Rubrika Recenzie revírov
Žitnoostrovské kanály
Muškárenie vzniklo v Anglicku. Žitnoostrovské zavlažovacie kanály sú na južnom Slovensku. Predstava tradičného anglického muškárenia je priezračná, pomaly tečúca kriedová riečka a lov pstruhov na suchú mušku proti prúdu. Ideál muškárenia na Slovensku je zväčša vnímaný ako lov na zaťaženú nymfu v rýchlej horskej rieke. Ak už tušíte, že nižšie v článku dôjde k stretu týchto dvoch svetov, nemýlite sa.
Revírne číslo | Žitnostrovské kanály č. 1 Žitnostrovské kanály č. 2 Žitnostrovské kanály č. 3 |
Charakter | kaprová tečúca |
Brodenie | čiastočne možné |
Povolenie | kaprové miestne/zväzové |
Hĺbka | podľa úseku |
Čo a kde sú Žitnoostrovské kanály?
Od Tomášova po Komárno, medzi Dunajom a Malým Dunajom, očíslované od tri po jedna. Revír Žitnoostrovské kanály tvoria desiatky kilometrov zavlažovacích kanálov natiahnutých krížom – krážom po Žitnom ostrove. Ich zdroj vody je Dunaj, ale najmä jeho priesaky, filtrované štrkmi Žitného ostrova, vďaka čomu je voda vo väčšine z nich celoročne krištáľovo čistá.
Vašou zbraňou je aktívne hľadanie rýb, nenápadnosť, precízne nahadzovanie a dokonalé muchy. Nesnažte sa chytať „na kvantitu“, s cieľom pokryť čo najrýchlejšie čo najviac vody. Ryby vám to v pomalej vode nezožerú.
Bližšie katalogizovať jednotlivé úseky Žitnoostrovských kanálov by bolo prácne a pripravilo by vás to o potešenie z objavovania. Vydajte sa na cestu už doma prstom po mape, vytipujte si sľubné miesta, a preskúmajte ich s mušákom. Aby som však mohol ilustrovať pestrosť tohto revíru, priblížim vám možnosti muškárenia na Žitnom ostrove aspoň skrz revír Žitnoostrovské kanály č. 3, ktorý pre potreby článku rozdelím na tri úseky.
Kde boleňovalo, tam boleňovalo… začnime od „prameňov“, teda z miesta, kde je tento úsek kanálov výrazne dotovaný vodou z Dunaja (1.), a to napríklad v Gabčíkove (mapa). Kým sústava kanálov naberie vodu z priesakov Žitného ostrova, tvorí jej tok najmä voda z Ľavostranného priesakového kanála a odrazený Dunaj. Kanál tu tečie na prvých kilometroch celkom svižne, čo ocenia najmä loviace bolene. Revír tu nemeandruje, skôr priamočiaro preteká poliami, zatienenie vody je len čiastočné, trstinami. Z brehu je muškárenie ťažšie, na druhej strane, v rýchlej vode ryba menej špekuluje.
Pohoda – jahoda, Jahodné – Povoda. Pod Dunajskou Stredou (2.) je spleť kanálov už pomalšia, ale zato v priemere hlbšia. Pomalý tok občas zrýchli len pod stavidlom či na prirodzenom prahu. Kanály tu okrem polí pretekajú aj hájmi a remízkami, zatienená voda je pre ryby vítaný úkryt pred vodným vtáctvom. Dobrým štartovacím bodom je spojnica troch kanálov (mapa) s jazierkom – podľa situácie sa môžete vybrať loviť do pomalšej časti kanála nad, tej rýchlejšej pod stavidlom, alebo do pritekajúcej „zavlažovacej vlásočnice“. Podobné drobné spojnice kanálov vedia prekvapiť, keďže domáci rybári ich zväčša ignorujú – rybačka v nich je mimo ich komfortnej zóny. Ryby máte v čistej a plytkej vode ako na dlani, tie sú však mimoriadne plaché.
