Zverejnil v rubrike Ako na to člen ceskie.

Rodenec je vo všeobecnosti liahnúca sa plne vyvinutá nymfa – larva alebo kukla (pupa) – čiže už mladý dospelý jedinec suchozemského štádia napríklad potočníka alebo podenky. Ten sa na konci larválneho vývoja odtrhne od dna a stúpa hore, kde prerazí film vody, na hladine rozvinie svoje krídla a následne odlieta. Počas liahnutia sú rodence sťaby prestretým stolom pre ryby – od momentu, ako bezbranné a nekryté stúpajú od dna, keď sa snažia preraziť film vody, až kým rozvinú na hladine krídla a vzlietnu. Čo z toho vyplýva pre muškára?

Keď zbierajú, ale suchú nevezmú ani za boha

A naozaj zbierajú suché? Ak na hladine nevidno krúžok od papuľky, skôr len akési zvírenie vody tesne pod hladinou, práve vtedy prebieha hostina. Ryby zbierajú rodence, snažiace sa prerezať cez film vody tesne pod hladinou, a zdanlivé krúžky na hladine su spôsobené chvostovou plutvou otáčajúcich sa rýb. V čase, keď sú pstruhy či lipne plne zaujaté rodencami, suchá muška dokonale položená na hladine jednoducho nepôsobí presvedčivo.

Ako loviť na rodenca

Lov na rodenca je často skvelá taktika aj pomimo výrazného liahnutia – najmä na dobre zarybnených, ale prechytaných pstruhových CHaP revíroch. Nie je jednoducho tak opozeraný ako jedna suchá s monofilom lesknúcim sa na hladine. Ryby k ponúkanému rodencovi pristupujú s väčšou dôverou. Pravdepodobne aj preto, že dospelá suchá podenka či potočník vlastne stojí nohami nad vodou, čo je náročné napodobniť pre viazača, ale aj nahadzujúceho muškára. Rodenec je v tom však „až po uši“ vo filme vody.

Množstvo muškárov tak prezentuje jednu suchú ako liahnuceho sa rodenca bez toho, aby si to vôbec uvedomovali, a počas kladenia sa čudujú, že ryby takto prezentovanú muchu odmietajú. Alebo, naopak, počas liahnutia rodencov predkladajú zbierajúcim rybám na hladine dokonalú suchú. Nie je teda dôležité len presne trafiť správny vzor a veľkosť (tzv. „match the hatch“), ale aj spôsob prezentácie.

Rodence a pupy

No a prezentácia rodenca je úloha v skutku kreatívna. Jednotlivé spôsoby ponúknutia rodenca sa odvíjajú od samotného vzoru rodenca, ktorý môže byť hlavne:

  • zaťažený tugstenom, medenou hlavičkou, alebo oloveným drátikom (pre netrpezlivých)
  • bez záťaže (pre pravých „emerger connoisseur“)

Zaťaženého (ale s mierou!) rodenca/pupu prinútite hodnoverne stúpať v hlbokých tôňach rýchlejších prúdov tak, že po vyklesaní jednoducho zastavíte šnúru a necháte prúd vody postupne vystrieť nadväzec až k hladine. Záber sa zväčša dostaví hneď v prvých okamihoch stúpania. Stúpanie rodenca môžete rôzne prerušovať, v prípade rýchleho prúdu zvoľnovať sklápaním prútu, v prípade pomalého muchu „swingovať“ naprieč prúdom.

Nezaťaženého rodenca možno prezentovať viacerými spôsobmi. Vzory, ktoré majú bližšie k nymfe, sa dajú použiť ako prívesná mucha, ktorá počas záverečného driftu začne stúpať a vyprovokuje záber. Vzory, ktoré majú bližšie k suchej muške, je efektívne prezentovať tesne pod hladinou, alebo v hladinovom filme.

Obľúbená kombinácia je loviť na kombináciu suchá – rodenec, naviazané 70 – 100 cm od seba. Suchá muška nemusí slúžiť len ako indikátor záberu (plaváčik). Aktívnym poťahovaním celej zostavy zabijete hneď dve muchy jednou ranou – klesnutý rodenec začne stúpať k hladine, a prívesná suchá začne brázdiť a pripravovať sa na odlet. Veľká zábava najmä pri love zbierajúcich lipňov.