Rubrika Ako na to
Tenkara alebo ako sa nemuškári na Slovensku (2/2)
Šibi ryby, mastné ryby, kus potočáka od korbáča. Aké to je loviť na Slovensku s tenkarou? Šibania si s korbáčom bez navijaku užijete viac než dosť, ale s potočákom to už bude o niečo ťažšie. No kto chce zažiť pri vode vždy niečo nové, má dve možnosti – cestovať s mušákom po svete a objavovať nové revíry, alebo na starých známych vodách skúšať nové techniky. No a ja stále hovorím – lepší jalec v hrsti, ako losos na webe. Tak teda, v krátkosti o love s tenkarou, a potom hajde k vode.
Tenkara alebo keď cesta je cieľ
Výbavu pre lov tenkarou (čítaj – dohromady skoro nič) som podrobnejšie predstavil v článku Tenkara alebo ako sa muškári v Japonsku (1/2). Teraz by som chcel sprostredkovať samotné skúsenosti z lovu tenkarou v prostredí našej domoviny. Začnem motiváciou. Prečo vôbec minúť stokorunu na takú blbosť, ako je tenkara? Vidím najmä dva dôvody. Za prvé – budete prinútený prísť k rybám čo najbližšie, čím pochopíte nové súvislosti o živote vo vašom potoku. A za druhé – jemné muškárenie dnes ide s dobou, keďže ryby sú akosi menšie. No a tenkara je jemná. Veľmi.
Lov tenkarou na slovenských lososových vodách nie je povolený, keďže muškárenie je definované ako (…) spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá z muškárskeho prúta, muškárskeho navijaka, a muškárskej šnúry. Tenkara preto pre absenciu navijaka nespĺňa definíciu lovu rýb muškárením.
Preč sú časy, keď sa za štandard pstruhového muškárenia považoval ťažký prút aftmy 5 a viac. Bežne stretávam muškárov s prútom o aftme tenšej ako je moja šnúra na obojručák. Nymfovanie na lipňa s #1 prútikom je super, ale porovnávať to s tenkarou je ako porovnávať jazdu na motorke a na kolobežke. Tenkara pre svoju jemnosť predbehla dobu o 400 rokov.
Tak čo, dáme stenu navijak preč?
Ako sa nepripraviť
Kým muškárskej výprave predchádza balenie,vychádzke s tenkarou by malo predchádzať – vybalenie. Vyhádžte z vesty všetko nepotrebné, alebo si ju radšej ani neberte – postačí vám ladvinka, za ktorej opasok dáte podberák, alebo malý ruksak, do ktorého zbalíte nutné minimum – peán, meter, cievku so silonom, krabičku s pár muchami, malý skladací podberák, povolenku a samozrejme, zloženú teleskopickú tenkaru. Zbalený „na turistu“ budete viac motivovaný objavovať revíry a hľadať ryby.
Tenkara je pre svoju skladnosť tiež výborná „rybárska autolekárnička“ do auta (či vlaku alebo lietadla) – keď to na vás príde, budete pripravený.
Ako nemuškáriť
Kam sa vybrať loviť? Tenkara je podľa mňa absolútne nevhodná pre lov na príliš zarastených potokoch. Prvé tenkarové vychádzky určite zacieľte na dobre zarybnenú, ideálne tečúcu vodu (jalec, pstruh, ostriež, biela ryba do ~40 cm), ktorá nie je veľmi zarastená. Kým bežné „muškárske“ zavadenie na strome či za kameňom často vyriešite pomykaním prútom, pri jemnej tenkare to nefunguje a väčšinu zavadení v prekážkach musíte riešiť ručne – stručne.
Dobre teda poslúži zavlažovací kanál v poli alebo väčší potok, ktorého koryto nie je úplne zatienené vegetáciou. A revír vyberajte tak, aby vám nebolo ľúto prípadného neúspechu. Vyplašiť alebo „nedočiahnuť“ na jalca trojročka zabolí menej, ako kvôli úvodnej nemotornosti prísť o trofejného potočáka.
Ako nahodiť? Jemná tenkara je vaša predĺžená ruka. Tak, ako ste sa voľakedy museli naučiť jesť príborom, tak sa budete teraz učiť ovládať tento nový „výrastok“. Väčšinu pohybov s tenkarovým prútom tvoríte zápästím, nie predlaktím, ako pri klasickom mušáku. Nemusíte nato však vôbec myslieť, keď prvýkrát zoberiete do ruky tenkaru, príde vám toto uchopenie ľahučkej tenkary prirodzené. Po čase budete presne vedieť, kam vaša predĺžená ruka dočiahne, čo udvihne, čo pritiahne. A uvidíte – viesť muchy jemným prútikom takmer nulovej váhy, ktorý celý ovládate zápästím, a zrazu zacítiť záber – prežijete potešenie azda rovnaké, ako pred rokmi pri prvých vymuškárených jalcoch a pstruhoch.
Pri nahadzovaní máte zväčša dve možnosti – švihnúť bičíkom, alebo vystreliť lukom. Základný hod tenkarou je klasické švihnutie cez hlavou, avšak skrátené – pohyb začína zhruba v polohe 12 hodín a končí v polohe 10. Tenkarová šnúra preto dopadne jemne na hladinu a pri love proti prúdu následne dvíhate prút späť do polohy kolmo k sebe, čím vediete muchu.
Ak sa ocitnete v stiesnených podmienkach (varoval som vás – toto nechcete), môžete skúsiť muchu vystreliť za pomoci pnutia prútu priamo z ruky. Uskutočniteľný je aj aj roll cast (valivý hod), ak sa splietaná šnúra ešte nestihla ponoriť.
Ako nezdolať veľkú rybu
Čo ak predsalen skočí väčšia ryba, než ste čakali? Situácia je trochu komplikovanejšia, ale priznajme si – o to nám tak trochu aj ide. Kým pri konvenčnom mušáku stačí „držať páku“ a nechať rybu vyvenčiť sa cez brzdu, pri tenkare treba prejaviť viac iniciatívy a rybu sa snažiť viesť. Ak sa rozbehne nezadržatelne jedným smerom, pomôže sklopiť prút do uhla, vyviesť ju z rovnováhy a tak presmerovať. A opakovane. Zdolávačka veľkého jalca či dúhaka s tenkarou pripomína tanec, pričom rybiu partnerku musíte viesť vy, inak vám ju preberie niekto iný.
Ak sa vám podarí väčšiu rybu unaviť, môže nastať komplikácia pri vylovení. Dôležité je, aby ryba bola unavená, a zároveň pri vylovovaní nestratiť napnutie zostavy. Prútik zakloňte čo najďalej za hlavu, a druhou rukou si citlivo prichyťte šnúru a pritiahnite rybu pod nohy.
Zopár tipov na záver
…noste tenkaru všade so sebou, príležitosť sa skôr či neskôr nájde
…ak vám veľmi prekáža ponáranie splietanej tenkara šnúry po nasiaknutí vodou, naimpregnujte ju alebo navoskujte, príp. si vyrobte vlastnú šnúru z #1 alebo #2 plávajúceho runningu
…pre transport môžete tenkaru jednoducho vložiť do púzdra a šnúru s nadväzcom voľne omotať okolo; alternatívou je šnúru odopnúť z lilienu a zmotať na voľnú cievku
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.