Rubrika Recenzie revírov
Jamborák – Váh č. 18 C
Váh č. 18 C – známy ako Jamborák – je lipňový úsek Váhu s režimom lovu „chyť a pusť“. Revír začína pod Jamborovým prahom v Liskovej (ktorý je od 1.11. zimoviskom rýb) a končí mostom k železničnej stanici v Ružomberku.
Jedná sa o mladšieho, lipňového súrodenca bešeňovského Váhu – revír je v režime „chyť a pusť“ len od roku 2016, čo by dnes – súdiac podľa rybej osádky – povedal málokto. Revír je dobre zarybnený pstruhom dúhovým, avšak čoraz viac sa nasádza pstruh potočný – ktorého jedince je možné chytiť samozrejme aj ako prirodzene vytreté z prítokov. Rovnako je možné chytať lipne trofejných veľkostí, nemala by prekvapiť ani hlavátka. Rozmanitosť ichtyofauny dopĺňajú veľké jalce, podustvy, nosále, ostrieže, sporadicky je možné uloviť (najmä v splave na začiatku revíru) zubáča či akúkoľvek rybu, ktorú splavilo z VN Bešeňová.
Prístup k vode
Prístup k vode autom je bezproblémový najmä z pravej strany toku – pozor však na veľké kamene či korene stromov. Pri vstupe na ľavý breh v časti areálu Mondi SCP je nutné dodržiavať § a držať sa pri brehu – nezachádzať hlbšie ako 3 metre do pozemku. Pri vstupe do vody treba mať na pamäti, že najhlbšie miesta inak plytkých plání sú práve podmyté brehy.
Charakter revíru
Váh č. 18 C je podobný, i keď o niečo krotkejší úsek rieky ako vyšší, pstruhový Váh B. Stále nie je núdza o hlboké prúdy či veľké balvany, avšak čím nižšie po prúde, tým viac prevládajú lipňové pláne. Podiel zatienenia toku pobrežým porastom je tiež výrazne menší ako na pstruhovom úseku. Ale raz vidieť je lepšie, ako stokrát čítať…
Technika lovu
Ak je viditeľná čo i len malá povrchová aktivita rýb, je hriech neloviť na suchú mušku, alebo naviazať suchý vzor aspoň na príves. V krabičke by nemali chýbať najmä podenky a potočníky rôznych farieb a veľkostí, najmä však so zeleným či pieskovo žltým telíčkom. Pozor však na príliš jemné nadväzce – (nielen) pri večernom zbere je vhodné použiť najmenej 0.18 mm monofil, resp. aspoň 0.22 mm fluorokarbón.
Pri love na krátku nymfu je vhodné popustiť uzdu fantázií a vyskúšať menej konvenčné, prírodné vzory či techniky vedenia (oživovania) nymfy. Obľúbené vzory s thungstenom bývajú mimo začiatku sezóny účinné pomenej – samozrejme, pri prejdení väčšieho úseku Váhu sa chytiť ryby dajú, avšak vzhľadom na rybiu osádku, ak nemáte pod chvíľou záber, niečo nie je úplne v poriadku.
Kapitolou samou o sebe je lov priamo v „jame levovej“, v prahu Jamborák. Prah (nazývaný tiež „akvárium“) je tvorený zhruba 30 metrov širokým a do 20 metrov dlhým hlbokým „lavórom“, ktorý na jeho konci prudko stúpa až do broditeľnej betónovej lavice. Tá sa po ďaľších, asi 10 metroch láme do už neregulovaného Váhu. Pre lov v samotnej jame je samozrejme najvhodnejší čo najnižší stav vody (45 – 55 cm), kedy je brodenie až po jej okraj bezproblémové – avšak brodiť je fyzicky možné až do výšky vodnej hladinny cca 80 – 90 centimetrov.
Napriek nutkaniu dostať nástrahu až na dno jamy, to nie je úplne nutné – častokrát sú práve kŕmiace sa ryby rozplávané v stĺpci, relatívne nízko pod vodnou hladinou. Preto pri nízkej hladine je vhodné chytať na minimálne zaťažené nástrahy – a, samozrejme, na suchú mušku, ak je zjavná aktivita rýb. Naopak, pri vysokej, rýchlej vode je už ťažká záťažovka nutnosť pre udržanie zostavy v stĺpci aspoň nejaký čas.
Kde kúpiť povolenku?
Denné hosťovacie povolenia zakúpite v rybárskom obchode Thymallus v Ružomberku (thymallus.com) alebo v Rybárskej krčme v Ivachnovej (GPS súradnice 49.094663, 19.408463).
Viac informácií a aktuálne oznamy (preteky, ceny povolení) na stránkach MsO SRZ Ružomberok.
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.