Zverejnil v rubrike Ako na to člen Samael.

Boleň dravý alebo slovenský „tarpón“, či prerastená dravá „belica“? Prečo prirovnanie práve k tarpónovi? Z ďaleka sa na neho podobá a loví tiež často v plytčinách:-) Bohužiaľ po záseku neskáče z vody ako tarpón, čo by mu na popularite určite riadne pridalo. Prirovnanie prosím berte s rezervou, no nech ho už nazvete akokoľvek, je to zaujímavá ryba, ktorá muškára vie potešiť.

Určite je veľa muškárov, ktorí sai lovu týchto rýb nevenujú, lebo preferujú lov muškársky významnejších druhov, no pre tých, čo nemajú blízko pstruhové a lipňové vody, môže byť tento druh pekným spestrením rybačky a väčšie kusy aj zdatným protivníkom. A prečo si neokoreniť rybačku s muškárskym prútom, že?

Prečo sa vybrať na lov boleňa?

Jedným z dôvodov môže byť, že je celkom hojne zastúpený v našich riekach aj stojatých vodách a preto je šanca na jeho ulovenie dosť veľká. A povedzme si otvorene, ktorý rybár nemá rád pocit ohnutého prútu? Ďalším impulzom môže byť, že už len samotné pozorovanie, ako táto ryba loví potravu je zážitkom. Rachot na hladine, roztrek vody a nad hladinu skákajúce malé rybičky, nie sú ničím výnimočným. Tieto ryby lovia vskutku impozantne a keď sa boleň vrhne do hejna malých rybičiek, tak je o zábavu postarané. Neraz sa mi stalo, že nečakané zalovenie v mojej blízkosti alebo za mojím chrbtom človeka až pomaly vyľaká. Niektoré útoky týchto rýb na hejno malých rybiek sú naozaj masívne. No a nakoniec, okrem spomínaného vyššie, Vás zábery tohto druhu na predkladané nástrahy (napodobeniny rybičiek – strímre), len ťažko nechajú chladnými. Kto chytá zubáče na prívlač, vie o „kopancoch“ týchto rýb na umele nástrahy (gumové rybičky) a zábery boleňov na strímer nie sú tiež na zahodenie.

Tak čo, už sa chystáte na ne?:-)

Muškárska výbava a nástrahy

V tomto odseku sa budem venovať výlučne lovu boleňov na napodobeniny rybičiek – strímre. Samozrejme bolene je možné uloviť aj na suchú mušku, mokrú mušku aj nymfu, avšak tomuto lovu sa cielene nevenujem, aj keď som už na mokrú mušku bolene chytil.

Aký prút zvoliť pre lov boleňov na strímer? Záleží, či pôjdete loviť na rieku alebo stojatú vodu. Hneď v úvode musím povedať, že výrazne vyššia šanca na úlovok tejto ryby je na rieke. Na stojatých vodách, hlavne tých s čistejšou vodou, je ulovenie boleňa veľmi náročné až takmer nemožné. Boleň má totiž veľmi dobrý zrak a na rovnej hladine stojatej vody, kde nie je moc iných rušivých elementov, vie rybára ľahko spozorovať a veľmi rýchlo ho postaviť do role čistého štatistu. Tým nechcem povedať, že uloviť ho možné nie je, ale úspešnosť oproti rieke je častokrát drasticky nižšia.

Pri love na rieke hravo postačuje prút 9FT, aftma 5 – 7, stredne rýchla až rýchla akcia. V prípade veľkých riek môžete voliť aj prút 9FT6. Osobne chytám na prúty aftma 6 alebo 7, ale záleží aj od konkrétneho prútu a veľkosti, či type strímrov, na ktoré budete loviť.

Čo sa týka muškárskeho navijáka, tak nie je potrebné mať nejaké super kolečko za stovky eur. Postačí naviják s rozumne nastaviteľnou brzdou, vhodný pre prút danej aftma, ktorý nesklame. Výber nechám na každého muškára, lebo ponuka je dnes veľmi široká. Boleň nie je bojovník, ktorý by pravidelne vyťahoval šnúru z navijáka na podklad, no väčšie kusy môžu slušne potrápiť.

