Zverejnil v rubrike Príbehy člen Samael.

Ahojte, nadšenci muškárenia! Píše sa už rok 2022 a ja som si uvedomil, že som dlho na túto stránku neprispel žiadnym článkom. Viackrát som aj mal chuť, že niečo spácham, no stále som to nezrealizoval. Tak snáď sa to podarí teraz.

Verím, že ste v minulom roku prežili zaujímavú muškársku sezónu plnú pekných úlovkov. Ja som väčšinu času strávil na kaprových vodách, s čím priamo súvisí aj názov tohto článku. Navštívil som aj nejaké lipňové vody, chytil zopár lipňov, pár pstruhov dúhových a boli aj nejaké bodky, no naháňal som hlavne kaprovité ryby.

Aj takéto pekné miesta som navštívil a pobrodil, aj keď nie všade to bolo s brodením jednoduché

Prečo taký názov článku?

Čiastočne som to už naznačil vyššie, ale teraz to poviem na rovinu. Tento článok bude určený hlavne tým, ktorí majú vzťah aj k muškáreniu na kaprových vodách, Muškárenie na nich môže byť taktiež veľmi zaujímavé, aj keď bodkované ryby takmer vôbec nemusíte vidieť ani chytiť.

Niekde sa dalo zabrodiť iba kúsok od brehu a ďalej to už bolo s rizikom kúpania sa

Položme si jednu otázku: Dá sa muškáriť iba tam, kde sú pstruhy a lipne? Odpoveď znie: Určite nie. Muškárenie je možné aj na revíroch, kde pstruhy a lipne nie sú vôbec alebo sú len veľmi okrajovo. Skúste to, naučte sa ponúknuť rybe vhodnú nástrahu a môžete byť veľmi prekvapení, čo Vám to prinesie.

Kde som chytal a ako som chytal?

Minulú sezónu som chytal hlavne na veľkých riekach a ponúkal som rybám hlavne nymfy. V roku 2021 som si povedal, že sa intenzívnejšie budem venovať nymfovaniu na kaprových vodách a to si si aj splnil. Zistil som, že milujem Váh, našu veľkú a na rôznych miestach aj peknú rieku, no zavítal som aj na iné rieky.

Občas to nebolo vôbec ľahké, ale ja mám celkovo rád veľké rieky, ktoré ukrývajú aj hlboké nebroditeľné miesta, silné prúdy, nežné tône a ten rozľahlý priestor, sloboda, keď človek stojí zabrodený v takej rieke a to ticho, teda, keď nestretnete rybárov, čo sa mi veľmi dobre darilo. Máte to radi aj Vy?

Niektoré miesta sú veľmi pekné aj z hľadiska fotografovania. Chytiť ryby a niečo aj odfotografovať poteší

Lovil som takmer výhradne technikou „na francúza“, no párkrát som prevetral aj menšie strímre. Celkovo som však stímroval veľmi málo. Nymfy som nahadzoval pravidelne na francúzskom nadväzci, bez použitia muškárskej šnúry, no na niektorých miestach som skúšal aj lov na odhodenú nymfu s muškárskou šnúrou.

Pekná a veľmi bojovná plotica lesklá. Prút 10FT #3, lov na francúza. Šnúra na cievke musí byť kvôli zákonu


Krásna podustva na nymfu. Ryby takto v rukách nedržím, ale pre tento prípad som porušil pravidlá

Nechcem v tomto článku podrobne rozoberať muškárske vybavenie, no lovil som hlavne s nymfovacím prútom aftma 4 a aftma 5, zostaveným na dĺžku 10,6FT alebo 10FT a v plytkejších partiách rieky resp. riek na prút 10FT aftma 3.

Malé riečne torpédo tiež poteší a zelený muškársky prút sa na vode určite nestratí 🙂


Tak a teraz oddychujem alebo niečo jem a prút má siestu.

Aké ryby som chytil?

