Rubrika Ako na to
Squirmy worm – vzory a ich použitie
Tým, čím je hamburger v gastronómií, je squirmy worm v muškárení. Pravdepodobne nikto nesníva o večeri, na ktorej dostane do ruky mastný burger – ani hostia, ani kuchár. Ak však kráčate hladný po celom dni domov a zrazu sa pred vami zjaví stánok s hambáčmi…
Squirmy worm je vzor muchy, ktorá napodobňuje červíka. Ortodoxnými muškármi nenávidený, na súťažiach zakázaný. Ak by ste sa však 100 Slovákov opýtali a hľadali najčastejšiu odpoveď na otázku, čo dáte na háčik, ak chcete chytiť rybu… top by bol celkom iste červík.
Red tag 21. storočia
Neznáme je možné merať len známym, tak mi dovoľte jedno prirovnanie z histórie. Red tag bol prvýkrát naviazaný v Anglicku niekedy okolo roku 1850 – za hlasného pindania muškárov. Veď čože je to za muchu, ktorá nenapodobňuje žiadny konkrétny rodiaci sa hmyz? Zakrátko si však tento vzor získal pomenovania ako Worcestershire Gem (klenot) či Worcestershire Wonder (div). Mucha, ktorá sa zrodila pre lov anglických lipňov, sa rýchlo stala obľúbenou po celom svete. A to isté platí pre squirmy worm – celkom určite sme sa stali svedkami zrodu ďaľšej muchy, ktorá dokáže chytiť akúkoľvek rybu, za akýchkoľvek podmienok.
Vzory
Tak, ako v úvode spomínaný burger, aj squirmyho je možné pripraviť na viacero spôsobov. Základ muchy – ohybná gumička – je vždy rovnaký, avšak rôznymi spôsobmi naviazania je možné dosiahnuť rôzne spôsoby prezentácie.
Holý – bosý
Absolútny základ, ktorého naviazanie nezaberie viac ako niekoľko žmurknutí očami. Je možné ho dodatočne zaťažiť thungstenom – v tom prípade odporúčam pridať aj zopár ovinov oloveným drátikom na oblúk háčika. Vďaka tomu čiastočne potlačíte agresívny “jigový” efekt pri oživovaní, čím bude prezentácia sťahovaním prirodzenejšia.
S hrivou
Môj najobľúbenejší vzor. Hrivu je možné vyviazať len pri hlavičke, okolo thugstenu (imitácia nožičiek), alebo “predabovať” celé telíčko – fantázií sa medze nekladú. Zvyčajne používam nastrihaný gleamy dubbing.
Obojstranný / s thungstenom v strede
Tento vzor je nevhodný na aktívne sťahovanie, avšak dobre poslúži, ak ryby squirmyho len “koštujú” za koniec – efektivita zásekov s ním býva väčšia. Zväčša ho viažem veľmi zaťažený a používam ho pri love na krátku nymfu v rýchlych potokoch a podhorských riekach – takto naviazaného worma len na krátko spúšťam do perspektívnych jám a tôní.
Minimalistický
Squirmy worma je možné aj… nenaviazať?! Stačí navliecť hlavičku, napichnúť ho ako twister a následne pri hlavičke zakvapnúť lepidlom. Hotovo. Výhodou tejto techniky je možnosť „naviazať“ aj oveľa menšie rozmery, než pri klasickom nakrúžkovaní. Napichnuté telíčko je možné ešte dodatočne prekrúžkovať viazacou niťou. Takýto malý, nezaťažený worm funguje výborne ako prívesná mucha.
Tipy
- Na lepenie nepoužívajte lak na muchy – leptá gumu, zatiaľ čo sekundové lepidlá na vodovej báze nie
- Chrbátik worma je možné dofarbiť ľubovoľnou fixou
- Ako alternatívu ku gumenému telíčku je možné použiť aj šenylku
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.