Strímre je dobré voliť vo veľkostiach 3 – 10 cm. Najčastejšie chytám na veľkosti 4 – 7 cm. Strímre nie je potrebné veľmi zaťažovať resp. osvedčia sa hlavne nezaťažené alebo mierne zaťažené strímre, lebo boleň loví pod hladinou (okrem naozaj studených mesiacov resp. zimy, kedy sa sťahuje do hlbšej vody). V tejto zóne vodného stĺpca treba viesť aj nástrahu. Z farieb sa osvedčuje čierna, biela, sivá, zelená, žltá resp. ich kombinácie a úspech slávia aj tmavšie strímre s farebným spúšťačom (napr. červený, bordový, oranžový spúšťač).

Z muškárskych šnúr využijete plávajúcu šnúru, plávajúcu šnúru s integrovaným intermediálnym koncom, prípadne intermediálnu šnúru. Osobne, na rieke, najradšej chytám na plávajúcu šnúru, na ktorej koniec dávam potápavý tip alebo plávajúcu šnúru s integrovaným intermediálnym koncom.

Spôsoby lovu

Na rieke, môžeme spôsoby lovu v podstate rozdeliť na pasívne vedenie nástrahy a aktívne vedenie nástrahy. V prípade pasívneho vedenia ide o swingovanie strímrov a v prípade aktívneho ide o priťahovanie strímra pomocou sťahovania muškárskej šnúry.

Pri swingovaní strímrov dáva život strímru sám prúd rieky. Pri aktívnom sťahovaní dáva nástrahe život prúd a ruka rybára. Swingovanie strímrov sa realizuje nahodením muškárskej šnúry s nástrahou pod cca 45 stupňovým uhlom v smere toku rieky (šikmo v smere toku), kedy sa po nahodení špičkou prútu dopne šnúra a nástraha sa nechá splavovať na napnutej šnúre, až kým sa nedostane kolmo pod stanovisko lovca. Strímer vlastne reže prúd vody a prúd ho oživuje. Šnúra sa nijak nesťahuje, väčšinou sa nedrží ani v ruke, strímer sa nepriťahuje, nechá sa volne splavovať pri rozumne povolenej brzde navijáku. Šnúra sa sťahuje až keď nástraha dosiahne stanovisko kolmo pod rybárom, kedy sa rybár posunie kúsok nižšie po prúde rieky, prehodí strímer na nové miesto a opäť ho nechá splavovať. Toto sa stále opakuje a rybár sa posúva nižšie a nižšie po prúde. V každom okamihu, keď nástraha reže prúd, môže prísť záber ryby, ktorý rybár pozná ako zatiahnutie za šnúru resp. ako „ranu“ do prútu.

V prípade boleňov nie je veľmi potrebné ani zasekávanie po zábere, lebo útoky na strímer bývajú väčšinou tak razantné, že ak nemáte rozumne povolenú brzdu prútu, tak Vám môže ryba aj zobrať prút z ruky. Pri správne napnutej šnúre sa v drvivej väčšine prípadov ryba po útoku na nástrahu zasekne sama. Ako som už písal vyššie, buďte pripravení na to, že zábery bývajú častokrát hodne razantné, naozaj dobre rozoznateľné a vedia byť dosť návykové.

Na rieke môžete voliť tiež aktívne priťahovanie strímra, kedy záťahmi za šnúru oživujeme strímer alebo mierne modifikovať swingovanie strímra, kedy sa strímer jemne nadvihuje a púšťa späť. Nemusíte sa báť ani naozaj rýchleho vedenia nástrahy, lebo boleň takúto nástrahu nemá problém uloviť. Jeho stavba tela je predurčená na to, aby dokázal chytiť aj najrýchlejšie, unikajúce rybičky. V prípade lovu na stojatých vodách je v podstate potrebné loviť aktívnym vedením nástrahy.

Používajte vlasce alebo fluorokarbóny rozumného priemeru a nosnosti, lebo boleň väčšinou na nástrahu útočí drvivo a pri slabom vlasci sa Vám rýchlo môže stať, že ryba odpláva aj so strímrom v papuli a Vám zostanú iba oči pre plač resp. si dobre ponadávate. Osobne, v prípade lovu na rieke, väčšinou volím vlasec 0,22 mm.

A čo na záver?

Prajem Vám veľa pekných úlovkov a užívajte si vodu a prírodu. Dajte vedieť, keď dostanete nejaké slušné „kopance“ do prútu.