok pomôže zorientovať sa v tejto oblasti. Treba sa pripraviť aj na to, že aj po niekoľko hodinovom love môžete odísť domov s „prázdnymi rukami“, avšak toto k lovu dravcov v našich revíroch a podmienkach proste patrí. Treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou, lebo prvé úspechy sa nemusia dostaviť ihneď, avšak aj to je individuálne a môže to závisieť od viacerých faktorov.