Rubrika Ako na to
Tenkara alebo ako sa muškári v Japonsku (1/2)
Pamätáte si ešte, aké je to loviť ryby na bič? Jednoduchšie je to už len s lieskovým prútom a zahnutým špendlíkom miesto háčika. Áno, bičom myslím udicu bez navijaku, ktorú drvivá väčšina z nás nedržala v rukách už (desiatky) rokov. No a čo sa stane, ak zhodíte na krajinu s množstvom pstruhových potokov dve atómové bomby? Miestne muškárenie prapodivne zmutuje, ale neľakajte sa.
„Ahoj, ešte tenkaruješ?“
„Čau, už dlho som s tým neblbol. Prečo sa pýťaš?“
„Ja chcem začať blbnúť.“
Takto vyzerala moja konverzácia s Ivanom, rybárom, od ktorého sa dozviem vždy, keď sa v muškárskych kruhoch objaví nejaká nová technikália. New zealand nymfovanie, spey casting na jalce s #3 obojručkou, kríženie muškárenia s prívlačou… a mohol by som pokračovať, a aj budem, ale nie v tomto článku. O tenkare som sa dozvedel pred pár rokmi práve od Ivana a keďže aktuálne si vychutnávam lapanie v súkromí na malých potôčkoch, nejak mimovoľne sa mi v hlave vrátila myšlienka – skús to.
Tenkara je minimalistická technika lovu rýb, podobná muškáreniu. Zostavu tvorí jemný teleskopický prút bez navijaka, krátka (12″ – 15″) splietaná šnúra, upevnená na koniec prúta, a nadväzec (3″ – 6″) s jedinou muškou.
Slovo dalo slovo a z tenkarovej výbavy som sa tešil hneď dvakrát – keď som ju objednal z alička, a o 6 týždňov neskôr, keď mi prišiel balík, na ktorý som medzičasom úplne zabudol. Ostávala zhruba hodinka zimného svetla, o tenkare som mal pozreté 3 minútové Youtube video, tak načo otálať, poďme k vode.
Tenkara výbava
Tenkara je minimalizmus. Okrem zákonom určenej výbavy pre lov potrebujete:
Tenkarový prút – jedná sa mimoriadne jemný prút o dĺžke 9″ až 13″. Tenkara prúty sú teleskopické a teda veľmi skladné. Ak si k prútiku dokúpite ešte skladací podberáčik, môžete sa zbaliť na ryby do malého turistického ruksaku.
Splietanú šnúru – ak ste ju zabudli kúpiť, môžete použiť aj hrubý vlasec alebo kus starej muškárskej šnúry, ale načo si komplikovať živoť. Tenkara šnúra stojí pár šušňov, je zužovaná ku koncu, nekladie vo vode odpor ako pogumovaná šnúra a najmä, je vybavená slučkou na upevnenie na prút a očkom na nadviazanie nadväzcov.
Vlasec na nadväzec – nadväzec má spravidla dĺžku 3″ – 6″. Dĺžka šnúry býva 12″ až 15″, takže zostava šnúra + nadväzec je vždy dlhšia ako dĺžka prútu. Pri podoberaní ryby treba jednoducho zdvihnúť ruku vyššie.
Zostavenie tenkary
Pripraviť tenkara zostavu je mimoriadne jednoduché, ušetrím vám pár minút strávených na YouTube a všetko zhrniem do troch odstavcov.
1. Potrebujete uviazať šnúru k prútu. Na špičke prútu je tenká šnúrka, nazývaná lilian. Spravte na nej obyčajný uzlík – bude fungovať ako zarážka.
2. Rozbaľte splietanú šnúru – pozor, aby sa vám nepoplietla… na jednom konci nájdete očko na nadväzec, na druhom väčšie očko pre upevnenie na lilian. Roztvorte ho, a vytvorte pomocou šnúry slučku ako na obrázku.
3. Navlačte slučku na lilian a utiahnite. Uviažte nadväzec na šnúru, zvoľte mušku a ste pripravený na lov.
Noste so sebou prázdnu cievku – po love či pri transporte môžete prútik jednoducho zložiť do seba a šnúru s nadväzcom namotať na cievku.
Prvé dojmy z lovu
Naväzujem red tag a šup k vode. Jalce sú tu plaché, tak jediná možnosť, ako sa k nim priblížiť, je kolenačkovať. Ako sa s týmto čarovným prútikom nahadzuje? Nabíjam za seba, šup dopredu a je to, žiadna veda. Nemožnosť nahodiť ďalej je zväzujúca, zároveň držať v ruke prút násobne ľahší ako najkvalitnejšie značkové blanky je veľmi príjemný pocit.
Po náhode nasleduje krátke vedenie muchy, po pár sekundách zdvíham šnúru a prehadzujem opäť. Bezpracne prechytávam kanál meter po metri. Vďaka jemnému prútiku a šnúrke cítim v ruke každé steblo trávi, ktorého sa mucha dotkne – kto nezažije, nepochopí, nedá sa to vôbec porovnať s lovom na krátku nymfu. Po chvíle sa však splietaná šnúra nacocá vody a nedrži už na hladine. Keďže každý náhod trvá pár sekúnd, nie je to komplikácia, pred ďaľším lovom ju ale natriem voskom na prúty.
A aké to je, loviť na horskom potôčku a zacítiť v ruke to ozajstné pstruhové „potrasenie elektrinou“? Pokračovanie už čoskoro…
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.