Na kaprových vodách sa dá uloviť viacero druhov rýb, no chytil som hlavne podustvy, plotice, mreny, okrajovo jalce, na strímer bolene a nakoniec prišli aj nejaké bodkované ryby. Hlavné druhy rýb ste už mohli vidieť na fotkách vyššie. Na nejakého kapra som šťastie nemal, ale vôbec som sa ani nesnažil nejakého chytiť.

Červené bodky vždy potešia, aj vtedy, keď nie sú veľké.


Riečne torpéda sú neskutočne bojovné. Ryba, ktorá musí potešiť každého muškára


Ešte jedno torpédo. V prúdoch Vám ukáže, kto je tu doma a že Vy ste iba votrelec.

Podustvy boli naozaj bojovné ryby, no nie vždy ľahko chytateľné technikou muškárenia. Plotice sú veľmi zdatný súper, ktorý sa len tak nevzdáva a dokáže slušne potrápiť. No a nakoniec čerešnička na torte v podobe mrien, ktoré naplno preveria schopnosti prútu aj lovca. Všetky tieto ryby robia muškárenie na kaprových vodách veľmi zaujímavým. Samozrejme možno loviť aj veľké jalce na suchú či mokrú mušku a zábery od boleňov na strímre sú tiež príjemný zážitok, aj keď boleň nie je extra veľký bojovník. Okrem toho sa Vám samozrejme môže pošťastiť uloviť nejaké iné prekvapenie. S ktorými rybami z týchto máte vlastné skúsenosti na muškárskom prúte?

Pstruhy potočné boli veľkým spestrením a súboje s nimi ostávajú v pamäti, ako aj ich krása, no ako som už spomenul vyššie, muškárenie vie byť pekné aj bez nich.

A tohto pána vôbec nepoznám, mal by schudnúť 🙂 Podustva sa ho asi zľakla


Mladá mrena s krásnym kukučom, neskôr poslala aj mamku


Náš nevyskakujúci tarpónik – boleň na strímrik. Útoky na nástrahu stoja za vyskúšanie.


Tento dúhový tučko si nymfu nenechal ubziknúť. Tento je síce z lipňovej vody, no lipňovou by som ju ja nenazval


Tak a opäť nejaké bodky, ktoré väčšinou hodne prekvapia na kaprovke


Výnimočne aj synátor zabojoval, keď ho tatko prinútil 🙂

A bolo to celé iba o rybách? Nie, veru nie!

Jedna filozofická otázka. Len o samotných rybách to nebolo. Tie pohľady, príroda, spojenie s vodou, ticho a oddych bol na nezaplatenie, aj keď to stálo nie vždy málo grošov :-). Rybačka bez ryby zvykne bolieť, no aj samotný pobyt v prírode má veľmi pozitívny vplyv na človeka dnešnej doby. Našťastie som väčšinou odchádzal domov s tým, že nejaká ryba v podberáku bola, ale celkovo som si uvedomoval, že to nie je iba o rybách. Koľkí z Vás to majú podobne?

Kto z Vás by na tomto mieste myslel na prácu? Na to nemáte vôbec čas, keď sa snažíte udržať v prúde a chytať


Pred búrkou, práca ide úplne mimo Vás.


Kam vedie táto cesta? Mňa do práce nie 🙂


Toto v práci ani doma na gauči nevidím ani necítim


A toto tiež človek väčšinou nezažije na šichte


At the end of the day (na konci dňa)

A čo na záver?

Už ani neviem, čo ešte povedať, tak iba nejakú bodku. Ďakujem, že som toto všetko mohol prežiť a zúčastniť sa toho. Veľká vďaka patrí všetkým ľuďom, ktorí sa starajú o naše vody a naše ryby, aj keď to nie je vždy jednoduché. Držte sa a prajem všetko dobré v sezóne 2022. Všetky ryby, ktoré ste videli v tomto článku, boli vrátené vode.

Zdravím Vás a prajem veľa príjemných chvíľ pri vode