Zverejnil v rubrike Naše ryby člen ceskie.

Pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss), pôvodom zo západného pobrežia Severnej Ameriky, predstavuje celosvetovo jeden z najviac distribuovaných nepôvodných organizmov so značným hospodárskym významom. Napriek jeho inváznemu potenciálu predstavuje celosvetovo jeden z hlavných produktov akvakultúry, pričom na globálnom trhu sa v roku 2020 vyprodukovalo viac ako 980 tis. ton (FAO).

Na Slovensku patrí tiež k významným produkčným rybám aj cieľovým druhom športového rybolovu. Na základe oficiálnych údajov SRZ sú do rybárskych revírov každoročne vysádzané desiatky tisíc jedincov. Aká je miera jeho etablovania v našich podmienkach? Vďaka jeho ekologickej plasticite sa tento druh dokázal naturalizovať skoro na všetkých kontinentoch sveta. S narastajúcou introdukciou pribúdajú štúdie o vplyve tohto druhu na viaceré pôvodné druhy rýb, obojživelníkov a bezstavovcov.

V povodiach Slovenska údaje o stave naturalizovaných populácií pstruha dúhového chýbajú alebo sú veľmi fragmentované. Náš výskum má za cieľ identifikovať lokality, kde k rozmnožovaniu došlo, alebo môže dochádzať.

Naviac, aktuálne poznáme viaceré európske lokality, kde druh vytvoril životaschopné populácie. Jedným z faktorov limitujúcich prirodzenú reprodukciu pstruha dúhového v ostatných povodiach sú nízka teplota vody a vysoké prietoky v období neresu. Globálne environmentálne podmienky sa však v posledných rokoch výrazne menia, čo môže v budúcnosti umožniť naturalizovanie ďalších nepôvodných populácií pstruha dúhového (súčasne s ústupom pôvodného pstruha potočného).

Cieľ výskumu

V povodiach Slovenska údaje o stave naturalizovaných populácií pstruha dúhového chýbajú alebo sú veľmi fragmentované. Náš výskum má za cieľ identifikovať lokality, kde k rozmnožovaniu došlo, alebo môže dochádzať. Pomocou dotazníka nižšie by sme chceli zistiť, v ktorých vodných tokoch rybári lovia nedospelé (juvenilné) jedince, alebo, naopak, dospelé ryby v nerese. Tieto údaje, spolu s režimom zarybňovania a podmienkami prostredia, chceme potom využiť pre štatistické modelovanie potenciálu jeho naturalizácie a vplyvu na pôvodné druhy ichtyofauny.

Keďže sa jedná o jednu z hospodársky najvýznamnejších rýb, je potrebné vedieť ako s ňou udržateľne hospodáriť. Radi by sme, aby výsledky nášho výskumu pomohli chrániť prírodné biotopy, ale tiež aby umožnili nastavenie jasných pravidiel zarybňovania pstruhom dúhovým a vyhlo sa možno niektorým zbytočným obmedzeniam.

Za vašu pomoc Vám vopred veľmi ďakujeme!

Dalibor Uhrovič & Peter Kaňuch
katedra zoológie
Ústav biologických a ekologických vied
Prírodovedecká fakulta
Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach
dalibor.uhrovic@upjs.sk
peter.kanuch@upjs.sk

Možné reprodukčné lokality pstruha dúhového na Slovensku

Názov revíru a/alebo revírne číslo

Bližšia lokalizácia

Prítomnosť juvenilov (celková dĺžka ryby do cca 15 cm)

Frekvencia výskytu juvenilov

Pravdepodobný pôvod juvenilov

Rok posledného pozorovania juvenilov

Pozorovania juvenilov aj v rokoch pred posledným pozorovaním

Prítomnosť pohlavne aktívnych rýb (výtok mlieča, výrazné sfarbenie, hákovité čeľuste, plná
ikernačka)

Frekvencia výskytu pohlavne aktívnych rýb

Obdobie pozorovania pohlavne aktívnych rýb

Rok posledného pozorovania pohlavne aktívnych rýb

Pozorovania pohlavne aktívnych rýb aj v rokoch pred posledným pozorovaním

Kontaktné údaje (nepovinné)

+0 hlasov