Ak vás ešte stále neovládol ten nekľudný pocit „mal by som ísť k vode“, dávam do pozornosti Klátovský kanál (mapa) v okolí chráneného Klátovského ramena (3.). Zo štrkového dna vyrastajú trsy rastlín, kanál pomaly tečie vidieckou krajinou. Breh je pokosený a vkusne upravený, tu a tam nad vodu prevísa vŕba.
Muškárenie na južnom Slovensku
Kým na mnohých iných riekach je lov pestrý – môžete voliť rôzne techniky a štýly prezentácie – muškárenie na juhu našej krajiny vystihuje jediný prívlastok – pomalosť. A pomalému tempu dejov vo vode sa musí prispôsobiť aj rybár.
Ideálne počasie na lov je bezvetrie, keď hladina nie je rozčerená a vidíte až na dno.
Vašou zbraňou preto je aktívne vyhľadávanie rýb, nenápadnosť, precízne nahadzovanie a dokonale vyviazané muchy. Určite sa nesnažte chytať „na kvantitu“ – rýchlo sťahovať muchy a často prehadzovať, s cieľom pokryť čo najrýchlejšie čo najviac vody. Ryby vám to nezožerú.
Na kolená!
Niekedy treba pokoru vziať doslovne. Znížená silueta kolenačkujúceho rybára je základ. Vráťme sa opäť k analógií s muškárením na anglických chalk streams. K mnohým vyhláseným riečkam platí už stáročia dovetok upstream dry fly only – teda lov výhradne na suchú mušku proti prúdu. Túto gentlemanskú techniku vrelo odporúčam aj na Žitnom ostrove.
Nájsť hejno jalcov či plotíc pri opatrnej prechádzke hore prúdom. Naviazať suchý vzor mravca, vytypovať si najväčší kus. Trpezlivo počkať, až sa domotká do vhodnej pozície… Vytiahnuť z kolečka odhadom potrebné metre šnúry, pár švihmi nabiť prút, muška dosadne ideálne nad rybu… už stúpa? Áno, môžete sa postaviť 20 metrov nad ryby a pretiahnuť cez hejno jalcov wooly bugger, ale niekedy cesta je cieľ. Veď práve o tom je muškárenie.
„Horúce miesta“ striedajú stovky metrov jalovej vody, takže opäť podčiarkujem, kľúčové je nájsť ryby. Ideálne počasie na lov je preto bezvetrie, keď hladina nie je rozčerená a vidíte často až na dno.
Ak nechcete alebo nemôžete loviť na suchú či mokrú mušku podľa zraku, môžete skúsiť šťastie s pomaly vedenou dlhou nymfou. Kto vydrží celý deň nepapať dlhé sekundy po náhode nerobiť nič a až potom pomaly, pomaly sťahovať šnúru… udržiavať zostavu napätú pomocou pomalého prúdu… býva odmenený potrasením od jalca, karasa, kapra či pleskáča. Dokonalý dead drift nie je to pravé orechové, papania majú miestne ryby dostupného viac než dosť, zvyčajne treba zaujať aktívnejšou prezentáciou.
Sezóna na Žitnom ostrove
Skorá jar na Žitnom ostrove je výborný nápad ako začať muškársky rok. Brehy sú ešte nezarastené a z vodného rastlinstva prežilo zimu len zopár odolných druhov, takže vašim náhodom nestojí nič v ceste ako vo vode, tak ani mimo nej. Kým mnohé rieky sú ešte studené, pomalé žitnoostrovské vody sa preberajú k životu medzi prvými.
S koncom jari prichádza neres, hneď po ňom letné horúčavy a útlm. Kto sa sem vyberie cez leto, musí si ráno privstať alebo naopak prísť loviť až podvečer. Beznádejne zarastené drobné spojovacie kanály sú na vrchole vegetačného obdobia veľká výzva.
Jeseň a zima je tradične čas lovu najmä dravcov. Na rozdiel od aktívneho hľadania jalcov či inej bielej ryby pri love šťuky platí – zubatú si treba vychodiť a vydrieť počtom náhodov. O niečom inom je lov ostrieža. Kde je jeden, tam je zaručene pruhovaných banditov ešte ďaľších zopár.
Komentár k článku “Žitnoostrovské kanály”
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Voda s veľkým potenciálom…