Zverejnil v rubrike Ako na to člen ceskie.

Leto je za rohom, ospalý deň, teplo sa z okna valí nikam nepôjdem. Vezmem si zveráčik, naviažem red tag, ak chceš na ryby ísť, so mnou nerátaj? Chyba, leto je azda najproduktívnejšie obdobie muškárenia – spolu s jarou, jeseňou a zimou. Skúsený muškár to dávno vie, ale dovolil som si dať do textovej podoby zopár tipov, ktoré vás azda inšpirujú pri letných chvíľach s mušákom.

Príďte sa k vode zabaviť

Francúz, česká nymfa, plaváčik, padáčik… skúsenejšia ryba to už začiatkom leta všetko videla stokrát. Ako teda zaujať ochytanú rybu? Našťastie podobne, ako zaujať ochytaného rybára. Zopárkrát chytený potočák či lipeň potrebuje viac zábavy a kreativity, nie menší thugsten a tenší vlasec.

Jedna lastovička leto nerobi…

…jedna mucha však letnú rybačku áno. Chytať na tri zaťažené nymfy 50 centimetrov od seba je dokonalý spôsob, ako na prechytanej vode s istotou informovať ryby, že je tu ďaľší rybár. Vyberte jednu muchu a dôverujte jej. Jedna precízne vedená mucha je v lete viac, ako dve alebo tri muchy nahadzované na „verímboha“.

A keď už spomínam „na verímboha“, aj vy dokážete malé zázraky – ak naučíte vašu muchu chodiť po vode. Mám na mysli brázdenie podenkou alebo potočníkom po hladine. To je obzvlášť účinné, keď sa rybám pri rojení príliš nechce zbierať alebo na prechytaných, hoci dobre zarybnených CHaPkách. Podenka, ktorá rýchlo prebrázdi hladinu tône nad dvoma – troma pstruhmi či lipňami, často spustí preteky, ktorý bude na muche prvý. Ďaľší tajný tip je chytanie na stúpajúceho rodenca, ale to si zaslúži miesto v samostatnom článku.

Ako prísť väčšej rybe na kobylku?

…no predsa lovom na kobylku, chrústa, mravca, a ďaľšie veľké suché vzory. Osvedčené jalcové „čľup“ v blízkosti brehu dokáže v lete vypnúť opatrnostné senzory a vydráždiť aj trofejného potočáka či dúhaka. V živej pamäti mám minuloročnú vychádzku na Rajčianke, keď som polystyrénovým chrobákom presviedčal polmetrové jalce. Jeden zlý hod, chrobák padol poniže tône s jalcami, do hučáku… a šup, okamžite na ňom bol dúhak.

Lepší jalec v hrsti, ako pstruh na dne tône. Leto je ideálny čas opáčiť kaprové úseky Hrona či Váhu, spodné lipňové úseky Popradu… jednoducho miesta, ktoré zvyšok roka nie sú kvôli vyššej a kalnej vode pre jemnú muškárinu vhodné.

Podobný moment prekvapenia – veľké sústo, pre ktoré sa musí ryba rozhodnúť v krátkom okamihu – je možné simulovať aj malým streamrom. Ryba je v lete často vytiahnutá v hrdle prúdu, kvôli kyslíku. Stačí párkrát „preswingovať“ plytký hučák na začiatku tône malým zaťaženým streamrom. Máloktorý pstruh, jalec alebo boleň odolá.

Nielen jalce milujú chrobáky

Tak, leto – aké sú vaše silné a slabé stránky?

V lete je málo vody, veľa potravy a ryby neberú. Preto skúste chytať tam, kde je inak vody príliš a k rybám sa nedostanete. Lepší jalec v hrsti, ako pstruh na dne tône. Ak tak ešte nerobíte, leto je ideálny čas opáčiť kaprové úseky Hrona či Váhu, spodné lipňové úseky Popradu… jednoducho miesta, ktoré zvyšok roka nie sú pre jemnú muškárinu vhodné. Práve cez vrchol leta je voda nadštandardne priezračná a nízka, a vyššie teploty kaprovým rybám až tak neprekážajú.

A keď už je reč o teplote – najlepšia rybačka v lete je skoro ráno alebo neskôr večer, pretože voda je chladnejšia. No, to je asi taký výrok, ako ten vtip. Žena hovorí mužovi: „Choď kúpiť chleba. Ak budú mať vajcia, kúp desať.“ Mali vajcia, takže muž kúpil 10 chlebov.

Skoro ráno síce je chladnejšie, ale kým slnko nepošteklí dolinu a nezačne rojenie, lososovité ryby sú zväčša úplne neaktívne. Takže áno, má význam byť pri vode počas ranného zberu, ale zabrodiť už za brieždenia mi málokedy prinieslo niečo iné, ako nevyspanosť. To isté platí večer. Večer je čas dňa, keď je teplota vody po celodennom výpeku najvyššia, neviem, kde sa vzal ten mýtus o večernom chlade. Aktivita muškársky atraktívnych rýb je teda naviazaná na cyklus hmyzu, nie striktne na dennú dobu.

Kaprový (hlavátkový) úsek Váhu pod Nemšovou

…a teplo sa obleč!

Povinná výbava rybára je meter, peán, podberák. Píše sa v zákone niečo o štvorvrstvových broďákoch, košele  dlhým rukávom, a veste? Najmä ak je horúco a vody pomenej, zvážte obutie vysokých čižiem alebo obutie len brodiacich topánok „na boso“ (tie 2 – 3 hodiny vaše nohy znesú). Miesto vesty buzitašku či ľadvinku, ktorú môžete nechať na brehu. A hneď budú letné horúčavy znesiteľnejšie.