Rubrika Ako na to
Muškárenie na potoku
Čoraz silnejší rybársky tlak a bohužiaľ aj úbytok rýb núti rybárov hľadať nové techniky a revíry. V poslednej dobe som si všimol aj narastajúci fenomén vyhľadávania menších riek až dokonca malých potokov rybármi vyznávajúcimi najmä ultraľahkú prívlač.
Nemrzí ich fakt, že veľkosť rýb zväčša nepresahuje 30 centrimetrov. Počas krátkeho dvojhodinového lovu chytia aj niekoľko desiatok pstruhov, čím majú o zábavu postarané. V tomto článku si povieme o špecifikách muškárenia na potokoch. Pokúsim sa vás presvedčiť, že loviť na 2 metre širokom potoku so štandardným 3m #5 muškárskym prútom je nielen možné, ale je to aj neskutočná zábava a čo viac, je to ešte účinnejšia technika ako prívlač. Ak zvládnete muškárenie na malom potoku, poľahky chytíte každého „kráľa tône“. A stavím sa, že vás prekvapí svojou veľkosťou. Aj ma malom potoku dokáže pstruh dorásť do viac ako 40 centimetrov, ak má dostatok potravy a hlbšiu tôňu pod brehom či skalou. Tak teda, poďme nato.
Špecifiká muškárenia na potokoch
Zdanlivou nevýhodou je jednoznačne menej priestoru. Avšak, len do momentu, kým si uvedomíte vzdialenosť, na ktorú potrebujete nahadzovať! Málokedy potrebujete vytiahnuť z kolieska viac šnúry. Väčšinu náhodou uskutočníte so šnúrou dĺzky najviac dvojnásobku dĺžky prúta. Túto dĺžku muškárskej šnúry pohodlne vystrelíte hoci „z pod nôh“. Pravda, pri love na suchú mušku môže byť mierny problém presušenie muchy, ale väčšinou sa nájde priestor v smere koryta na dlhší hod. Navyše, ak sa aj dostanete do kontaktu s nejakým tým rastlinstvom, mucha je malá, chlpatá, vybavená jednohákom – zavadíte možno v 1/10 prípadov, v ostatných muška jednoducho skĺzne po liste. Ďaľšiu praktickú výhodu lovu na malom potoku si uvedomíte, až zavadíte. Muchu neotrhnete, jednoduchu vojdete do vody po kolená a oslobodíte ju z prekážky.
Čo vám muškárenie na potoku dá
Potok nie je nič iné než rieka v menšej mierke. Vďaka veľkosti máte celý ekosystém ako na dlani. Ľahko nájdete rybu a zistíte, v akom období/počasí sa kde zdržiava. Takto získané znalosti môžete potom aplikovať aj na väčšej vode.
Napríklad, ak je teplý, slnečný deň, darmo by ste prelovovali tôňu tesne pod splavom. Ryby stoja nastúpené v plytkej vode na konci prúdu. Kým na rieke to ani nemusíte postrehnúť, v potoku ich vidíte vizuálne alebo ak do niekoľkých náhodov nemáte záber pod splavom, nahodíte nižšie a rybu chytíte.
Aké vzory múch „idú“?
Na potoku vládne silná konkurencia a teda nároky na výber správneho vzoru sú relatívne nízke. Dlhý čas a prakticky počas celej sezóny lovím na klasickú goldenhead nymfu potočníka, nakoľko potočník obýva každú tečúcu vodu od podhorskej rieky po horskú bystrinu a pstruhy zaujme všetko, čo sa leskne. Vhodné sú ale akékoľvek ťažšie, chlpaté nymfy, nakoľko prúd v potoku býva prekvapivo silný a tône krátke – potrebujete sa rýchlo dostať na dno a nymfu na ňom prípadne podržať, resp. viesť.
Rovnako však treba sledovať aktivitu rýb a tomu prispôsobiť muchy. Ak ryby krúžkujú, aj na malom potoku sa dá zachytať na suchú mušku. Vhodné sú chlpaté, ťažko potopiteľné vzory z CDC. Vo fotogalérií pod článkom uvádzam prehľad mojich obľúbených vzorov, na ktoré úspešne muškárim v potokoch Malých Karpát.
Rady na záver
Ak sa vyberiete loviť na potok, odporúčam napriek nízkej vode „prcačky“, vďaka ktorým si budete môct klaknúť a taktiež vás ochránia pred žihľavou, rannou rosou a podobne.
V prípade nadväzcu platí zlaté pravidlo – najhlbšia tôňa x 2. Radšej použite dlhší nadväzec – v prípade príliš krátkeho sa nemusíte dostať až na dno najkrajších tôní.
Koncový vlasec odporúčam 0.16 mm, prípadne až 0.18 mm. Je možné, že zo začiaktu budete občas zachytávať na stromoch a pod. a príliš tenký nadväzec sa ľahko poškodí/roztrhne. Taktiež po zavadeniach kontrolujte uzol resp. pevnosť nadväzca – párkrát sa mi už stalo, že som prišiel kvôli rozbitému uzlu o peknú rybu.
A najmä, správajte sa pri vode nenápadne a ticho. Pstruhy v potokoch sú ľahký, dôverčivý úlovok – avšak len do momentu, kým ich nevyplašíte. Nízka návštevnosť revíru znamená, že nepoznajú nástrahy, zato sú o to náročnejšie na vyplašenie.
Na záver už len veľa zdaru pri muškárení na potoku. Ak nájdete ten správny, užijete si rybačku ako v detských časoch – v každej tôni vás budete čakať pstruh a práve tak veľký, ako mu veľkosť tône dovolil narásať. Najčastejšie sú úlovky tesne pod 25 centimetrov, ale aj na malom potoku sa nájdu staré kusy až 50 cm veľké. Ulovenie takéhoto matuzalema predstavuje naozaj silný zážitok.
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.