Zverejnil v rubrike Ako na to člen ceskie.

Krátke muškárske prúty sú témou, ktorá rybárov pri každej diskusií rozdelí na dva tábory. Jeden odmieta vziať do ruky čokoľvek kratšie ako 8 ft (240 cm) bez ohľadu na aftmu, druhý siahne po čo najkrajtšom prúte zakaždým, keď to čo i len trochu umožňujú okolnosti.

Ak uvažujete rozšíriť svoju zbierku náradia práve o takéto muškárske špáradlo, pokúsim sa vám – trochu subjektívne, ako veľký fanúšik práve krátkych prútov – predostrieť situácie, v ktorých sa s ním môžete ocitnúť. Pre zjednodušenie budem pojmom „dlhý prút“ označovať mušák s dĺžkou od 9 ft (>270) a „krátky prút“ zas udičku s dĺžkou do 6.6 ft (<200).

Nahadzovanie

Dlhý prút je rozhodne lepšou voľbou, ak potrebujeme dohodiť ďalej. Náhod na 10 metrov nás s dlhým prútom stojí menej energie, vďaka čomu je zároveň aj presnejší. Naopak, krátky prút je často obľubovaný pri love na suchú mušku, keďže pri ňom nahadzujeme veľa a na krátku vzdialenosť. Najmä krátky prút s pomalšou akciou dovoľuje skutočne delikátne prezentovanie suchej mušky – nemusí pritom nevyhnutne ísť o extrémne jemné aftmy 1,2 či 3.

Špecifickou situáciou môže byť nahadzovanie blízko hladiny, horizontálne napr. popod nízke vetvy stromov. Všeobecne sa dá povedať, že v extrémne zarastenom teréne už naozaj každý viac ocení krátky prútik – ako pri presunoch, tak pri love. „Odhadzovanie“ nymfy priamo z ruky môže byť s dlhým prútom skôr nervózny lov veveričiek na stromoch, s krátkym špáradielkom je to však zábava…

Vedenie muchy

Pri samotnom vedení muchy oceníme skôr dlhý prút, keď môžeme zdvihnúť hodenú šnúru do výšky a minimalizovať tak pôsobenie rôznych prúdov na položenú šnúru. To sa samozrejme dá aj dvihnutím ruky do výšky, čím zväčšíme uhol medzi špičkou a hladinou (odtiaľ pramení aj dosť pejoratívne prirovnanie „hajlujúci rybár“ pre príslušníka Petrovho cechu loviaceho na českú nymfu).

Zdolávanie

Fyzika nepustí – dlhší prút tlmí výpady rýb efektívnejšie, ako skrátená alternatíva. Na 11″ prút o aftme 3 či 4 sa dá pohodlne zdolať prakticky akákoľvek ryba pstruhových a lipňových riek. Na druhej strane, extrémne krátke prúty (6″ či dokonca len 5″) ponúkajú aj pri silnejšej aftme #4/5 unikátny kontakt s rybou, ktorej výpady cítite priamo prakticky až v rukoväti prútu. Pri prieťažnosti nadväzcu, šnúry, stále relatívne slušnej tlmiacej schopnosti prútu a rozumne nastavenej brzde by zdolávanie aj veľkej ryby nemal byť problém. Samozrejme, pri necitlivom zdolávaní ryby „na pevno“ chýba dĺžka prútu pri tlmení výpadov napr. skákajúcej ryby, stráca sa tak kontakt so zapriahnutou rybou a rastie riziko vyháknutia.

Špecifiká malých potokov na záver

Malý pstruhový potok hneď za domom býva často impulzom pre kúpu krátkeho mušáku. V tomto prípade je však dôležitá viac než šírka toku preferovaný spôsob lovu. Ak vám ide o čo najefektívnejšie prelovenie potoka, vhodný je skôr dlhý prút, pomocou ktorého z diaľky len spúšťate – napríklad thungstenovú nymfu – do vybraných miest. Problémom môže byt terén – ak je nutné predierať sa cez kríky, krátky prút tieto presuny značne zjednoduší.

pstruh z malého potoka

Naopak, ak vám ide o čo najkrajší zážitok z lovu – hoci na úkor komfortu a možno zo začiatku aj efektivity – na malom potoku na plnej čiare vyhrá krátky prút. Nedostatok dĺžky vás prinúti zakrádať sa k rybe, kolenačkovať po brehu a celkovo, vždy pred prístupom k sľubne vyzerajúcej tôni popremýšlať a premyslieť si náhod tak, aby mu nič nestálo v ceste.